NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
3
4WORED3.MP3
2
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÜNLÜ YÖNETMEN KANDUR 'ÇERKES' FİLMİ İLE ANTALYA'DA

Türkiye'de 1970 yıllarda televizyonda popüler olan "Bonanza" dizisinin yönetmeni Ürdünlü sinemacı Muhiddin İzzet Kandur Antalya'da Altın Portakal Film Festivali'ne katılıyor. Türkiye'de 1970 yıllarda televizyonda popüler olan "Bonanza" dizisinin yönetmeni Ürdünlü sinemacı Muhiddin İzzet Kandur Antalya'da Altın Portakal Film Festivali'ne katılıyor. Ünlü yönetmen Kandur, Ürdün Kraliyet Film Komisyonu'nun isteği üzerine "Cherkess/Çerkes" adlı son filmi ile Altın Portakal Film Festivali'ne katıldı. Ürdün'de çekilen "Cherkess/Çerkes" adlı film, Rusya Film Festivali'nde ve Amman'da çok büyük ilgi gördü. Film, bu sezon Türkiye'de de gösterime girecek. "Cherkess/Çerkes" filmi Haziran ayında Moskova'da Jüri'nin Şeref Ödülü'ne layık görüldü. Kandur, öncülüğünü Tugra Polat Kabardey'in yaptığı Kafkas Kardeşler Birliği'nin Yaşam Boyu Onursal Başkanlık görevini yürütüyor.
13-10-2010 - kez okundu

-KANDUR KİM?-

1938 yılında ataları 19 yy. da Kuzey Kafkasya'dan göç edip Ürdün Amman'da yerleşmiş olan Kabardey bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Lise ve üniversite öğrenimini ABD'de yaptı. Çerkesçe, Rusça, Arapça, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca bilen Kandur çok iyi bir binici. Aynı zamanda Avrupa ve Ortadoğu'da pek çok atıcılık kulübünün üyesi. Dünya Arap atları organizasyonu'nun üyesi ve atlar hakkındaki bilgileri nedeniyle atlı spor dalında uluslaşası bir otorite. Atıcılık sporunda uluslararası hakem unvanına sahip.
Bir dönem Hollywood'da yaşayan Kandur senaryolar yazdı, film yapımcılığı ve ayrıca TV dizilerinde de yönetmenlik yaptı. Rus televizyonunda gösterilen "The Last Horsemen-Son Atlılar" filmi büyük ilgi gördü. 1970'li yıllarda TRT'de oynayan "Bonanza" filminin yönetmeni. Kandur'un beş filmi Fransız televizyonunda on üç bölüm halinde gösterildi, "Cold Wind-Soğuk Rüzgar" ve "Edgar Allan Poe" filmleri Rus televizyonunda gösterildiğinde yoğun ilgi gördü.
Kandur, 25 yıl Londra ve New York'ta çeşitli çok uluslu şirketlerin yönetim kurullarında çalıştı. Son yıllarda Avrupa ve Uzakdoğu'daki pek çok büyük firmada finansal danışmanlık yaptı.
"Kavkaz" isimli romanı 1994 yılında Rusça ve Kabardeyceye çevrilip en iyi satan kitaplar arasına girdi, 1995 yılında Rus yazarlar birliği'ne üye olarak kabul edildi. Daha sonra "The Balkan Story-Balkan Hikâyesi", "Muridism-Muridizm" ardından da "Revolution-Devrim", "Diaspora" adlı kitapları Rusçaya çevrildi. Üç cilt halinde yayınlanan "Kavkas-Kafkas" adlı romanın iki cildi Nart yayıncılık tarafından Türkçeye çevrildi.
Çerkes kültürüne destek vermek amacıyla kurduğu "Cherkess Fund-Çerkes Fonu"un yönetim kurulu başkanı. Kendisi gibi Kabardey olan St.petersburg Flarmoni Orkestrası Şefi Yuri Temirkanov ve Almanya Giessen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fritz Lambert'de vakfın kurucuları arasında yer alıyor. Vakıf diasporadaki Kafkas folklor ve kültürünü korumak, geliştirmek amacına hizmet ediyor.(ANKA)

Etiketler:
ünlü yönetmen kandur filmi ile antalya

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır