NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
3
11
8
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KUZEY KAFKASYA'DA NE DEĞİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Moskova'nın Park Kultura ve Lubyanka metrolarında gerçekleştirilen saldırılarda onlarca kişi ölmüş ve onlarcası yaralanmıştı. Rusya'nın, belli bir süredir istikrarı koruduğunu belirten demeçler vermesine rağmen, ülkenin başkentinde böylesi bir saldırının gerçekleşmesi akıllarda Rusya'nın içişleri politikalarına dair soru işaretleri bırakmıştır. Moskova'nın ardından Dağıstan'da da patlamalar gerçekleşti. Zaten araştırmalara göre Dağıstan'da son bir yılda güvenlik güçlerine karşı 654 saldırı gerçekleşti. (Kafkassam Başkanı Hasan Oktay'ın verilerine göre) Kaynayan kazan bölgesi ile ilgili yakın dönemde gerçekleştirilen gelişmeleri bilmemiz, yapılan saldırıların kime neyi gösterme amacı güttüğünü de anlamamıza yarayacaktır.
04-04-2010 - kez okundu

Bu gelişmeler ışığında Moskova, saldırılarla ilgili senaryolar üretmeye devam ediyor. Kuzey Kafkasya'da bulunan pek çok değişik silahlı gruplardan bahsetmek yerine, eşlerini Çeçenistan muharebelerinde kaybeden dul kadınlarla ilgili söylemler geliştirilmeye çalışılıyor. Adı "Karadullar" olan bu örgütün Moskova'nın göbeğinde büyük işler başarabilmesi oldukça ilginç.

Ayrıca Rus kamuoyunun aklında belli bir "Karadul" resminin çizilmesi için de, film senaryolarına taş çıkartacak yazılar ardı ardına çıkmaya devam ediyor. Eylemcilerin Türkiye'de yetiştirildiği bahsi bir süre kafaları karıştırdıktan sonra, eylemcilerin Orta Doğu'da yetiştirildiğine dair haberler de basında yer almakta.

Eylemcilerden birinin Dağıstanlı olduğu ve eşinin yakın bir dönemde Rus güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü belirtilmekte. Rus basınına göre adı Cennet Abdurahmanova olan bu eylemcinin üzerinden Arapça yazılmış bir mektup çıktığı, mektupta da "Cennette buluşmak üzere" yazıldığı söylenmekte. Öldürülen eşiyle de internet üzerinden tanıştığı aktarılan Cennet ve diğer Kafkasyalı direnişçiler Arapça'yı çok iyi biliyor olmalı ki, mektuplarını dahi bu dilde yazıyordu.

Tabii ki 11 Eylül'den beri, dünya genelindeki "Müslüman terörist" anlayışına oldukça benzer bir profil çizilmekte. Mesele intikam, aşk, göz yaşı ve direniş dolu. Bütün büyük güç devletler bu tehditin altında mazlum pozisyonundalar. Ayrıca Rusya'nın bu konuda ABD'yi taklit ettiği de gözden kaçmamakta. Metroya saldırırken tekbir getirdiği veya namazdan çıkıp geldiğinin belirtilmesi an meselesidir.

Yeni bir senaryoyla karşı karşıya olduğumuz unutulmamalıdır. Birbiriyle kökten çelişkili ifadelerle bu mesele farklı boyutlar kazanıp, gözler Kuzey Kafkasya'ya çevrilecektir. Olaylardan kısa bir süre sonra Kafkasya Emirliği'nin de saldırıları üstlendiği yönünde haberler yayınlandı. Bu da, yakın dönemde bölgedeki değişikliklerle ilgili olarak akıllarda soru işaretleri bırakmakta.

Kuzey Kafkasya'da ne değişti

2010 başlangıcıyla Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev, Güney Rusya Bölgesi'ni Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi olarak değiştirmiş ve bu idari yapılanmaya Dağıstan Cumhuriyeti, Çeçen Cumhuriyeti, İnguşetya Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Kuzey Osetya Cumhuriyeti, ve Stavropol eyaletini dahil etmiştir.

Çerkes birliğinin remzi olan Adıgey bölgesinin federal yapılanmaya dahil edilmediği bu sistem, Medvedev'in açıklamalarına göre bölgede fakirlik ve yolsuzluk başta olmak üzere her türlü gayri kanuni sistemi de bitirmeyi amaçlamaktadır. Bölge yöneticiliğine de özel yetkilerle donatılan Aleksandr Hlopinin atanmıştır.

Daha önceleri Çeçenistan'ı da tanımadığını ilan eden Dokku Umarov Kafkasya Emirliği'ni kurmuştu. Hareket sahası olarak da aynen bu yeni federal sistemde yer alan bölgelerin adını açıklayan Umarov, son saldırıları da üstlendiği belirtilen isim. Rusya'nın bu bölgede gerçekleştirmek istediği az çok belli olmakta, bölgede yer alan ayrılıkçı unsurların daha da büyüyerek bölgenin kanunu olması istenmemekte.

Zira bugün Kuzey Kafkasya'da sayısız olay gerçekleşmekte, bu da Rusya'yı güç durumda bırakmaktadır. Emirliği terör örgütü ilan eden Rusya, Çeçenistan'dan diğer bölgelere sıçrayan direnişin önünü artık güç kullanarak değil siyasi ve sivil yapılanmalarla kesmeyi amaçlamaktadır.

Planlanan siyasi yapılanmalar da bölgenin artık uysallaştırılması ve ayrılıkçı hareketlerin bastırılması yönünde gerçekleşmektedir. Bu, meselenin sadece bir boyutudur. Rusya'nın yakın dönemde neleri planladığı zaman içinde görülecektir. Saldırılar milli direnişçilerle veya onlara yapılan atıfla ilgili olabilir. Ancak bu süreçte eline koz geçen merciler bunu çeşitli yollarla kullanmaktan çekinmeyeceklerdir.

Mehmet Fatih ÖZTARSU / Haber7 / Azerbaycan
mfatih91@hotmail.com

Etiketler:
kuzey kafkasya ne değişti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır