NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
4WORED3.MP3
1
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
NALMES TÜRKİYE TURNESİNE BAŞLIYOR

Kaf Dağı'nın zarif dansçıları, muhteşem koreografi ve kostümleriyle 5 bin yıllık bir kültürü müzikler ve danslarla anlatmak için Türkiye'ye geliyor. 75 yıllık tarihi boyunca tüm dünyada katıldığı festival ve konserlerde sayısız ödül alan Rusya Federasyonu Adigey Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Nalmes 40 kişilik dans grubu ve dev orkestrasıyla Antalya'dan İstanbul'a, Merzifon'dan Ankara'ya 7 farklı ilde onbinlerle buluşacak. Türkiye turnesine 23 Eylül'de Antalya'dan başlayacak olan grup, 25 Eylül'de Ankara, 2 Ekim'de de İstanbul'da sanatseverlerle buluşacak.
20-09-2010 - 5 kez okundu

Nalmes, Kafkas halklarının tarihsel-toplumsal sürecinin bir ürünü olarak, 1936 yılında Krasnodar Filarmoni Okulunda okuyan Kafkasyalı gençlerin girişimi ile başlayan uzun ve zorlu bir süreçten sonra kuruldu.

Kurulan ilk ekip Sovyetler Birliği'nin pek çok yerinde amatör olarak konserler verdi. İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile ekipte görevli erkek dansçıların pek çoğu askere alındılar ve tamamına yakını savaşta öldüler. Savaş sonrası ekip yeniden canlandırıldı. Daha sonra Adıgey Cumhuriyeti yönetiminin katkıları ile ekip elemanlarının büyük bölümü Tiflis'te Koreografi Koleji'ne yollandılar. Bu öğrencilerin mezun olarak dönmesi ve aynı dönemde düzenlenen 2 yıllık Maykop Kafkas Halk Dansları kursunda başarılı olan öğrencilerinde katılması ile, 1972 Yılında Adıgey Cumhuriyeti'nin Başkenti Maykop'da kuruldu. Topluluk 1996 yılında "Akademi" unvanı aldı.

Kafkas halk dansları gerçek hikayelerden yola çıkılarak hazırlandı. 1991 Yılında Nalmes repertuarı tamamen yenilendiğinde savaşlar, acılar, mutluluklar kısacası Kuzey Kafkasya'daki hayatın ta kendisi Nalmes'in ritimlerinde ve danslarında yerini aldı.

Topluluğun dikkate değer bir özelliği de kostümleri. Topluluğun kullandığı kostümler sergilenen dansların dönemleri göz önüne alınarak ciddi bir tarihsel ve kültürel çalışmanın eseri. Gösteri boyunca kullanılan geleneksel Kafkas kıyafetleri seyredenler için dans ve müzik eşliğinde bir defile havası yaratıyor.

-İZLEYİCİ KAFKAS DAĞLARINDAN OVALARA İNECEK-

Türkiye turnesini çok önemsediklerini ve 10 farklı kentte gösteri yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Nalmes Direktörü Mukhamed Kulov, Nalmes'in 75 yıllık geçmişiyle Adige görsel sanatlarını izleyiciye sunduğunu ve atalarının kültürünü koreografi diliyle anlattığını belirtiyor. Kulov, şöyle devam ediyor:

"Adigelerin koreografilerinde her zaman Adige Khabze denilen yaşayış prensipleri ve kurallarına sıkı bir şekilde uyulmuştu. Bugün Khabze prensipleri Nalmes dans grubunun yaratıcı eserlerinin de temelini oluşturmaktadır. Bizim esas amacımız özgün mirasımızı çağdaş bir biçim içerisinde korumak, geliştirmek ve modernleştirmektir. Adige Devlet Akademik Halk Dansları Grubu Nalmes'in tarihi 1936'ya dayanır. Bu süreç boyunca birçok eski danslar yeniden düzenlenerek bu danslara yeniden hayat verildi. Ulusal Sanat Akademisi kuruldu, farklı nesillerden vasıflı personel yetiştirildi. Dans ve koreografilerimizi oluştururken gelenekleri takip etmeye özen gösteriyoruz. Bugün Nalmes, birçok destekçimiz tarafından devamlı uygulanan ve özenle oluşturulan yaratıcı programlar sunmaktadır. Rusya'nın çeşitli bölgelerinde konserler veren, Moskova, St. Petersburg, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika'da festival ve konserlerde yer alan grup halkının sanatını ortaya koymak ve Adige kültürünün güzelliklerini bütün dünyaya taşımak olan asıl görevini asla unutmamaktadır. Nalmes, Adige adetlerinin seçkinliğini ve inceliğini; kadınlarımızın olağanüstü güzelliği, görgü ve kibarlıklarını; erkeklerimizin soylu asaletini ve eski zamandan beri antik topraklarımızı ziyaret eden herkesin hayranlık duyduğu özellikleri sergiler. Klasik dansın sıkı hatlarına dalıp dalıp, genç ritimlerin süratine kapılarak, Nalmes orkestrasının ezgilerini dinlerken, izleyici Kafkas dağlarının tepelerinden sarp nehirlerin aktığı ovalara dolaşan atalarımızın topraklarının nefesini hissedebilir."

Daha önce de Türkiye'de izleyicilerin karşısına çıkan grup, İsrail, Japonya, Lübnan, Bulgaristan, Çekoslovakya, Polonya, Hindistan, Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Suriye'de turneler gerçekleştirdi. Grup ayrıca profesyonel sanat alanındaki üstün başarılarından dolayı, Adige Cumhuriyeti'nin en büyük ödülü olan "Adige Şeref Madalyası" ile ödüllendirildi.

-SANATTAN, DANSTAN HOŞLANANLAR KAÇIRMAMALI-

Grubun Türkiye turnesinde önemli rol oynayan Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun (KAFFED) Genel Başkanı Cihan Candemir, Nalmes'in Türkiye turnesinin kendileri için büyük bir anlam taşıdığını söyledi. "Türkiye'de yaşayan Çerkeslerin orijinal kültürünü, bu konudaki en yetkin grup eliyle görmek son derece önemli" diyen Candemir, "Nalmes, profesyonelliği ve dünya çapındaki başarılarıla gerçekten güzel bir performans sergiliyor. Dünyadaki çok az grup bu başarıyı yakalayabilmiş durumda" görüşünü dile getiriyor. Federasyon olarak kültürel konulara özellikle önem verdiklerinin altını çizen Candemir, şöyle devam ediyor:

"Halkların arasındaki en güzel iletişim yolunun sanat ve kültür olduğuna inandığımız için bu tür etkinliklerin hep arkasında olduk ve oluyoruz. Hangi ırktan, hangi milletten olursa olsun Nalmes'i herkesin beğeniyle izleyeceğine inanıyoruz. Sanattan, danstan hoşlananların mutlaka görmesini tavsiye ediyorum. Bunu görenlerin de Çerkes kültürünü ve insanının yüksek değerlerini ve oyunlarla beraber gayet rahatlıkla anlayabileceklerini düşünüyorum."

Ankara Kafkas Derneği Başkanı Yaşar Aslankaya da Nalmes'in Çerkes toplumunun kültürünün en önemli temsilcilerinden bir olduğunu söyledi. Nalmes'in bugüne kadar dünyanın pek çok ülkesinde sahneye çıktığını ve sayısız ödül aldığını anımsatan Aslankaya, "Dolayısıyla Nalmes, bizim adımıza elçilik yapan, bizi dünyaya tanıtan bir dans topluluğu. Yalnızca bizim değil, Türkiye'deki tüm Çerkesler için çok özel yeri olan bir grup. Sürekli izlediğimiz, aynı zamanda sürekli özlediğimiz grubu tekrar Ankara'da görmek bizi mutlu edecek" dedi.

Grubun Ankara'nın en büyük gösteri merkezi olan Anadolu Gösteri Merkezi'nde sahne alacağına işaret eden Aslankaya "Ben dansı, müziği seven, farklı kültürleri merak eden herkesi bu gösteriye davet ediyorum. Eminim ki bu gösteriyi izleyenler çok farklı duygularla evlerine dönecek" diye konuştu.(ANKA)

Etiketler:
nalmes türkiye turnesine başlıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır