NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
11
1
9
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÜNİVERSİTEDE ADİGECE BÖLÜMÜNE YÖK TEN ONAY ÇIKTI.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Yaşayan Diller Bölümü'yle Kürtçe'yi, Kafkas Üniversitesi'nde ise Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümüyle Gürcüce'yi akademik hayata sokmasının ardından, şimdi de Çerkezce gündemde. Çerkezler, ana dillerinin üniversitelerde okutulması için YÖK'e başvurdu. YÖK, Türkiye'de yaşayan 6 milyonu aşkın Çerkez'i temsil eden 57 derneğin üst kuruluşu olan Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun (KAFFED) başvurusuna olumlu yanıt geldi.
05-04-2010 - kez okundu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çerkezler'in yoğun olarak yaşadığı Samsun ve Kayseri'deki üniversitelerde bölüm açılabilmesi için çalışma başlattı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu, hükümetin Kürt açılımının ardından Mardin Artuklu Üniversitesi'nde açılan Yaşayan Diller Enstitüsü'nden cesaret alarak, YÖK Başkanı Özcan'dan Çerkezce bölümü talebinde bulundular. Federasyonca YÖK'e sunulan dilekçede, "Avrupa ve Amerika'da birçok üniversitede Kafkas dillerine ait bölümler mevcuttur.

Türkiye'deki üniversitelerimizde bu dil ve edebiyatlarına ait bölümlerin bulunmaması, bilim adına çok ciddi bir eksikliktir" denildi. Özcan'ın talebe olumlu yanıt verdiği ve Çerkezler'in yoğun olarak yaşadığı Samsun ve Kayseri'deki üniversitelerde Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümünün açılabileceğini söylediği öğrenildi. Özcan'ın Çerkezce bölümü için adres gösterdiği 19 Mayıs Üniversitesi'ninse Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü açmak için düğmeye bastığı belirtildi.

Radikal

Etiketler:
üniversitede adigece bölümüne yök ten onay çıktı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır