NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
8
2
13
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASLARDAN 5 BİN YILLIK ESİNTİ

Kaf Dağı'nın zarif dansçıları, muhteşem koreografi ve kostümleriyle 5 bin yıllık bir kültürü müzikler ve danslarla anlatmak için Türkiye'ye geliyor. 1936'dan bu yana binlerce yıllık Kafkas halk danslarını sahne sanatlarına özgün bir şekilde taşıyan "Nalmes" savaşları, Kuzey Kafkasya'daki yaşamı, ritim ve danslarıyla anlatıyor. Moskova, St. Petersburg, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika'da festival ve konserlerde yer alan Nalmes, Türkiye turnesi kapsamında Ankaralı sanatseverlerle de buluşacak.
13-09-2010 - kez okundu

Sayısız ödül aldı
Çankaya Belediyesi'nin destekleriyle Türkiye'ye gelen grup, 25 Eylül günü Anadolu Gösteri Merkezi'nde sahne alacak. 75 yıllık tarihi boyunca tüm dünyada katıldığı festival ve konserlerde sayısız ödül alan Rusya Federasyonu Adigey Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Nalmes 40 kişilik dans grubu ve dev orkestrasıyla Antalya'dan, İstanbul'a; Merzifon'dan, Ankara'ya 7 farklı ilde onbinlerle buluşacak. Grubun direktörü Mukhamed Kulov, seyirciye vermek istedikleri duyguyu, "İzleyici klasik dansın sıkı hatlarına dalıp dalıp, genç ritimlerin süratine kapılarak, orkestranın ezgilerini dinlerken, Kafkas dağlarının tepelerinden sarp nehirlerin aktığı ovalara dolaşan atalarımızın topraklarının nefesini hissedebilir" dedi.

1936'da kuruldu

Nalmes, Kafkas halklarının tarihsel-toplumsal sürecinin bir ürünü olarak, 1936 yılında Krasnodar Filarmoni Okulunda okuyan Kafkasyalı gençlerin girişimi ile başlayan uzun ve zorlu bir süreçten sonra kuruldu. İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile erkek dansçıların pek çoğu askere alındılar ve tamamına yakını savaşta öldü. Savaş sonrası ekip yeniden canlandırıldı. Daha sonra Adıgey Cumhuriyeti yönetiminin katkıları ile ekip elemanlarının büyük bölümü Tiflis'te
Koreografi Koleji'ne yollandılar. Bu öğrencilerin mezun olarak dönmesi ve 2 yıllık Maykop Kafkas Halk Dansları kursunda bitiren öğrencilerinde katılması ile, 1972'de Adıgey Cumhuriyeti'nin Başkenti Maykop'da kuruldu. Topluluk 1996'da Akademi ünvanı aldı. Grubun Ankara, İstanbul ve Antalya gösterileri yapacak.

Etiketler:
kafkaslardan 5 bin yıllık esinti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır