NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
3
12
13
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ANKVAB ABHAZYA'NIN 3. DEVLETBAŞKANI

Aleksandr Ankvab’ın devlet başkanı seçimini kazandı.
27-08-2011 - kez okundu

Abhazya Merkez seçim komisyonu başkanı Batal Tabagua bugün oylamanın ilk sonuçlarını açıklayarak oyların % 55 kadarını toplayan Aleksandr Ankvab’ın devlet başkanı seçimini kazandığını bildirdi. Böylelikle Abhazya devletbaşkanı görevinde bulunan Aleksandr Ankvab ilk turda seçimi kazanarak Abhazya cumhuriyetinin 3. devletbaşkanı oldu.

Merkez seçim kurulunun verilerine göre Aleksandr Ankvab’ın rakipleri çok geride kaldı. Abhazya başbakanı  Sergey Şamba oyların % 21'ini, “Abhazya halk birliği forumu” adlı muhalif partinin lideri Raul Hacimba oyların % 20 kadarını topladı. Merkez Seçim Kurulu Başkanı ayrıca  seçmenlerin % 72 kadarının oylamaya katıldığına özel olarak işaret etti.

Herhangi bir ihlal yok

Rusya’da Abhazların oturdukları bölgelerde de oylama yapıldı. İlk bilgilere göre bu bölgelerde de seçimi Ankvab kazandı. Moskova’daki oylama yerinde Ankvab lehine Şamba’ya kıyasla iki kat daha çok oy verildi. İkinci oylama yeri bulunan Çerkessk’te Ankvab, Şamba'yı topu topu 9 oy farkı ile geride bıraktı. Moskova Devletlerarası ilişkiler enstitüsü Kafkasya Araştırmaları Merkezi çalışanlarından Vadim Muhanov oylama sonuçlarına değinerek şunları söyledi:

"Abhazya’nın Rusya ile  ilişkileri stratejik karakter taşıyor. Devletbaşkanlığına aday gösterilenlerin hepsi, yani Raul Hacimba,Aleksandr Ankvab ve Sergey Şamba bunu belirttiler. Bugün Rusya, Abhazya için başlıca donör ülkedir. Cumhuriyetin bütçesi önemli derecede Rusya’dan yapılan para transferi sayesinde tamamlanıyor. Bundan başka Abhazya’nın güvenliği, Rus askeri üslerine ilişkin anlaşma çerçevesinde Rus Gücü tarafından sağlanıyor. Cumhuriyetin sınırlarını Rusyalı sınır erleri koruyor. Rusya ile ilişkilerAbhazya için her zaman büyük önem taşıyacaktır. Çünkü Abhazya’nın komşusu olan Gürcistan’ın eylemleri hakkında kimse tahminler yapamaz. Bu bağlamda Rusya’nın Abhazya’daki varlığı son derecede önemli faktör olarak kalıyor.

Rusya devletbaşkanı Dmitriy Medvedev, Aleksandr Ankvab ile telefonla görüşürken Akkvab’ı devletbaşkanı seçiminde kazandığı net başarı  dolayısı ile kutlıyarak devletbaşkanı gibi sorumlu görevde başarılı çalışmalar diledi ve Abhazya’nın hızla gelişeçeğine olan inancını belirtti.(Rusya'nın Sesi)

Kafkasevi

Etiketler:
ankvab ankuab abhazya devlet başkanı seçim hacımba Aleksandr Ankvab sergei şamba başbakan rusyanın sesi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır