NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
4-5-6-7
1
2
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUSLARIN ABHAZYA'YI PARSEL PARSEL SATIN ALMASI GERİLİM DOĞURDU

Abhazya Cumhuriyeti ile Rusya özel mülkiyet konusunda anlaşamıyor. Abhazlar, bölge tatil yerlerinin Rus işadamlarının eline geçmesinden endişe ediyor. Rus Nezavisimaya Gazeta gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Moskova ve Abhazya arasında özel mülkiyet konusunda "gerginliğin" yaşandığını doğruladı. Tartışma Rusya vatandaşları tarafından Abhazya'da satın alınan ev, daire, turizm tesisleri ve plajlarla ilgili. Abhaz haber ajansı Apsnıpress'de yayınlanan haberde, Abhazya Başbakanı Sergey Şamba'nın bölgedeki Rus vatandaşların mülkiyet haklarıyla ilgili Moskova'nın gönderdiği öneriyi geri çevirdiği belirtildi. Belge, "Rusya Federasyonu vatandaşlarının Abhazya'da mülkiyet haklarının yeniden oluşturulmasıyla ilgili ikili komisyon çalışmaları konsepti" ismini taşıyordu. Abhaz basınına göre, konseptin kabul edilmesi durumunda bu Abhazya'nın ulusal çıkarlarını etkileyecek. Basın, Başbakan Şamba'nın açıklamasını da bu endişe ile ilişkilendiriyor.
25-08-2010 - kez okundu

Rus uzman: Abhazya müstemleke olmak istemiyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Carnegy Moskova Araştırma Merkezi uzmanı Aleksey Malaşenko, "Bu gelişmeler bekleniyordu. Bizimkiler Abhazya'da çok şeyi satın aldı: bazıları arabulucular üzerinden eline geçen her şeyi, ev, daire aldı, bazı milletvekilleri plajları aldı. Çünkü Abhazya'nın bağımsızlığının tanındığı günlerde tüm bunlar kuruş değerinde idi. Bağımsızlıktan sonra ise hukuki işlemler yapmaya kalkışınca Abhazlar şunu anladı: Bağımsızlık dışında ellerinde hiçbir şey kalmayacak, Ruslar her şeyi satın almış. Dolayısıyla Abhazya müstemleke olmak istemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kommersant Vlast dergisine de konuşan Abhaz siyasi uzman İnal Haşig, Rusya'ya giderek daha fazla bağımlı hale geldiklerini belirtti. Abhaz-Gürcü sınırının Rus askerleri tarafından korunduğuna da değinen Haşig, "Bugün sınırımızı sadece Rus askerleri koruyor. Tüm sınır onların hukuki yetkisinde. Hatta Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş bile, Moskova'nın onayı olmadan sınır karakolunu ziyaret edemez." dedi. (Fuad Seferov-Cihan)

Etiketler:
rusların abhazya parsel parsel satın alması gerilim doğurdu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır