NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
35WERE~1.MP3
12
11
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ADIGEY'DE GEÇİCİ OTURUM İZNİ İÇİN İSTENEN BELGELER

Zafer Sürer Adıgey için geçici oturum izni için belirlenen kontenjan bu yıl üçte bir (1/3) oranında azaltılarak, 2010 için 500 (beş yüz) kişi olarak belirlendi. Bilindiği üzere 2009 kontenjanı, 1500 (bin beş yüz) olarak belirlenmiş, diaspora tarafından bu kontenjanın çok azı kullanılmıştı. Diaspora ile anavatanın bağlarının güçlenmesinin, insanlarımızın anavatanla ilişkileriyle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Bu yıl başvuru yapmak isteyenler için gerekli olan belgeler şöyledir:
12-04-2010 - 5 kez okundu

1- Öncelikle pasaport sürelerinin 3 yıl olması gerekiyor. Yeşil pasaport ile başvuru kabul edilmiyor.

2- Başvuru için giderken turist vizesi veya davetiye ile gitmeniz artık fark etmiyor. (Eskiden, başvuru yapabilmek için davetiye ile gitme şartı vardı.)

3- Cumhuriyet Savcılığı'ndan apostilli (apostil adliyede yapılıyor) sabıka kaydı örneği,

4- Evli olanlar için apostilli(apostil valilikte yapılıyor) evlilik cüzdanı,

5- Üniversite mezunları için diploma fotokopisi,

6- Doldurulan anket (başvuru) formları için birinci derecedeki tüm yakınlarınızın ev ve iş adresleri, doğum yeri ve doğum tarihleri bilgisi,

7- Eğer, başvuranlar 18 yaşından küçük (çocuk) ise, annesi ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Anne ile birlikte başvuru yapacak olan 18 yaşından küçüklerin (çocukların) apostilli (apostil valilikte yapılıyor) nüfus kayıt örnekleri olması zorunludur.

Geçici Oturum İzni ne zaman çıkar?

Geçici oturum için başvuru yapan kişiye 3 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz mutlaka bir cevap verilir. Oturum izni çıktıktan sonra 5 ay içerisinde işlemleri başlatmak için Adıgey'e giderek Ovir'e (işlemlerin yürütüldüğü birim) başvurulmalıdır. Bu başvuru ile Geçici Oturum İzni başlamış oluyor. 2 yıl sürecek yeni bir serüvene başlıyor böylece. Artık, giriş çıkışlarda vize alma zorunluluğunuz yok. Yalnız her 6 ayda bir Adıgey'e giriş yapmalısınız. Yani, yılda 2 defa Adıgey'e gezmeye gitme fırsatına programlıyorsunuz kendinizi. Bir buçuk yıl sonra Daimi Oturum İzni için başvuru hakkı elde ediyorsunuz.

Daimi Oturum İzni nedir? (VİTNEJİTE)

Geçici Oturum İzni için yaptınız son seyahatinizde Daimi Oturum İzni (VİTNEJİTE) için başvuru yapıyorsunuz. Bununla ilgili nelerin gerektiğini, Adıgey seyahatlerinde öğrenebileceğinizi düşünerek ben sizlere Daimi Oturum İzni ile neler elde edeceğinizi belirtmek istiyorum.

Sürekli Oturum Hakkı, Rusya Federasyonu vatandaşlarının sahip oldukları haklarından seçme, seçilme, askerlik vb. haklar hariç sahip olmak demektir. Kısaca, çalışma hakkı, ikamet etme, gayri menkul edinme, gibi hakları elde ediyorsunuz.. Hem de bu hakları, sadece Adıgey'de değil, bütün Rusya Federasyonu sınırları içinde geçerlidir.

Daimi Oturum alanlar, yılda bir defa giriş yapmak kaydıyla 5 yıllık verilir ve her beş yılda bir uzatılır.

NOT:
Başvuruların Ankara'daki Rusya Federasyonu'ndan da yapılabiliniyor. Bu konuda, Ankara KAFDER v KAFFED'den bilgi alınabilir.

http://www.kafkasfederasyonu.org/index.htm

Etiketler:
adıgey geçici oturum izni için istenen belgeler

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır