NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35WERE~1.MP3
apsuva
10
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kültür

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BİGA, KAHVETEPE KÖYÜ’NDE SÜRGÜNE TANIKLIK EDEN ANIT AĞAÇ

Çanakkale ili Biga ilçesine bağlı Abzah ve Şapsuğ'lardan oluşan Kahvetepe (Hakuçhable) köyünde bulunan meşe ağacı görenleri hayrete düşürüyor.
01-12-2011 - kez okundu

Çanakkale ili Biga ilçesine bağlı Abzah ve Şapsuğ'lardan oluşanKahvetepe(Hakuçhable) köyünde bulunan meşe ağacı görenleri hayrete düşürüyor. Köy girişinde gelen misafirleri iki asıra yakın süredir karşılayan ağaç, 1874(Rumi 1290) tarihinde kurulmuş Kahvetepe köyünden bile daha eski. Köyün kuruluşuna ve anayurdundan sürülmüş Adige halkının acılı ve çileli yıllarına tanıklık ediyor. Belki de Kahvetepe köyünün kurulduğu yıllarda köy ileri gelenlerin (thamadeleri) toplandığı karalar aldığı bir ağaç idi bu ağaç.

 

Yapılan ölçümlerde; Meşe (Quercus) ağacının yüksekliği 21 m, dalların genişliği 30 mve gövdenin yer ile birleştiği kısmın çevresi 12.96 molarak ölçüldü. Yapılan araştırmada bu ölçülerde bulunan ağaçlarla yapılan kıyaslamalar ile140 ila 180 yaşları arasında olabileceği tahmin ediliyor. Ağacın gerçek yaşı İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin yapabileceği ölçümlerden sonra netlik kazanabilecek.

Anıt ağaç özellikleri taşıyan meşe ağacı için bu güne kadar bu yönde girişim yapılmamış. Bu tür ağaçlara sahip yerleşimlerin anıt ağaçlar sayesinde ziyaretçilerin gelmeleri sağlanıyor ve tanıtımlarına büyük katkı sağladığı da biliniyor olmasına rağmen bu çalışmanın yapılmamış olması üzücü.

 

Bu ağaca en kısa zaman da "Anıt Ağaç" statüsünün kazandırılması, Çerkes Sürgününe ithaf edilerek “ Çerkes Sürgüne Tanıklık eden Anıt Ağaç” anlamı yüklenmesi geçmişimizi unutan yeni nesile büyük bir armağan olacaktır.  

 

www.asagidemirci.net

Etiketler:
biga çerkes sürgün abzah şapsuğ kahvetepe hakuçhable meşe ağacı anıt ağaç sürgün

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır