NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
1
10
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
EFSANE LİDERİ ERBAKAN IN TELEFONUNDAN VURMUŞLAR

Rus Pravda gazetesi, Çeçenistan ın ilk devlet başkanı Dudayev in Rus operasyonunda hayatını kaybetmesinin 15 inci yıldönümünde, operasyona katılan Rus istihbaratçılarla konuştu. Dudayev in yerinin 1 milyon dolara satın alınan muhbir ve Erbakan tarafından kendisine hediye edilen uydu telefonu sayesinde bulunduğunu söyledi Sovyetler in dağılmasının ardından Çeçen bölgesindeki isyan hareketinin liderliğini yapan Cahar Dudayev, kendisini Çeçenistan ın ilk devlet başkanı ilan ederek Ruslar a karşı bağımsızlık savaşına öncülük etmişti. Rus istihbaratı, Dudayev e suikast düzenlemek için türlü girişimlerde bulunmasına rağmen başarılı olamıyordu. Ancak 1996 yılının 20 Nisan ında düzenlenen hava operasyonu Dudayev in de sonu oldu. Rus Pravda gazetesi dün, Çeçen liderin 15 inci ölüm yıldönümünde hava operasyonunda bizzat görev alan istihbaratçı albay Vladimir Yakovlev ve Yuri Aksenov ile yapılmış bir röportajı manşetine taşıdı.
25-04-2011 - 5 kez okundu

Köstebeğe 1 milyon dolar

Şimdi emekli olan Rus komutanların anlattıklarına göre o dönemde Rus istihbaratının tüm çalışmalarına rağmen Dudayev in adresi bir türlü saptanamıyordu. Dudayev in dönemin Başbakanı ve Refah Partisi Lideri Necmettin Erbakan tarafından kendisine hediye edilen Amerikan malı bir uydu telefonu kullandığı biliniyordu. Türk yetkililer Dudayev i takip etmek için uydu telefonuna ayrıca bir de mikroçip yerleştirmişti. Ancak yerinin saptanması için en az 7 dakika konuşması gerekiyordu. Çeçen Lider ise güvenlik gerekçesiyle 5 dakika dolmadan telefonu kapatıyordu. Ruslar sonunda "içeriden" bir isimle temas kurmayı başardılar, Dudayev in yerini söylemesi için para teklif ettiler. Önce 2 milyon dolar isteyen köstebek, 1 milyon dolara ikna edildi. Dudayev in 20 Nisan da ne zaman nerede olacağı öğrenildi. Rus istihbarat servisi FSB ve Askeri istihbarat servisi GRU Dudayev in telefonla konuşmasını beklemeye başladı.

CIA, MİT için çalışır mı ?

Çeçen lider ayrıca o gün hiç yapmadığı bir şey yaptı. Erbakan ın verdiği telefon ile 15-20 dakikayı bulan uzun bir görüşme yaptı. Hatta hattın diğer ucundaki ismin Rusya nın yeni lideri olacak isim olan Boris Yeltsin olduğu iddia edildi. Yakovlev, Dudayev in uzun telefon konuşmasını, Rus siyasetçi ve işadamı Konstantin Borovoy ile yaptığını kaydetti. Rus istihbaratı bu görüşme sonrasında iki ayrı kaynaktan Dudayev in bulunduğu yeri doğrulatmış oldu. Bu görüşme sırasında Dudayev in bulunduğu koordinatlar tam olarak tespit edildi. Hemen havalanan Su-25 savaş uçakları Çeçen lider otomobiline binerken üzerine füze yağdırdı. Pravda da yer alan bir başka iddiaya ise Rus istihbaratçılar, "Buna sadece gülüyoruz" yanıtını verdi. O iddiaya göre, uydu telefonunun Maryland daki CIA üssü tarafından an be an takip edildiği, CIA tarafından Türk istihbarat servisi MİT e gönderilen bilgilerin de MİT içindeki Rusya yanlısı bir Türk ajan tarafından Ruslar a verildiği şeklindeydi. Rus Albay Yakovlev, "Ne zamandan beri CIA, MİT için çalışıyor?" yanıtını verdi.


DUDAYEV İN VURULMA ANI


Çeçenlerin lideri Cahar Dudayev öldürüldüğü sırada Amerikan Awacs uçakları da Çeçenistan üzerinde keşif uçuşu yapıyordu. Dudayev in bombalandığı an bu keşif uçakları tarafından böyle görüntülendi. Dudayev in aracı patlamayla bu hale geldi.

Etiketler:
efsane lideri erbakan ın telefonundan vurmuşlar

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır