NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
9
13
4WORED3.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKAS HAVASI ÖMRE ÖMÜR KATIYOR; ÇEÇENİSTAN’DA 200 KİŞİ YÜZ YAŞINI GEÇTİ

Ayrılıkçı hareketler, Rusya ile yaşanan iki savaşa rağmen Çeçenistan istikrarı yakalamak için çabalarını sürdürüyor. Çeçen lider Ramazan Kadirov’un girişimleri ile ülkede son dönemde yatırım ve ekonomik alanda canlılık başladı. Bir miktar huzur bölen bölge halkı Kafkas havasının da etkisi ile uzun yaşamın tadını çıkarıyor.
05-09-2011 - kez okundu

Ayrılıkçı hareketler, Rusya ile yaşanan iki savaşa rağmen Çeçenistan istikrarı yakalamak için çabalarını sürdürüyor. Çeçen lider Ramazan Kadirov’un girişimleri ile ülkede son dönemde yatırım ve ekonomik alanda canlılık başladı. Bir miktar huzur bölen bölge halkı Kafkas havasının da etkisi ile uzun yaşamın tadını çıkarıyor.

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde oturan Keysi Karuyeva adlı bir nine 127 yaşında olduğunu iddia ediyor. Çeçenistan’ın Urus-Martan bölgesindeki Goyta köyünde oturan nine 127 yıl ayakta kalmanın nedenini Kuzey Kafkasya’nın güzel havasıyla ilişkilendiriyor. Oğlu Salman ve gelini Makka ile birlikte oturan yaşlı nine sadece Çeçence konuşabiliyor. Rusçasını ise artık unuttuğunu belirtiyor.

Keysi ninenin pasaportunda doğum tarihi 1890 yılı olarak geçiyor. Fakat oğlu Salman, başkent Grozni’deki bir arşivden annesinin 1884 doğumlu olduğunu kanıtlayan bir belge buldu. Salman, “Bu belgeyi Çeçen İçişleri Bakanlığı da onayladı. Annemin yaşı 127. Benim yaşım ise 53. Anlaşılan annem beni 74 yaşında doğurmuş. Babam 1959’da 76 yaşında öldü” dedi.

Fakat, şimdilik Çeçen ninenin yaşı pasaportundaki kayıtlara göre hesaba alınıyor. Olaya yer veren Rossiyskaya Gazeta, “2010 yıl sonuçlarına göre, Rusya’nın en yaşlı insanı Çelyabinsk bölgesinde oturan 1890 doğumlu Habibamal Hamitova. Çeçen nine ise ondan dört yaş (pasaportuna göre) küçük. Guinnes rekorlar kitabına göre ise dünyanın en yaşlı insanı 114 yaşındaki Brezilyalı Mariya Gomez Valentina. Nedense kimse Rusyalı ninelerin yaşını dünya istatistik rakamlarına ilave etmiyor. Belki de nedeni şu, kimse kendi bilgilerini rekorlar listesine iletmiyor” yorumunda bulundu.

Çeçen ninenin 1944 yılında tüm Çeçen halkıyla birlikte Kazakistan’a sürgün sırasında 12 çocuğundan onu yaşamını yitirmiş. Eski SSCB lideri Josef Stalin, Nazilerle iş birliği yaptıklarını iddia ederek Çeçen halkını bir gecede Kazakistan ve Sibirya’ya sürgün etmişti.

Şimdi yaşlı nine sık sık komşuları ve akrabalarını ziyaret ederek gün geçiriyor. Nine Keysi’nin annesi de 118 yıl, ablası ise 108 yıl yaşamış. Resmi rakamlara göre, 1,5 milyonluk nüfusu bulunan Çeçenistan’da 200’den fazla kişinin yaşı 100’ü aşmış durumda.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

Etiketler:
kafkasya rusya çeçenistan uzun yaşam istikrar ramazan kadirov kadirov 100 yaş huzur ekonomi canlılık

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır