NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
35WERE~1.MP3
9
2
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
TELEFERİKTEN DÜNYA ÇAPINDA TATİL MERKEZİNE ARHIZ PROJESİ

Kuzey Kafkasya’da bulunan yeni turizm klasterinin ilk teleferiği kurulmaya başladı. Bu teleferik Karaçayevo-Çerkesiya Cumhuriyeti sınırları içindeki Arhız Köyü yakınlarında bulunuyor ve güzergahının uzunluğu hemen hemen bir kilometre. Teleferik turistleri 1770 metre yüksekliğe çıkaracak.
04-09-2011 - kez okundu

Kuzey Kafkasya’da bulunan yeni turizm klasterinin ilk teleferiği kurulmaya başladı. Bu teleferik Karaçayevo-Çerkesiya Cumhuriyeti sınırları içindeki Arhız Köyü yakınlarında bulunuyor ve güzergahının uzunluğu hemen hemen bir kilometre. Teleferik turistleri 1770 metre yüksekliğe çıkaracak.

Arhız projesi Kuzey Kafkasya turistik klasterinin ilk tesisi. Bu kış üç otelin, teleferiğin ve iki kayak parkurunun işletmeye alınması planlanıyor. Kayak sezonu sonunda ise ekoturistik gezi güzergahları oluşturulacak. Arhız-Sinara şirketi genel müdürü Yuriy Starkov, söz konusu olan el değmemiş doğal güzelliklere ve eşi olmayan kültürel-etnoğrafik zenginliklere yapılacak olan gezilerdir diyor.

Bu alan en güzel olanlardan. Ailecek tatil yapmak için hazırdır. Buradaki inişlerden hem yeni başlayan hem de deneyimli kayakçılar faydalanabilirler. Bunun dışında yaz dönemi için düşünülmüş bir program daha bulunuyor. Çünki Arhız projesi tüm sezonlara hitap edecek şekilde gerçekleştiriliyor. Her şeyin üstüne bir artı da cumhuriyetin turizm açısından en güvenlikli yerlerden biri olmasıdır.

Arhız vadisinde yapımı düşünülen ilk tatil merkezinin maliyeti 3 milyar Dolar olarak tespit edildi. Bu rakama yeni havaalanları ve süratli tren yollarının inşaatı dahil değil. Finansmanın büyük bir bölümü özel yatırımcılardan gelecek. Avusturya’lı ve Fransız firmaları daha şimdiden bu projeye ilgileri olduğu açıkladılar. Kurortı Severnava Kafkaza, Türkçe şekli ile Kuzey Kafkasya Tatil Merkezleri şirketi genel müdürü Aleksey Neskiy, yüksek kaliteli otellerden tutun çeşitli restoranlara, SPA merkezlerine kadar çok yatırım imkanı olduğunu söylüyor.

Fransa ana iş ortaklarımızdan biri. Başka yatırımcılar da var. Büyük bir Kore şirketi ile görüşmeler yapılıyor. Ancak biz sadece büyük yatırımcıları değil yerel girişimcileri de bekliyoruz.  Proje zaten bu amaçla düşünüldü. Yerel girişimcilere oteller yapma ve yeni istihdam imkanları yaratma olanağı vermek istiyoruz.

Bölgede sadece yeni turistik tesisler inşa edilmeyecek, tüm turizm sektörü modernize edilecek. Aleksey Nevskiy’in sözlerine göre ana amaç Avrupa seviyesinde ve hesaplı tatil imkanı yaratmak. Kuzey Kafkasya’da turizmin geliştirilmesi düşüncesinin 2010 mart ayında devlet başkanı Dmitriy Medvedev tarafından dile getirildiğini hatırlatalım. Ekim ayında ise ‘Kuzey Kafkasya Turistik Klasteri oluşturulması’ ile ilgili resmi belge yine devlet başkanı tarafından imzalandı. 2020 yılına kadar Kuzey Kafkasya’da Dünya çapında beş tatil merkezi inşaatı gerçekleştirilecek. Tüm bu tesisler yıl içinde 150 bin turisti ağırlayabilecek kapasite sağlayacaklar.

Ruv.Ru

Etiketler:
karaçay çerkes karaçay çerkes cumhuriyeti arhız turizm proje kayak kış sporları kuzey kafkasya teleferik

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır