NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
10
2
1
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
AVRUPA PARLAMENTOSUNDA ÇERKES GÜNÜ RUSYA FEDERASYONU'NDAKİ ÇERKES ORGANİZA

"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"nün 5. teması, "Çerkesler Entegrasyon ve Asimilasyon arasında: Türkiye'de Demokratikleşme Süreci ve Avrupalı Çerkesler için Gelecek Umutları"idi. Burada Kafkasya Çerkes organizasyonları temsilcilerinin, bu sorunun görüşmelerine katılmalarına izin verilmedi. Ve faaliyetler sırf Abhazya'nın problemleri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması perspektifi ile sınırlı kaldı. Hatta Adıge Cumhuriyeti Başkanı A.K. Thakuşine'nin tarihsel mesajının Avrupalı Çerkeslerin dikkatine bile sunulmamış olması bizi derinden üzdü. "Adıge Xase" Bildirisi
03-12-2010 - kez okundu

"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"nün Formatları Rusya Federasyonu'ndaki Çerkes Organizasyonlarını Derinden Üzdü
03 Aralık 2010 Cuma Saat 10:24
"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"nün 5. teması, "Çerkesler Entegrasyon ve Asimilasyon arasında: Türkiye'de Demokratikleşme Süreci ve Avrupalı Çerkesler için Gelecek Umutları"idi. Burada Kafkasya Çerkes organizasyonları temsilcilerinin, bu sorunun görüşmelerine katılmalarına izin verilmedi. Ve faaliyetler sırf Abhazya'nın problemleri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması perspektifi ile sınırlı kaldı. Hatta Adıge Cumhuriyeti Başkanı A.K. Thakuşine'nin tarihsel mesajının Avrupalı Çerkeslerin dikkatine bile sunulmamış olması bizi derinden üzdü.

"Adıge Xase" Bildirisi"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü" düzenlenmesi Avrupa Çerkeslerinin iyi ve olumlu bir girişimidir.

Çağdaş Çerkes kültürünün, ulusumuzun ulusal-kültürel olarak canlandırılması-geliştirilmesi ile ilgili sorunların, Çerkes ulusunun aktüel politik sorunlarının Avrupa'da en yüksek mercilerde dile getirilmesi bu faaliyetlerin özü ve amacıdır. Kuşkusuz bu bizim ulusumuz için devasa bir anlama sahiptir.

"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"ne Uluslararası Çerkes Hareketi'nin yabancılaşmış olması bizi büyük üzüntüye boğdu. Avrupa Çerkes Federasyonu'nun "Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"nün formatını değiştirerek, Çerkes ulusunun aktüel problemlerinin dile getirilmesi yerine, içini boşaltarak, banal bir şekilde başka ulus ve devletlerin lobi çalışmalarını yaptığı görülüyor.

"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"nde 4.tema olarak "Vatan ve Diaspora"nın olacağı ilan edilmişti. Ama sadece Abhazya ve Güney Osetya'nın problemleri ile Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi perspektifi faaliyetlerde mevzubahis edildi.

"Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü"nün 5. teması, "Çerkesler Entegrasyon ve Asimilasyon arasında: Türkiye'de Demokratikleşme Süreci ve Avrupalı Çerkesler için Gelecek Umutları"idi. Burada Kafkasya Çerkes organizasyonları temsilcilerinin, bu sorunun görüşmelerine katılmalarına izin verilmedi. Ve faaliyetler sırf Abhazya'nın problemleri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması perspektifi ile sınırlı kaldı. Hatta Adıge Cumhuriyeti Başkanı A.K. Thakuşine'nin tarihsel mesajının Avrupalı Çerkeslerin dikkatine bile sunulmamış olması bizi derinden üzdü.

Türkiye'deki Çerkes toplumunun kendi etnik ve kültürel kimliğinin korunmasının en aktüel sorunumuz olduğu açıktır. Çok milyonlu nüfusu ile diasporamızın kendi haklarının kazanılması, bu amaçla her türlü olanağı kullanmaları acil öneme sahiptir. Bu şartlar altında "Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü" organizatörlerinin Kafkasya Çerkes organizasyonlarının bu etkinliğe katılmalarına müsaade etmemelerini ve bazı Avrupa Çerkes aktivistlerinin bakış açılarını anlamakta zorlanmaktayız.

Bu haliyle faaliyet, özünde Türkiye'nin reklamını yapmaya, Avrupa'nın gözünde bu ülkede yaşayan ulusal azınlıkların hak ve özgürlükleri üzerinde süren gölgeyi silip, pozitif olarak, angaje etmek üzerinedir. Aslında, Türkiye'nin ulusal azınlıkların sosyal, kültürel ve insani haklarının korunmasına ilişkin uluslararası yükümlüklerini yerine getirmesi yönünde reel politikaları üzerine nesnel bir değerlendirme yapılması gerekirdi.

Biz, aynı zamanda, Abhazya'nın sorunlarının Çerkes sorunlarından ayrı ve kendine mahsus formatlar çerçevesinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Bize göre, büyük Avrupa arenasının ve uluslararası toplumun Çerkeslerin sosyo-kültürel ve insani haklarının korunması yolundaki kararlılıkları diğer ülkelerin de objektif olarak konumlarını gözden geçirmelerine neden olur. Keza Avrupa, ABD, Türkiye, İsrail, Rusya, Ürdün, Suriye Uluslararası Çerkes Hareketleri ile Adıgey, Karaçay Çerkes ve Kabardey-Balkar Cumhuriyetleri yönetimlerinin görmezden gelinmesi Avrupa Parlamentosu'nun ruhuna ve ilkelerine de aykırıdır.

Bu faaliyetler üzerine üzüldüğümüzü bildiriyor ve bu beyanatımıza tüm Çerkes örgütlerinin katılmaları çağrısı yapıyoruz.Krasnodar Krayı Toplumsal Organizasyonu "Adıge - Xase"
Adıgey, Adıge Ulusunun, Ulusal Geleneklerinin Canlandırılması İçin Bölgesel Toplumsal Organizasyonu "Adıge Xase"
Adıge Cumhuriyeti Toplumsal Hareketi "Adıge Xase"***Черкесские организации России выражают глубокое сожаление форматом "Черкесских дней в Европарламенте"

ЗАЯВЛЕНИЕ «АДЫГЭ ХАСЭ»

Проведение "Черкесских дней в Европарламенте" доброе и позитивное начинание черкесов Европы.
Презентация достижений современной черкесской культуры, обсуждение проблем этно-культурного возрождения и развития нашего народа, актуальных политических проблем черкесского общества на самой высокой Европейской площадке выступало смыслом и целью этого мероприятия. Безусловно это имеет огромное значение для нашего народа.

К величайшему сожалению приходится констатировать, что международное черкесское движение оказалось отчужденным от "Черкесских дней в Европарламенте". Вместо обсуждения актуальных проблем черкесского народа Федерации европейских Черкесов изменила формат "Черкесских дней в Европарламенте", что вылилось в банальное лоббирование интересов иных государств и народов.

Так тема 4 - го "Черкесского дня в Европарламенте" была заявлена как "Родина и Диаспора". Между тем обсуждались на мероприятии исключительно проблемы Абхазии и Южной Осетии, перспективы вступления Турции в Европарламент. 5-й "Черкесский день в Европарламенте" заявлен «Черкесы между интеграцией и ассимиляцией: "Процесс демократизации в Турции и виды на будущее европейских черкесов". При этом представитель черкесской организации Кавказа не допущен к обсуждению этой проблемы. Само мероприятие вновь касалось исключительно проблемы Абхазии, перспективы вступления Турции в Европарламент. Даже историческое обращение Президента Республики Адыгея А.К. Тхакушинова не доведено до сведения черкесов Европы, что вызывает крайнее сожаление.

Очевидно, что сохранение своей этнокультурной индивидуальности является актуальной проблемой черкесского общества в Турции. С этой точки зрения объективная оценка возможностей реализации своих прав многомиллионной черкесской диаспорой Турции весьма актуальна. В этих условиях действия организаторов "Черкесских дней в Европарламенте" по недопущению черкесских организаций Кавказа, ряда черкесских активистов Европы для изложения своего взгляда по данному вопросу необъяснимо. По существу мероприятие превращается в рекламную акцию Турции с целью формирования позитивного образа этой страны в Европе на фоне сохраняющихся проблем обеспечения прав и свобод национальных меньшинств в этой стране. В действительности требуется объективная оценка реальной политики Турции, исполнения ею международных обязательств по защита социокультурных и гуманитарных прав национальных меньшинств, выработка конструктивных рекомендаций в этой сфере.

Так же считаем, что проблемы Абхазии должны рассматриваться в рамках специальных форматов не увязанных с черкесской проблематикой. Высокая европейская площадка е по нашему мнению может предоставить возможности объективной оценки исполнения и иными странами международного сообщества своих обязательств по защита социокультурных и гуманитарных прав черкесов. Игнорирование в обсуждении актуальных проблем нашего народа международного черкесского движения Европы, США, Турции, Израиля, России, Иордании, Сирии, властей Республики Адыгея, Карачаево-Черкесии, Кабардино-Балкарии противоречит принципам и духу Европарламента.

Выражаем глубокое сожаление в связи с этими действиями и призываем все черкесские организации присоединится к нашему заявлению.

Краснодарская краевая общественная организация "Адыгэ - Хасэ"
Адыгейская региональная общественная организация возрождения национальных традиций черкесского народа "Адыгэ Хасэ"
Общественное движение «Адыгэ Хасэ» Республики АдыгеяKaynak: Natpress
02 Aralık 2010
Cherkessia.net
Etiketler:
avrupa parlamentosunda çerkes günü rusya federasyonu çerkes organiza

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır