NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
10
4-5-6-7
3
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KHİZİR ALDAMOV: ÇEÇENYA'DAN SONRA SIRADA GÜRCİSTAN VAR

Gürcistan'daki Çeçen topluluğunun önde gelen isimlerinden Khizir Aldamov, "Moskova'daki son patlamaların ardından Kafkasya'da yeni bir savaş çıkacak ve bu kez Gürcistan'a merhamet göstermeyecekler" dedi. Çeçen lider Moskova metrosundaki terörist eylemi niçin üstlendi? Çeçen partizanların kadın intihar bombacıları var mıydı? Terörist eylemlere Gürcistan özel servislerinin katıldığıyla ilgili çıkan haberler doğru mu Georgian Times adlı Gürcü gazetesi Khizir Aldamov ile bu sorular üzerinde görüştü.
18-04-2010 - kez okundu

Georgian Times: Bazı kaynaklar Dokka Umarov'un Moskova metrosundaki patlamalarla ilgili video açıklamasının sahte olduğunu ortaya koydu. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Khizir Aldamov: Kişisel olarak terörist eylemlere ve masum sivillerin öldürülmesine karşıyım. Ancak Rusların bunu hakettiklerini düşünüyorum. Bugün bütün Kuzey Kafkasya kargaşa içerisinde. Herkes Çeçenya, Dağıstan ve Kabardey-Balkar'daki gerçek durumun farkında. Son zamanlarda İnguşetya kaç evladını kaybetti?

Nord-Ost, Beslan ve Kizlyar'ı hatırlıyor musunuz? Çeçenlere her yerde alenen aktörlük yaptırıldı ama her halükarda bunlar için suçlanıyoruz. Dokka Umarov başlangıçta Moskova'daki patlamaların sorumluluğunu üstlenmeyi reddetti zira bu eylemleri kimin yaptığını bilmiyordu ancak daha sonra kabul etmiş.

Georgian Times: Öyleyse niçin sorumluluğu üstleniyor?

Khizir Aldamov: Ruslara karşı savaşan pek çok grup var. Patlamaları bu gruplardan birisi gerçekleştirdi ama tam olarak onların hangisi olduğunu bilmiyorum. Görünüşe göre güçlü bir grup değiller ve bundan dolayı patlamaların sorumluluğunu üstlenemediler. İşte bu nedenle Dokka Umarov'dan herşeyi üzerine alması istendi. Öyle olmasaydı Umarov baştan niçin olayı reddetsin?

Herşey Rus özel servisleri tarafından organize edildi. Putin Çeçenleri bu tip şeyler yapmaya zorluyor. Moskova metrosundaki terörist saldırıyı Putin'in adamları gerçekleştirdi, bu yüzden suçluların Çeçenya'da aranması anlamsız.

Tüm Kafkasya Rus askerleri ve polisleri ile dolu ancak her şekilde savaşan Çeçenler kadar yeterli değiller. Putin'in daha önce iki kez yaptıkları gibi yeniden Çeçenya'nın üzerine yürümesi için bir bahaneye ihtiyacı var. Çeçenya'dan sonra ise sırada Gürcistan var ve bu kez işler Ağustos 2008′deki gibi olmayacak.

Georgian Times: Gürcü özel servisleri de terörist saldırıları organize etmekle itham ediliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Khizir Aldamov: İkinci Rus-Çeçen Savaşı başladığında bunun Rus özel servislerinin bir entrikası olduğunu söylemiştik. O zaman bize kafayı yemişsiniz dediler. Elbette daha sonra haklılığımız ortaya çıktı. Moskova'daki son patlamaların ardında da Kafkasya'da yeni bir savaş çıkarma amacı yatıyor ve Gürcistan'a hiç bir merhamet gösterilmeyecek. Gürcistan'ı buna dahil ederek Gürcistan'ı işgal etmek için bir bahane arıyorlar. Ama bu olayda Gürcistan'ın dahil olduğunu ileri süremezler. Eğer Gürcistan Rusya ile bir savaş isteseydi Tiflis'ten 30 km uzaklıktaki Rus ordusuna saldırırdı, Gürcüler sorun çıkarmak için neden Moskova'ya kadar gitsin?

Gürcistan problemleri barışçıl yollardan çözmek istiyor, Rus sivilleri öldürmeyi değil. Ruslar alenen bu saldırıların Gürcistan tarafından organize edildiğini açıkladı. Bu saçmalıktan başka bir şey değil! Dokka Umarov Çeçenya'da yaşıyor, terörist bir saldırıyı planlamak üzere Gürcistan'a gider mi sizce? Terörist saldırıları haklı görmüyorum ama çocuklar dahil olmak üzere 400 bin insanını kaybeden ve mahvedilen bir ulus olarak Çeçenler için durum çok kötü. Olanları izleyip hiçbir şey yapmadan oturmak gerçekten çok zor. Kaç yıldır dünyadan yardım istiyoruz? Herkes Rusların Çeçenler teröristtir iddialarına inanıyor değil mi Ruslar eskiden beri herşey için Çeçenleri suçlardı ama şimdi ne zaman bir suç işlense Gürcistan özel servisleri de suçlanıyor.

Georgian Times: Bu saldırıların Kafkasya açısından ne tür sonuçları olabilir?

Khizir Aldamov: Kafkasyalılar tutuklanacak ve Moskova'dan kovulacaklar. Yöntemlerini biliyorum. Rus kuklası Ramzan Kadirov suçlanacak, Çeçenya'da üçüncü bir savaş başlatılacak, siviller ve savaşçılar arasında hiçbir ayrım yapılmayacak. Çeçenya'dan sonra ise sıra Gürcistan'a gelecek.

Georgian Times: Rusya'nın gerçekten yeniden Gürcistan'ı işgal edebileceğini düşünüyor musunuz?

Khizir Aldamov: Ben bunu 10 yıl öncede iddia ediyordum ve o zaman benim deli olduğumu söylüyorlardı. Ama Rusya, Gürcistan'ı işgal etti, Abhazya ve Tskhinvali'yi eline geçirdi ve yalnızca Tiflis ve Kakheti'yi geri bıraktı. Putin tüm dünyanının Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanıdığını bildiği için kurnaz bir şekilde bu patlamalarla Gürcistan arasında bağlantı kuruyor. Bu şekilde Rusya'nın Gürcistan'ı işgal etmesi için haklı bir nedeni olacak. Dünya devletleri seslerini yükseltmeli ve Rusya'nın Kafkasya'da bir başka soykırım yapmasına izin vermemelidir.

Georgian Times: Moskova'daki patlamaların ardında Rus özel servislerinin olduğunu söylediniz, ancak intihar bombacıları Çeçen değil miydi?

Khizir Aldamov: Rusya her zaman Rus özel servisiyle bağlantılı Çeçen soyadına sahip bir ya da iki kişi bulacaktır. Rusya tarafından yayılan bilgi doğru değil. Çeçen halkı terörizm istemiyor. Biz Rusya'dan kendi topraklarımızda yaşamamıza izin vermesinden başka bir şey istemiyoruz.

12.04.2010

Eka Buchukuri (Röportaj The Georgian Times adlı gazeteden tercüme edilmiştir)
http://www.waynakh.com/tr/2010/04/khizir-aldamov-cecenyadan-sonra-sirada-gurcistan-var/#more-7644

Etiketler:
khizir aldamov çeçenya sonra sırada gürcistan var

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51