NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
13
10
2
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
GÜNEY KAFKASYADA'Kİ 'BELİRSİZ' RUS POLİTİKASI,GÜRCİSTAN'I ENDİŞELENDİ

Güney Kafkasya'daki 'belirsiz' Rus politikası, Gürcistan'ı endişelendiriyor Gürcistan'a bağlı Abhazya, Acarya ve Güney Osetya cumhuriyetlerindeki krizler yüzünden Kremlin ile limoni ilişkilere sahip olan Tiflis yönetimi, Moskova ile "ortak lisan bulamamaktan" şikayetçi.
23-08-2004 - 5 kez okundu

Güney Kafkasya'daki 'belirsiz' Rus politikası, Gürcistan'ı endişelendiriyor


Gürcistan'a bağlı Abhazya, Acarya ve Güney Osetya cumhuriyetlerindeki krizler yüzünden Kremlin ile limoni ilişkilere sahip olan Tiflis yönetimi, Moskova ile "ortak lisan bulamamaktan" şikayetçi.

Gürcistan, Rusya'nın "net bir Güney Kafkasya politikasına sahip olmamasından" endişeli. Mirza Çetinkaya'ya açıklamada bulunan Uluslararası Abhazya İnisiyatif Grubu Başkanı David Cabaridze, "Rusya'nın Güney Kafkasya için net bir politikası bulunmuyor. Oraya istikrar mı lazım yoksa istikrarsızlık mı ? Bir taraftan 'Gürcistan'ın toprak bütünlüğünden yanayız' deniliyor. Diğer taraftan Gürcistan'a muhalif ayrılıkçı hareketler destekleniyor." görüşünü savundu. Aynı zamanda Rusya vatandaşı olan Cabaridze, Rus dışişleri, savunma, istihbarat gibi kurumlarla hükümet arasında da bu konuda net bir görüşün bulunmadığını ileri sürerek şöyle konuştu: "Kiminle oturup konuşacağımızı bilemiyoruz. Rusya başkanı, 'normal bir şey' diyor. Uygulayıcılar ise başka bir eylemde bulunuyor. Anlaşmak mümkün değil."

Güney Kafkasya politikasındaki belirsizliğin Gürcistan'ı Batı'ya daha da yaklaştırdığını söyleyen David Cabaridze, buna rağmen Rusya'nın objektif bir şekilde Gürcistan'ın istikrarını istediğini ifade etti. Cabaridze'ye göre Gürcistan'daki istikrar, Rusya'yı demiryolu ile daha güneydeki müttefiki Ermenistan'a bağlayacak ve olumlu gelişmeler Kafkasya'nın diğer bölgelerinde de örnek teşkil edecek. Rusya'nın itibarlı gazetelerinden Nezavisimaya'nın, "Gürcistan, barıştan söz ediyor; ama savaşa hazırlanıyor." şeklindeki ifadelerine dikkat çeken Cabaridze, ayrıca dünyanın kendilerine yardımcı olduğunu ifade etti. Cabaridze, "Mesela ordumuzdaki askerlerin ayağındaki botlar Türkiye'den. 9 milyon Euro değerindeki üst formaları ise İtalya'dan. İngiltere, Romanya, Bulgaristan, İsrail ve ABD'nin de yardımları var. Bunları gizlemiyoruz." dedi. Rusya kaynakları, Gürcistan ordusunun klasik otomatik silah Kalaşnikoflar yerine İsrail yapımı Tavor'larla donatılacağını belirtiyor.

David Cabaridze, "Bölgedeki sorunları, Rusya'nın kararlı tutumu çözer.'' diye konuşuyor. Ukrayna'nın Soçi kentinde Ermeni meslektaşı Robert Koçaryan ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de "Kafkasya'daki sorunların karşılıklı tavizlerle çözülebileceğine" inandığını söyledi.Etiketler:
güney kafkasyada rus politikası gürcistan endişelendi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır