NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
11
8
4-5-6-7
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKESLER ANADİLDE EĞİTİM VE TELEVİZYON HAKKI İÇİN YÜRÜDÜ

Tüm fotoğraflar için tıklayın.. Çerkesler anadilde eğitim ve televizyon yayını için Kadıköy Meydanı'nda miting düzenledi. "Çerkes Hakları Mitingi"ne katılan yaklaşık bin kişi ellerinde, "Anadilde eğitim istiyoruz" yazılı pankartlarla yürüdü.
17-04-2011 - kez okundu

Çerkesler anadilde eğitim ve televizyon yayını için Kadıköy Meydanı'nda miting düzenledi. "Çerkes Hakları Mitingi"ne katılan yaklaşık bin kişi ellerinde, "Anadilde eğitim istiyoruz" yazılı pankartlarla yürüdü.

Anadilde eğitim ve televizyon yayını isteyen Çerkesler saat: 13. 00 sıralarında Kadıköy Rıhtım Caddesi girişinde toplandı. "Anadilde eğitim istiyoruz" yazılı pankart açan Çerkesler, Kadıköy Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Adigey, Abhazya ve Çeçenistan bayrakları taşıyan grup, "Anadil onurumuz, savaşır koruruz", "Her zaman her yerde anadilim Çerkesce" ve "Eğitim sistemi eritme kazanı" sloganları attı.

Grup, Rıhtım Caddesi üzerinde bulunan Kadıköy Ülkü ocaklarının bulunduğu binanın önünden geçerken kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Ülkü ocaklarından bir kişinin, gruba laf atması üzerine yaşanan gerginlik, polisin araya girmesiyle kısa sürede sonlandı.

İskele meydanına kadar yürüyen gurup miting alanının girişinde kurulan polis noktalarında arandıktan sonra alana alındı. Grup adına konuşma yapan Çerkes Hakları İnisiyatifi sözcüsü Meretuko Kenan Kaplan, bütün farklı unsurların "Türklük" potasında eritildiğini belirterek şunları söyledi:

"Demokrasinin tüm dünyada revaç bulması ile tek tipleştirici sistemler sürdürülemez hale geldi. Çerkesler olarak bu yeni düzeni ülke yararına buluyor, geçmişte ülke yararına gördüğümüz bütün işlerde olduğu gibi bu demokratikleşme sürecinde de maksimum katkıda bulunmayı kendimize görev biliyoruz. Bizim öncelikli sorunumuz süren asimilasyon politikalarıdır. Biz Çerkesler olarak devletten bu asimilasyon politikalarının durdurulmasını istiyoruz. Kimliğimizi, dil ve kültürümüzü yaşatıp, geliştirebileceğimiz şartların sağlanmasını istiyoruz" dedi.

Miting, Çerkes sanatçıların konserleriyle olaysız sona erdi. - İstanbul / Kadiköy

Etiketler:
çerkesler anadilde eğitim ve televizyon hakkı için yürüdü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır