NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
8
2
35305319 - Adige Heku 01.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKEZ İSKENDER PAŞA'NIN TORUNU, DİYARBAKIR'IN SON 100 YILINI ANLAT

Size hem Mustafa Kemal Atatürk, hem Cahit Sıtkı Tarancı, hem Abdullah Öcalan, hem Ziya Gökalp anılarının canlı tanığını takdim etmek istiyorum: Karayolları Hukuk Müşavirliği'nden emekli 98 yaşındaki av. Reşid İskenderoğlu. Çerkez İskender Paşa'nın 11. kuşaktan torunu olan Reşid bey, Diyarbakır'daki İskender Paşa Konağı'nın müze olarak açılmasını istiyor. İskender Paşa Vakfiyesi'nin başında olan Reşid bey, selamlık bölümü okul olarak Milli Eğitim'e bağışlanan konağın, haremlik bölümünü Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne müze yapılmak üzere devretmiş. Tadilatı bittiğinde konak, Diyarbakır'da açılan ilk vakıf müzesi olacak. Fevziye Işık Lisesi'nde konuşmaya gitmeden önce buluştuğumuz Reşid bey müze projesini anlatmak istiyor, ben ise son 100 yıldır tanıklık ettiği Kürtler ve Türkler arasındaki bağları çözmeye çalışıyorum... "Kürt müsünüz, Türk müsünüz?" diye soruyorum; Reşid bey, duymak istemediği bu soruya "Osmanlıyım" karşılığını veriyor.
23-12-2010 - kez okundu

İskender Paşa anlaşması
Reşid bey, Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim'in, İran ve Mısır seferlerine katılan; sırasıyla Halep Defterdarı, Van Valisi, Erzurum Beylerbeyi, Diyarbekir Beylerbeyi, Bağdat ve Mısır Valiliği'nde bulunan Gazi İskender Paşa'nın (1490-1571) mirasını gelecek kuşaklara bırakmak için sabırsızlanıyor.
Rus işgali ile Kırım'dan göçmüş bir Çerkez ailesi...
İskender Paşa, 16 yıla uzanan en uzun süreli görevi Diyarbakır'da yapmış. Bu nedenle Diyarbakır ve İskenderoğlu ailesi arasındaki bağlar, Kürt-Türk halklarının 500 yıllık tarihine tanıklık ediyor. Tarih, İskender Paşa'yı 1515 tarihinde Şah İsmail'in bozguna uğratıldığı Çaldıran'da, İdris-i Bitlisi ile yaptığı anlaşma ile anar. İran'daki Kürt aşiretlerini "gönüllü" olarak bu anlaşmayla Osmanlı idaresine geçirmiştir.
Reşid beyin "Türkçülük" akımının öncüsü Ziya Gökalp baba tarafından akrabası...
Reşid bey, kuzeni ve edebiyatımıza "Otuz Beş Yaş", "Abbas", "Akşam Vakti", "Ömrümde Sükut", "Düşten Güzel", "Desem ki", "Gün Eksilmesin Penceremden", "Memleket İsterim" gibi unutulmaz şiirleri armağan eden Cahit Sıtkı Tarancı'nın 100. doğum günü nedeniyle, Beşiktaş Belediyesi'nin 14 Aralık'ta gerçekleştirdiği "Ustalara Saygı" programına katıldı. Reşid bey, 1956'da, Viyana'da vefat eden Tarancı'nın memleketi Diyarbakır'da düzenlenen anma toplantısından geliyordu. Şair için "Diyarbakırlı olsaydı, mezarı burada olurdu" türünden çıkışlara tanık olmuştu.
İskenderoğlu "Kuzenim ve arkadaşım Tarancı, Ankara'da eşinin aile kabristanına gömüldü. Bunu bile sorguluyor olmaları çok üzücü. Cahit 3 dede evvel Lice'den geldi; Kürt'tür" demekle yetiniyor...

Etiketler:
çerkez iskender paşa torunu diyarbakır son 100 yılını anlat

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır