NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
4WORED3.MP3
8
4WORED1.MP3
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MEHMET ASLANTUĞ ÇERKES ETHEMİ OYNAYACAK..

Yaklaşık 6 milyon dolara mal olacak film, Yunanistan, Ürdün ve Türkiye'de çekilecek ''Bonanza'' dizisi ile Hollywood tarihine adını yazdıran Çerkes asıllı ünlü yönetmen Muhittin İzzet Kandur (Mohydeen Izzat Quandour), Çerkes Ethem'in hayatını konu alan film için kolları sıvadı. Filmin oyuncu kadrosunu belirlemeye çalışan Kandur, ilk olarak Çerkes Ethem rolü için sanatçı Mehmet Aslantuğ ile anlaştı. Yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı olarak imza attığı ''Cherkess - Çerkes'' filmiyle geçtiğimiz aralık ayında Monoco Film Festivali'nde 7 ödül birden alan Kandur yaptığı açıklamada, Türkiye, Yunanistan ve Ürdün'de çekmeyi planladığı filmde Çerkes Ethem'i Mehmet Aslantuğ'un canlandıracağını söyledi.
19-04-2011 - kez okundu

Filmde 3 ana karakterin bulunduğunu kaydeden Kandur, ''Bunlardan birincisi Mustafa Kemal Atatürk, ikincisi Çerkes Etem ve üçüncüsü de İsmet İnönü. Bizim senaryomuz da bu üç insan üzerinde kurulacak, bunlarla ilgili tarihi gerçekleri anlatacağız'' dedi.

Uzun bir süredir Çerkes Ethem ile ilgili bir film yapmak istediği ifade eden Kandur, sözlerine şöyle devam etti:

''Çerkes Ethem'in hayat hikayesiyle ilgili elimde çok sayıda belge var. Zaten anılarıyla ilgili yazdığım bir eser de mevcut. Önümde birçok film ve proje çalışması var. Son Türkiye ziyaretim sırasında Mehmet Aslantuğ ile Çerkes Ethem'in hayatını konu alan bir film yapacağım konusunu paylaştım, görüştük. Çerkes Ethem'i kendisinin canlandırmasını arzu ettiğimi söyledim.

Mehmet Aslantuğ da projeye çok sıcak baktı. Birlikte iyi bir şeyler ortaya koyabileceğimizi umuyoruz. Film çalışmamızla ilgili bir ön görüşme yaptık. Aslantuğ'un duruşunu, görüntüsünü, ses tonunu çok beğeniyorum. Çerkes Ethem'i de çok iyi temsil edeceğine inanıyorum.''

YUNAN ASKERLERİNDEN ÇERKES ETHEM'E SİTEM
Çerkes Ethem'in, Ürdün'de ev hapsinde bulunduğu dönemde babasının da Ürdün'ün Genelkurmay Başkanı olduğunu hatırlatan Kandur, şunları söyledi:

''Babam, Ürdün'ün Genelkurmay Başkanı iken Tuğuj Emin isimli Çerkes asıllı yaverini, dil problemi yaşamaması için ev hapsinde bulunan Çerkes Ethem'in yanına görevli olarak vermiş. Tam 1,5 yıl Ethem'in başından geçen her şeyi öğrenmiş, not almış. Ben de daha sonra Rusya'ya kaçan Tuğuj Emin ile 15 gün görüşerek bu 1,5 yıl içerisinde öğrendiği herşeyi anlatmasını istedim. Anlattıklarını ses kaydına aldım. Bu notları da kitaplaştırdım.

Çerkes Ethem, Türkiye'de İsmet İnönü ile arası açılınca Yunanistan'a gitmiş. Yunan askeri yetkilileri, Ethem'e (Bize İzmir'de ne kadar zorluk çıkarttın. Şimdi buradasın. Orada kalman bizim için aslında daha iyi olurdu. Keşke orada kalsaydın) demişler. Tabi Çerkes Ethem, ülkesini sevdiği için bir iç savaşa sebep olmaktansa ülkesini terk etmeyi tercih etmiş. Bu gibi tarihin bilinmeyen yönlerini filmde gün yüzüne çıkartmaya çalışacağım.''

FİLM 6 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
Muhittin İzzet Kandur, senaryo haline getirdiği filmin 6 milyon dolara mal olacağını kaydederek, ''Film öncelikle Türkçe olacak. Uluslararası bir film olacak. Bir çok devlette çekim yapılacak. Yunasitan'dan, İngiltere'den ünlü aktörler oynayacak'' dedi.

Film için özel kostümler dikileceğini ve büyük bir savaşın canlandırılacağını aktaran Kandur, ''Bunun ortalama maliyeti 6 milyon dolar civarında olacak. Bu filmde tarihi belgeler ışığında gerçekler dile getirilecek. Bu konuda Türkiye'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmeler de yapacağız'' diye konuştu.

ÇERKES FİLMİ KAYSERİ'DE GÖSTERİMDE
Ödüllü ''Çerkes'' filminin Türkiye'de yaklaşık 1 aydan beri Kayseri'de gösterimde olmasının kendisini mutlu ettiğini belirten Kandur, ''Burada benim akrabalarım var. Büyük bir Çerkes nüfusu da mevcut. Bu sebeple Çerkes filminin Kayseri'de vizyona girmesinden ayrı bir mutluluk duydum'' diye konuştu.

Ürdün'de Bedeviler ile Çerkesler arasında toprak ve su konusunda yaşanan anlaşmazlıklar ve çözüm yollarını konu alan filmde, Arap genç kız ile Çerkes delikanlı arasında geçen bir aşk hikayesi anlatılıyor.

MUHİDDİN İZZET KANDUR
Ataları 1864 yılındaki Büyük Kafkas Sürgünü'nde Kuzey Kafkasya'dan göç edip Ürdün Amman'a yerleşen Muhiddin İzzet Kandur, 1938 yılında ataları Adige ve Kabardey Kandur çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Lise ve üniversite öğrenimini ABD'de tamamlayan Kandur, 40 yıldan bu yana sinemanın çeşitli alanlarında boy gösterdi. Çerkesce, Rusça, Arapça, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca bilen Kandur, sinemanın yanında profesyonel olarak bir çok alanda uzman olarak tanınıyor.

Mesleki kariyerine 1962'de Thompson Co. firmasının reklam ve belgesel film bölümünde başlayan Kandur, bir dönem Hollywood'da senaryolar yazarak, film yapımcılığı ve TV dizilerinde yönetmenlik yaptı. Rus televizyonunda gösterilen ''The Last Horsemen-Son Atlılar'' filmi büyük ilgi görürken, 1970'li yıllarda TRT ekranlarında da yayınlanan ''Bonanza'' filmini yönetti.

Amerikan TV kanalı NBC'de 12 Eylül 1959'dan 16 Ocak 1973'e kadar yayınlanan ''Bonanza'' dizisi, TV tarihinde en uzun süreli yayınlanan Western dizilerinin içinde yer aldı.

Çok iyi bir binici de olan Kandur aynı zamanda Dünya Arap Atları Organizasyonu'nun da üyesi. Atlar hakkındaki bilgileri nedeniyle atlı spor dalında uluslararası bir otorite kabul edilen Kandur, bunun yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu'daki pek çok atıcılık kulübünün üyesi. Atıcılık sporunda uluslararası hakem unvanına sahip olan Kandur,'un çeşitli dillere çevrilmiş çok sayıda kitabı bulunuyor. Çerkes kültürüne destek vermek amacıyla kurduğu ''Cherkess Fund - Çerkes Fonu''nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Kandur, Kafkas folklor ve kültürünü geliştirmek için çalışmalarda bulunuyor.

AA

Etiketler:
mehmet aslantuğ çerkes ethemi oynayacak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır