NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
4WORED1.MP3
4-5-6-7
12
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya
PKK ADIGEY'DE PROTESTO TOPLANTISI DÜZENLEDİ

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışına yol açan 9 Ekim 1998 komplosu, Rusya ve Belçika’da protesto edildi.
16-10-2011 - 5 kez okundu

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkışına yol açan 9 Ekim 1998 komplosu, Rusya ve Belçika’da protesto edildi.

Rusya’da başta başkent Moskova olmak üzere, Saratov ve Adigey Özerk Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen toplantılara yüzlerce kişi katıldı.

Kürt kurumların düzenlediği toplantıların ilki Moskova’daki Kürt Kültür Evi’nde gereçleştirildi. Moskova’da yaşayan Kürtlerin yanı sıra gurbetçilerin de katıldığı bu toplantıda, Öcalan’ın resimleri ve KCK bayrakları salona asıldı. Burada bir konuşma yapan Kürt kurumu başkanı Rafike Kamil, “Uluslar arası komplonun amacının Başkan Apo’yu da diğer Kürt ayaklanmalarında olduğu gibi önce hareketin liderini tasfiye amacıyla başlatıldı” dedi.

Ancak komplonsun gerilla ve halkın muazzam direnişiyle sonuçsuz kaldığını belirten Kamil, konuşmasında Türk hükümetinin Kürtler üzerinde artan baskılarına da değindi. Kamil, BDP’yi hedef alan tutuklamalara dikkat çekerken, mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

9 Ekim Komplosu Saratov’da yapılan bir toplantıda da kınandı. Azinke Kürt Kültür evinde bir araya gelen Kürtler komployu lanetleyen konuşmalar yaptı ve mücadele kararlılıklarını ortaya koydu.

Adıgey Özerk Cumhuriyetindeki toplantı ise Belo bölgesinde Agıri Kürt Kültür Derneği tarafından organize edildi. Etkinlikte konuşma yapan Feyzo Hüseyin, Kürtlerin özgürlüklerini elde edinceye kadar her türlü mücadeleye hazır oldukları belirtti.

Belçika’nın Antwerpen kendinde ise bir protesto yürüyüşü gerçekleşti. 9 Ekim günü yapılan yürüyüşte Öcalan üzerindeki tecride derhal son verilmesi ve özgürlüğünün sağlanması istendi. Akşam saatlerinde yapılan kent merkezindeki meşaleli yürüyüş, 1.5 saat sürdü. 300 ila 400 kişinin katıldığı eylem Kürt derneği tarafından organize edildi. Eylemde sık sık Öcalan ve PKK lehine sloganlar atıldı.

firatnews

(Nartajans'ın notu Adigeyde yaklaşık 4000 kadar kürt bulunmakta ve sayıları gittikçe artmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://cherkessia.net/news_detail.php?id=4515 adresindeki yazından ulaşılabilir.)

Etiketler:
pkk adigey rusya protesto çerkes çerkez moskova abdullah öcalan kck

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır