NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
1
2
8
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA CUMHURİYETİ DEVLET BAŞKANI ALEKSANDR ANKVAB’TAN ABHAZ FED’E MESAJ…

Saygıdeğer Yurttaşlarım! Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu’nun Saygıdeğer Katılımcıları! Bizler kaderin bir cilvesi olarak bölünmüş bir halk konumuna geldik. Bu korkunç trajediyi Kafkasya’da kan kardeşimiz olan ve Çerkes olarak adlandırılan Ubıhlar, Adıgeler, Kabardeyler de yaşadılar. www.nartajans.net
28-11-2011 - kez okundu

Saygıdeğer Yurttaşlarım!

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu’nun Saygıdeğer  Katılımcıları!

 

Bizler kaderin bir cilvesi olarak bölünmüş bir halk konumuna geldik. Bu korkunç trajediyi Kafkasya’da kan kardeşimiz olan ve Çerkes olarak adlandırılan Ubıhlar, Adıgeler, Kabardeyler de yaşadılar.

Uzak geçmişimiz kalbimizin yaralarını şimdi de kanatıyor. Ancak çağımızda yaşam, daha az karmaşık olan yeni sorunların çözümünü önümüze getiriyor.

Kader kendi yanlışlarını düzeltebiliyor, bu sayede bizlere zor sorunları çözme şansını verdi. 2008 yılının Ağustos ayında dünyanın güçlü devleti Rusya Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıdı ve bizim küçük ülkemizin uluslararası alanda güvenliğini sağlama garanatisi verdi. Ve bizler, yeni nesillere iyi bir gelecek yaratmak için bu tarihi fırsatı kullanmak zorundayız.

Ben önemli bir gerçeğe sizlerin dikkatinizi çekmek istiyorum. Biz, eğer Çerkes halklarının tarihindeki sorunlarla ilgili yapılan politik spekülasyonlara kendimizi kaptırırsak (içinde yer alırsak), bütün uğraşılarımız, atalarımızdan bizlere kalan mücadeleler, Abhazya’nın bağımsızlığı için Gürcistan’a karşı Abhaz halkının ve devletinin, çocuklarımız ile vermiş olduğumuz özgürlük savaşındaki tüm fedakarlıklar 

boşa gidecek.

Ben bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, bu provokasyonlar Abhazya Devletine dost olmayan devletten, Gürcistan'dan geliyor. Muhacirlerin topraklarını işgal ederek atalarının evlerine yerleştiler, daha yakın zaman içerisinde bizim çocuklarımızı ve kardeşlerimizi öldürdüler.

Düşman aynı zamanda senin hem düşmanın olup hem de senin geçmişinle ilgili kaygı duyamaz ve senin için adil bir koruyucu olamaz. Bunu hiçbir zaman için unutmayalım

Saygıdeğer Yurttaşlarım!

Diaspora, nerede yaşıyorsa yaşasın, halkının ayrılmaz bir parçasıdır. Tarihsel vatanına karşı, vatanda yaşayanlarla aynı yükümlülüklere sahiptir. Bunlar, geleneklerini, ana dilini ve ulusal kültürünü özenle  korumaktır. Diasporadaki kardeşlerimiz, deniz ve karaları aşarak vatanlarının özgürlüğü için mücadele ettiler.

Zamanın değiştiği ve bizim müttefikimiz olduğu şu anda kim bağımsız, demokratik Abhazya Devletinin inşasına yardım etmek istiyorsa, bu sürece daha güçlü katkı vermekle yükümlüdür.

Son yıllarda, anavatan ile Diaspora arasındaki temaslar yoğunlaştı, özellikle genç nesil diaspora temsilcileri daha sık bir biçimde Abhazya’yı ziyaret ediyorlar. Zor ekonomik koşullar yaşanmasına rağmen hükümetimiz, geriye dönen yurttaşlarımızın uyum koşullarının sağlanması ve ücretsiz konut temini için teşvik çalışmalarını sürdürüyor ve gençler için eğitim ve kültür projelerinin uygulanmasına destek veriyor. Ancak, yapılan bu çalışmaların yetersiz olduğunu itiraf etmek zorundayız.

Diaspora iş dünyasının Abhazya ekonomisinin canlanması için daha aktif katılımı gereklidir. Bu bizim devletimiz ve ülkemiz ile bildiğimiz gelişmeler sonucunda sizin için ikinci bir vatan olan ülke devletleri arasında ticari-ekonomik ilişkilerin gelişimine yardımcı olacaktır.

Buna karşılık olarak hükümetimiz, konuyla ilgili durumların iyileştirilmesi için ne tür önlemlerin  alınması gerektiğinin bilincindedir.

Değerli Soydaşlarım!

Abhazya devletinin gelişimi için birlikte çalışmamızın ve beraberliğimizin öneminin bilincinde olarak; diaspora tarafından getirilecek her türlü faydalı öneriyi, yukarıda sizlere sunduğum düşünceler ile uyum sağlayacak ise, devlet başkanlığı, hükümet, parlamento ve tüm kamu kuruluşları olarak destekleyeceğimizin sözünü veriyorum.

Halkımızın Birliği ve Abhazya Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumak hepimiz için öncelikli olmalıdır!

Genel kurulun organizatör ve katılımcılarına bu zorlu çalışmalarında başarılar diliyorum

Saygılarımla.

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab

Suhum, 25 Kasım 2011.

Kaynak:Cherkessia

Etiketler:
Abhazya cumhuriyeti Aleksandır Ankvab Abhaz Fed Abhaz Federasyonu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır