NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva
10
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
OVİT TÜNELİ KARADENİZİ KAFKASYAYA BAĞLAYACAK

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Ovit Tüneli Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
01-11-2011 - kez okundu

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Ovit Tüneli Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği’nde bugün bir basın açıklaması yapan Hasan Karal, Ovit Tüneli’nin 40 yıldan bu yana Rizeliler’in hayali olduğunu söyledi. Ovit Tüneli ile ilgili önemli adımlar attıklarını kaydeden Karal “Bu tünel Karadeniz’i Doğu’ya, Kafkasya’ya, İran’a bağlayacak. Ovit Tüneli projesi tamamlanıp onaylandı. 2012 bütçesinde yerini aldı. Yaklaşık 50 Trilyonluk bir ödenek 2012 bütçesine konuldu. Kasım sonu gibi ihale çalışmaları başlayacak. Ovit tüneli artık hayal olmaktan çıktı ve startı önümüzdeki günlerde veriliyor. 14 bin 700 metre uzunluğunda iki gidiş iki geliş olmak üzere çift tüp yoldan oluşacak. Tünelin maliyeti bitiminde yaklaşık 600 Trilyon olacak. Yalnız bu yolun tüm bağlantıları İyidere’den başlayan ve tünel girişine kadar sonra çıkışı İspir bölgesi ve Erzurum’a kadar olan bölgesini de içine alırsak toplam maliyetin 1,5 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Bu rakam ise karayollarının 2012 bütçesinin yarısına tekabül ediyor. Öylesine müthiş ve masraflı bir proje. Türkiye’nin en büyük tüneli olacak Ovit Tüneli dünyanın da 3. en büyük tüneli olacak. Bu konuda Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Sayın başbakanımızın direktif ve talimatları olmasaydı biz bu işin altından kalkamazdık. Çünkü devletin karayollarına ayırdığı yıllık bütçenin yarısını böyle bir projeye ayrılması kolay bir olay değil. Bu tünel en son teknoloji ile donatılacak. Tünelin 3.5-4 yılda bitmesini planlıyoruz. İlk planda başlaması için 2012 bütçesinden 50 Trilyonluk bir bütçe tahsis edildi. Zannediyorum ki bitimine kadar bütçe sıkıntısı çekilmeyecektir. Sayın Başbakanımız bu konuda tüm talimatları vermiş durumda” dedi.

Karal, Türkiye’de Organize Sanayi olmayan iki ilden biri olan Rize Organize Sanayi için hukuksal sorunların aşıldığını da belirterek “Organize Bölge konusunda Rize’li hemşerilerimize karşı mahcuptuk. Yargıda olan bu konuyu aşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Nihayet bu konu netleşti. Organize Sanayi için geri sayım başladı. Kalan 180 dönümlük arazinin de istimlakı bitirilerek toplamda 550 dönümlük bir arazide hemen organize sanayi çalışmalarına başlatıyoruz. Bu organize sanayi için gelen para geri gitmişti. Kullanılmadığı için Bakanlığa iade edilmişti. Şimdi bunları hızlı bir şekilde takip ederek ihale sürecini başlatacağız. Temenni ediyorum ki daha önce Rize Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika yapmayı düşünen 41 tane iş adamımız da inşallah bu yatırımlarını yapacaklar. Bu 41 iş adamımızın da yine aynı heyecanla bölgemize bu yatırımı yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
ovit tüneli kafkasya rize hasan karal ak parti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır