NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
10
13
apsuva
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKESLER ANADİLDE EĞİTİM İSTEDİ; 12 MART'TA MİTİNGE HAZIRLANIYOR

From Desktop Bursa'da Çerkes Kültür Derneği yaptığı bir eylemle "Anadilinizi evinizde konuşabilirsiniz" yaklaşımına karşı, acilen "Anadilde Eğitim" talep etti. Çerkes Hakları İnisiyatifi ise Çerkesler'in "açılım" sürecinde yok sayılmasına karşı 12 Mart'ta Ankara'da mitinge hazırlanıyor.
10-03-2011 - kez okundu

Bursa Çerkes Kültür Derneği "Ana dilini öğren, kültürüne sahip çık" sloganıyla 21 Şubat Dünya Anadil Günü için eylem yaptı.

Dün (20 Şubat) Orhangazi Parkı'nda yapılan basın açıklamasında Bursa Çerkes Kültür Derneği başkanı Filiz Çelik, Türkiye'de Türkçe dışında 34 farklı dil konuşulduğuna ve bu dillerin birçoğunun yakın gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıyla olduğuna dikkat çekti.

Çelik, dillerin korunmasının sadece insan hakları değil, bir özgürlük ve demokrasi sorunu olduğunu da vurguladı ve bir dili yok olmaktan korumanın tek yolunun, o dilin konuşulabilmesi ve çocuklara öğretilebilmesi olduğunun altını çizdi.
"Çocuklarınız sizi dinliyor, anadilinizi konuşun"

Çocukların ana dillerini öğrenebilmesi için, aile içerisinde anadilini konuşmanın önemine de değinilen eylemde "O sizi dinliyor, anadilinizi konuşun" pankartları da açıldı.

Çelik, "Dilinizi konuşmanızın önünde engel yok, evinizde konuşabilirsiniz. Amatör kurslarda dilinizi öğrenin" yaklaşımını kabul etmediklerini söyledi; bu yaklaşımın dili, kültürü ve kimliği kendi kaderine terk etmek olduğunu belirtti.

Çelik, Çerkeslerin 147 yıldır Anadolu'da yaşadıklarını, fakat şimdi anadillerini kaybetme riski taşıdıklarını belirterek "Bizler devletten gerçekçi çözümler bekliyoruz. Yok olmakta olan bir dilin sahipleri olarak pozitif ayrımcılık istiyoruz" diye ekledi.
"Çerkes kalma kararlığımızı ilan etmek için meydana iniyoruz"

Çerkes Hakları İnisiyatifi de 13 Mart'ta Ankara'da büyük bir yürüyüşe hazırlanıyor. İlk adımda hazırlanan "Çerkesler'e yönelik" çağrıda, halen uygulanmakta olan oyalama ve görmezden gelme politikalarının reddeceklerini belirten inisiyatif, "Çerkes kalma kararlılığımızı güçlü bir iradeyle ilan etmek için artık meydanlara iniyoruz" diyor.

Çağrı metninde, bugüne kadar inkar edilen kimliklerin telaffuz edilir olmasını önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini, açılımdan her söz açıldığında "Kürt, Çerkes, Laz" diye başlayan cümlelerin kendilerini ümitlendirdiğini, ama zamanla bu ümitlerin boşa olduğunun anlaşıldığının altı çizildi:

"Hiçbir devlet temsilcisi sorunlarımızı dinlemedi; siyasiler yaldızlı laflar ettikten sonra ortalıktan kayboldu. Sabrımızın bittiği noktaya geldik."

"İnisiyatif İlk eylemini 13 Mart'ta Ankara'da gerçekleştirecek. Saat 14.00'de Sıhhiye'den başlayacak yürüyüşümüz Kızılay güzergahından devam edip, Güvenpark'ta yapılacak bir basın açıklamasıyla sona erecek."

"Tek gündem maddesi Çerkeslerin anadili eğitim ve öğretimi ile anadilde yayın hakkı talepleri olan yürüyüş ve mitingde, devletten ve hükümetten bu konuda somut adımlar atması istenecek."

"Yaşasın dilimiz, kültürümüz ve Çerkes kalma mücadelemiz!" (EÇ)
http://bianet.org

Etiketler:
çerkesler anadilde eğitim istedi; 12 mart mitinge hazırlanıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır