NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
4WORED3.MP3
10
apsuva
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUMA ERMENİYE VATANDAŞLIK ÇEÇEN SINIR DIŞI

Türkiyede Çeçenler sınır dışı ediliyor,Ermeniler ise oturma izni. Çeçen'e öyle Ermeni'ye böyle! Türkiye'deki Çeçenlere yönelik baskılar artırılıp sınır dışı edilirken, Rum bir ailenin çocuğu Lazaridis'e vatandaşlık veriliyor. En son Meclis'te Canan Arıtman'ın bilgilendirmesi ile Ermenilere de sınırsız oturma izni için çalışmalar başladı.
28-04-2010 - 5 kez okundu

Aynı şekilde kaçak Ermeni çocukları en iyi şartlarda eğitim alırken Çeçen mülteci kamplarında insanlar elektriksiz, zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İMKANDER Başkanı Nuray Canan Bezirgan, savaş mağduru Kafkasyalı ailelerin sözcüsü olarak Hükümetten acil olarak taleplerde bulundu.


Rum Lazaridis'e vatandaşlık


BlackBerry'nin kurucusu ve CEO'su olan Mike Lazaridis'in Türk vatandaşlığına geçirileceği haberleri tepkileri de beraberinde getirdi. İstanbullu bir Rum ailenin çocuğu olan Lazaridis'in Türk vatandaşlığına geçirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan direktif verirken, askerlik sorunu ile alakalı da Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmelerin sürdüğü iddia edildi.


Manukyan'a oturma izni


Benzer bir şekilde Arthur Manukyan'a vatandaşlık yolunu açan süreci, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman başlattı. Arıtman, önceki Meclis'te anayasa görüşmeleri sürerken Erdoğan ile konuşup, sağlık durumuna ilişkin bilgi verdiği Manukyan ve annesi Hasmig Manukyan için süresiz oturma izni verilmesini istedi. Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da hazır bulunduğu görüşmede, "Onu biliyorum. Dosyası Sağlık Bakanlığı'nda, arkadaşlar ilgileniyor" dedi. Arıtman'ın, "Ermeniler bizi işlemediğimiz bir suçtan ötürü soykırımcı diye suçluyorlar, bu olay ne büyük bir millet olduğumuzu gösterme imkânı verir" sözleri üzerine Atalay, "Vatandaşlık da olmaz mı" diye sordu. Arıtman, "Tabi efendim takdir sizin" deyince, Erdoğan da, "Peki, tamam Canan Hanım" dedi.Çeçen komutan Rusya`ya teslim edilmek isteniyor


Rum ve Ermeni azınlıklarla ilgili son dönemde olumlu adımlar atılırken, Çeçenlere yönelik baskılar ise arttı. Geçtiğimiz yıl Çeçen komutanın ölümünden sonra bir başka Çeçen komutan Rusya'ya teslim edilmek üzere zorla havaalanına götürülmüştü.

Çeçenistan'da Ruslara karşı savaşan Çeçen Komutan İmran Abdülazimov, İçişleri Bakanlığı'nın kararı ile Rusya'ya teslim edilmek istenmişti. Havalimanına getirilen Abdülazimov, pasaportunu yırtarak Moskova'ya gitmek istemediğini söylemişti. Yere yatırılarak kelepçelenen Abdülazimov, tekrar Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne götürülmüştü. Olayın medyaya yansımasından sonra iade işlemi askıya alınan Abdulazimov, Türkiye Cumhuriyeti'ne iltica talebinde bulundu. 1 yıldır iltica talebi neticelendirilmeyen Abdulazimov İMKANDER'in kurucusu.


Çeçen gazi sınır dışı edildi!Benzer şekilde Çeçen Musa Kaimov, Ramazan öncesi gittiği umre ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönüşünde büyük bir şok ile karşılaşmıştı. Çocukları ile Türkiye'de oturum izni bulunan Kaimov, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınmış ve sınır dışı edilmişti. Kaimov'un 2, 6 ve 7 yaşlarındaki 3 çocuğu ve eşi büyük şok yaşarken Cidde'ye geri gönderilen Kaimov'u Suudi Arabistan da kabul etmemişti. Kaimov Türkiye'deki Çeçen kamplarında yaşayan çocuklara Kuran eğitimi veriyordu.


Bu Kadarla sınırlı değil
Çeçen mütecilere yönelik olumsuz tavırlar bununla da sınırlı değil. 5 aydır 4 küçük çocuğu ile Kumkapı Yabancılar Şubesi'nde hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın gözaltında tutulan ve hasta olan Çeçen anne Luiza Uzueva ve çocuklarının durumu Başbakan'a ve İçişleri Bakanına iletildiği halde durumlarında hiçbir gelişme yaşanmadı.Kaçak Ermeni çocukların eğitimi


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'de, Ermeni çocukların da eğitim hakkından yararlanmaları yönünde çalışma yapılmasına ilişkin hazırlıklarının olduğunu söyledi.

Oysa Yalova Çeçen Mülteci Kampında 2 yıldır AK Parti'li belediye zamanında elektrikleri kesilen Çeçen yetimler zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.


İMKANDER'den tepki


İmkander Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Canan Bezirgan da, savaş mağduru Kafkasyalı ailelerin sözcüsü olarak Hükümetten acil olarak aşağıdaki hususları talep etti:


1) 1951 Cenevre Sözleşmesinin bir şartı olarak Çeçen ve Kafkasyalı ailelere MÜLTECİLİK statülerinin verilmesini,

2) Fenerbahçe, Beykoz, Ümraniye ve Yalova kamplarının durumlarının düzeltilmesini veya bu ailelerin daha uygun şartların bulunduğu konutlara yerleştirilmesini,

3) Kirada bulunan ailelere kira yardımında bulunulmasını,

4) Tam 2 yıldır elektriği belediyece kesilen Yalova kampının ACİL olarak elektrik probleminin çözülmesini,

5) İkametleri uzatılmadığı için okullara alınmayan, alınsa bile karne ve diploma alamayan göçmen çocukların eğitim problemlerinin çözülmesini,

6) Hiçbir sağlık güvencesi olmayan bu ailelerin Devlet Hastanelerinden faydalandırılmalarını,

7) Çalışma izni verilmesini,

8) Burada doğmuş ve doğacak olan çocuklara vatandaşlık hakkı verilmesini,

9) Tam 5 aydır 4 küçük çocuğu ile Kumkapı Yabancılar Şubesi'nde hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın gözaltında tutulan ve hasta olan Çeçen anne Luiza Uzueva ve çocuklarının DERHAL serbest bırakılmasını,

10) Derneğimize karşı yapılan baskı ve yıldırma operasyonlarına son verilmesini TALEP ediyoruz.

http://haber50.com/264297_Ruma-Ermeniye-Vatandaslik-Cecen-Sinir-Disi.html

Etiketler:
ruma ermeniye vatandaşlık çeçen sınır dışı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır