NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
8
apsuva
11
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZ ULUSU VE LİDERİ'NE ANMA TÖRENİ

From ANMA Abhazya Cumhuriyetinin daimi Lideri, Abhazya Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Büyük Devlet Adamı, yolumuzu aydınlatan Vladislav Ardzınba, vefatının 1. Yılı dolayısıyla diasporada yaşayan biz Abhazlar tarafından anılacaktır. Anma programımızda sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.
01-03-2011 - kez okunduBiyografi;

Vladislav Ardzınba

Abhazya Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Abhazya Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Büyük Devlet Adamı Vladislav Ardzınba, II. Dünya Savaşı Gazisi tarih öğretmeni bir babanın oğlu olarak 14 Mayıs 1945 yılında Eşira'da doğdu.Ardzınba 1962-1966 tarihlerinde A.M. Gorki Sohum Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi'nden mezun olduktan sonra SSCB Doğu Bilimleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Hattu ve Hititler ağırlıklı olarak Küçük Asya Halklarının tarihi - kültürü ve efsaneleri konusunda pek çok çalışma yürüttü. Bu nedenle 1969 yılında Hattu ve Hititlerle ilgili araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geldi. 1997 yılında Tarih Ana Bilim Dalı Profesörü, 1995 Uluslar arası "Kondurovsky" Ödülü sahibi oldu.

Ardzınba Akademik kariyerinin yanında Abhazya siyasi hayatında etkin rol aldı. 1988 yılında Abhaz Milli Konseyine vekil olarak, 1989 yılında ise SSCB Halklar Meclisine Milletvekili olarak seçildi. Aynı yıl SSCB Başkanlık Yüksek Konseyine seçilerek, Özerk Oluşumların Milli ve Yasal Statüsü Alt Komisyonu üyesi oldu.

1990 yılında Abhaz Yüksek Meclisine seçildi, Gürcistan - Abhazya savaşının başlamasıyla Abhazya Güvenlik Konseyine seçilerek, Abhazya bağımsızlık savaşında başkomutan oldu.

Savaş sonrasında 26 Kasım 1994 yılında Abhazya Devlet Başkanı olarak seçilen Ardzınba, 3 Ekim 1999 yılında II. Kez Devlet Başkanı seçildi. I. derece Abhaz Kahramanlık ve "Axidz - Apşa" madalyaları sahibi oldu.

Barış görüşmeleri için gittiği Tiflis ziyaretinin ardından, sağlığı bozulmaya başladı. Gittikçe sağlığının kötüleşmesine rağmen, 2005 yılına kadar Devlet Başkanlığı görevini sürdürdü. Türkiye ve Diasporaya yakınlığı ile bilinen Vladislav Grigor-yıpa Ardzınba 4 Mart 2010 günü hayatını kaybetti.

Vladislav Ardzınba Abhazya Parlamentosunda bağımsızlık kararı aldıktan hemen sonra, ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmıştır.

Abhazya ve Türkiye diasporasındaki Abhazlar olarak minnetle yad ettiğimiz Daimi Liderimiz Vladislav Ardzınba her zaman yolumuzu aydınlatacaktır.

Anma Gecesi Programı:

Tarih: 4 Mart 2011 Cuma Günü
Saat: 20.00
Yer: Kadıköy Belediye Meclisi Kozyatağı Kültür Merkezi (Kozzy Alışveriş Merkezi Yanı)
http://www.kkm.gen.tr/altsayfa.aspx?id=2008

Anma gecemizde
Zurab Adleyba; Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Komitesi Başkanı

Vladimir Ayüzba; Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi

Nazım Alpman; Gazeteci-yazar Abhazya Bağımsızlık Savaşı sırasında Abhazya'da bulunarak o dönemi haberleştirdi.

Dr. Cemalettin Ardzınba (Ümit); Vladislav Ardzınba ile yakın diyalogları bulunmakta ve camiamızın pek çok kurumunda çeşitli görevlerde bulunuyor.

Not: Katılımınızı aşağıdaki iletişim bilgilerine konfirme etmenizi özellikle rica ederiz.

Abhaz Dernekleri Federasyonu
Albina Öyzıpha
Tel: 0216 700 13 68

Kafkas Abhazya Kültür Derneği
Neslihan Tınaz
Tel: 0216 342 94 64

Etiketler:
abhaz ulusu ve lideri anma töreni

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır