NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED1.MP3
10
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFFED 21 MAYIS SÜRGÜN ANMA ETKİNLİĞİNİ İSTANBUL'DA YAPACAK

Kimden sürgün 1989 yılından bu yana 21 Mayıs sürgünü anma etkinlikleri yerel olarak derneklerimizde, bölgesel olarak da İstanbul, Kefken, Samsun, Adana ve İzmir'de düzenlenmektedir. Kefken'de birkaç yüz kişinin katılımı ile başlayan anmalar binlere ulaşmış ve nihayet geçen yıl 10.000'i bulmuştur. Federasyonumuz ve federasyonumuz üyesi bölge derneklerinin girişimleri ile Babalı sahilindeki mağaralar Kültür Bakanlığınca sit alanı ilan edilmiş ve Karağaç Mezarlığı'nda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Halkımızın yanı sıra bölge halkı da Kefken'in anlam ve önemini çok iyi öğrenmiş ve orada yaşanan duygu yüklü atmosferden etkilenmiştir.
29-03-2011 - kez okundu

Trafik, park alanı, katılımcıların temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi konularda Karaağaç Köyü ve Babalı sahillerinin alt yapısının artık yetersiz kalıyor olması birinci sorundur. Katılımcı sayısının her geçen yıl arttığını gören Federasyonumuz bu sorunu öngörerek alt yapının iyileştirilmesi talebiyle geçen yıl İzmit İl Kültür Müdürlüğü, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kandıra Kaymakamlığı nezdinde girişimde bulunmuştur. Ancak sahiller ile ilgili kısıtlayıcı yasalar ve genel mevzuat nedeniyle istenilenler yapılamamış yapılanlar ise yetersiz kalmıştır.

İkincisi ise katılımı, coşkusu ve duygusal atmosferi yüksek olan anmaların kamuoyuna yansımasının beklentilerin altında kalmasıdır. Bunun en temel nedeni anmaların yapıldığı bölgenin medyanın ulaşımı açısından çok uzak ve çalışma koşulları açısından elverişsiz olmasıdır.

KAFFED bu iki temel sorun nedeniyle bu yılki 21 Mayıs Sürgün Anma etkinliklerini Çerkeslerin Osmanlı topraklarına sürgün edildiklerinde İstanbul'daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Beşiktaş'a taşımaya karar vermiştir. Hedef 25.000 kişiyi Beşiktaş Meydanına taşımak ve her yıl olduğu gibi bu yıl da sürgün yolunda ölenlerimizi anarken aynı zamanda anavatan ve Türkiye için taleplerimizi dile getirmektir.

Kefken sembolik bir grupla ziyaret edilmeye devam edilecektir.

Alınan bu karar gereği Federasyonumuza bağlı bölge dernek temsilcilerinden meydana gelen bir organizasyon komitesi çalışmalara başlamak üzere görevlendirilmiştir. Detaylı program bu komisyonun çalışmaları sonrasında ortaya çıkacak ve kamuoyuna duyurulacaktır.

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONUGeçen yıl Kefken'e gösterilen büyük ilgi iki şeyi daha net ortaya çıkarmıştır:

Etiketler:
kaffed 21 mayıs sürgün anma etkinliğini istanbul yapacak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır