NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
GÜRCİSTANDAN BİR HAMLE DAHA: ÇERKES KÜLTÜR MERKEZİ

Gürcistan parlamentosunun 20 Mayıs 2011’de oy birliği ile Rusya imparatorluğunca gerçekleştirilen Çerkes Soykırımı’nı tanımasının ardından bir adım daha atarak Tiflis’te faaliyet gösterecek Çerkes Kültür Merkezinin tanıtımını gerçekleştirdi. Toplantıda Gürcistan Kültür Bakanı Nikoloz Rurua da hazır bulundu..
22-10-2011 - kez okundu

Gürcistan Kültür Bakanı Nikoloz Rurua, “Uzun yıllar boyunca Ruslar, bütün Kafkasya halklarını nitelediği şekilde Çerkeslerden de barbar bir halk olarak söz etti. Halbuki Çerkeslerin mükemmel ve zengin bir kültürü olduğunu biliyoruz. Çerkes kültür Merkezi bu çok özel kültüre hizmet edecek.” açıklamasında bulundu.

Çerkes Kültür Merkezi Başkanı olan Merab Çukhua, “Devlet arşivlerimizdeki materyallere dayanarak Çerkes Kültürü hakkında gelişmiş bir veritabanı oluşturmak istiyoruz” diyerek çerkeslere verdikleri önemin altını çizdi.

Gürcistandaki Çerkes diasporasını temsil eden Tamara Udcuhu’nun mutluluğu gözlerinden okunuyordu.Tamara ÇKM’nin açılışının Kafkas halklarının birbirine yakınlaşmasına hizmet edeceğine inandığını belirtti. Kafkas dilleri uzmanı olan Tamara Udcuhu Merkez bünyesinde kendi alanında görev almaya hazır olduğunu,son yıllarda kafkas dillerine artan bir ilgi olduğunu, Abhazca ve Çeçence’nin ardından Çerkesçenin de bir çok uluslararası diplomat, yardım kuruluşu görevlileri vd. kişilerin ilgisini çektiğini söyledi.


Çerkes Kongresi’nin Gürcistan temsilcisi Andro Gabisonya da bu günün Gürcü ve Çerkes halkları için tarihi öneme sahip olduğunu belirtti.

Gürcistan Diaspora Bakanı Lapuna Davitaya da “yıllarca Çerkesler böyle bir Merkez kurma imkanına sahip değildi. Bu merkezin yanısıra Gürcistan’da Çerkes Soykırımı kurbanları anıtı da açılacak. Bunlar Kafkasya’da tarihi adaletin yeniden sağlanması kampanyasının sadece bir bölümü” dediği açıklamasıyla toplantıya adeta damgasını vurdu. Gürcistan devlet başkanının 12 Ekim 2011’de imzalanan özel kararı ile Çerkes Kültür Merkezi kuruldu. 2011’de 1 Temmuz da Gürcistan parlamentosu olağanüstü toplantısında 80 oyla ‘Çerkes Soykırımı kurbanlarının hatırasının ebedileştirilmesi’ ve Çerkes Kültür Merkezi’nin kurulmasıyla ilgili kararı onaylamıştı. Mayıs 2012’de Soykırım anıtının açılışının yapılması planlanıyor. Anıt için Abhazya sınırına yakın Anakliya beldesi seçildi.

Cherkessia.net - Tiflis

Etiketler:
gürcüstan gürcistan çerkes soykırımı çerkes kültür merkezi tiflis arşiv çerkes kültürü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır