NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
2
4-5-6-7
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ABHAZYA'DAKİ TÜRK OKULU KAPATILIYOR

Abhazya'da faaliyet gösteren Başaran Kolejinin mali sıkıntılardan dolayı kapatılacağı açıklandı. Kararın yeni eğitim yılına öğrenci kabul edildikten sonra açıklanması, Kolej Veli Kurulunu öfkelendirdi. Veliler 2 Ağustos tarihinde Abhazya Cumhurbaşkanına müracaat ederek problemin çözülmesini istedi. Veliler ve okul mezunları tarafından yazılan dilekçelerde, bu okulda aktif olarak sadece yeni eğitim yöntemlerinin uygulandığını belirtiliyor. Veliler dilekçelerinde, kolejdeki eğitim seviyesinin yüksekliğini överek, okulun 15 yıl içinde 400'den fazla mezun verdiğini, mezunların Türkiye, Rusya, İtalya, Polonya ve diğer ülke üniversitelerinde başarıyla eğitim gördükleri ve çok kaliteli uzmanlar olduklarını belirttiler. Veliler, Abhazya Nejdet Başaran Koleji'nin kapatılmasından Abhazya Eğitim Bakanı İndira Vardaniya'yı sorumlu tutuyorlar.
04-08-2010 - 5 kez okundu

Dilekçelerde Vardanya'nın okulun faaliyetlerine devam etmesinin önüne dayanılmaz şartlar koyduğunu, Başaran Koleji idaresine yeni eğitim yöntemlerinin uygulanması için inisiyatif verilmediğini, kendilerine her türlü engelin çıkartıldığı iddia ediyorlar.

Ekspert Kulübü internet mektubunda da, "Kolejin çalışma dönemi içinde Abhazya Eğitim Bakanı İndira Vardaniya, bu okula alternatif olacak başka bir okul kuramadı. Kendisine kim engel oldu da beceremedi acaba?" deniliyor.

Eğitim Bakanı İndira Vardanıya ise Eğitim Bakanlığı'nın Gagra Rayonu Tsandripş Köyü'nde kurulan Başaran Kolejin kapatılmasıyla bir ilgisinin olmadığını belirtiyor. Vardanıya, Başaran Koleji Müdürü Mustafa Başbuğ'un kendisine müracaat ederek mali krizden dolayı Türk Kurucuların kolejin kapatılmasına karar verdiklerini ifade ettiğini söylüyor. Abhazya Eğitim Bakanı İndira Vardanıya, okulun faaliyet izni olduğunu, bakanlığın kapatılması yönünde bir kararının da olmadığını belirtiyor.

Ria Haber Ajansının bildirdiğine göre ise okul yetkileri oluşan durum hakkında Hiçbir açıklama yapmış değiller.

Abhazya resmi haber ajansı Apsnıpress'in verdiği haberde, Abhazya Başaran Koleji'nin mevcut öğrencilerinin önümüzdeki dönem eğitimlerinin nasıl olacağının problem teşkil ettiği, okul idaresi ile görüşmeler yapılarak durumdan çıkış yolu arandığını belirtiliyor.

Kolej 1995 yılında Abhazya'nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın desteği ile açılmıştı. Eğitim Türkçe, Rusça, İngilizce ve Abhaz dillerinde verilmekteydi.

Kavkaz Uzel Abhazya'da 26 bin öğrenci olduğunu, okulların dışında Abhazya'da 20 de Ana Okulu bulunduğunu belirtti. Cumhuriyette aynı zamanda Sohum Yatılı Lisesi, Kaldahora ve Tamş Yatılı Okulları faaliyet gösteriyor.

Sohum'da Svet ve Alfa isimli iki de özel okul faaliyet gösteriyor.(KAFKASEVİ)

Etiketler:
abhazya türk okulu kapatılıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır