NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
12
1
4WORED3.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SURİYE’Lİ ADIĞE’LER ANAVATANA DÖNMEK İSTİYOR.

SURİYE’li ADIĞE’ler Anavatana dönmek istiyor. www.nartajans.net
01-01-2012 - kez okundu

SURİYE’li ADIĞE’ler Anavatana dönmek istiyor.
Şam’da yaşayan Adığelerin gönderdiği dilekçeyi milletvekili Çurmıt Muhittin parlementoda milletvekillerine okudu. Ülkedeki çatışmalar soydaşlarımızı zor durumda bırakıyor. Çatışmalar her gün daha da büyüyor. Suçu olmayan yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Bu nedenle Şam’da yaşayan Adığe’ler Anavatana dönmek için, Rusya Devlet Başkanına, Adığey Devlet Başkanına, Cumhuriyet Parlamentosuna, Adığe Xase’ye ve Adığey’de yaşayan Adığe’lere dilekçe göndererek yardım talebinde bulundular. 100 kişiyi aşkın Adığe Anavatana dönmek istiyor.
Çurmıt Muhittin Adığey Televizyonuna verdiği demeçte:“Suriye Devlet Başkanının görevine son verirlerse, kendileri zor durumda kalacaklar. Siz onu destekliyordunuz, onun için çalışıyordunuz, en yakın olarak siz onun için kaygı duyuyordunuz diyerek onları sıkıştırırlar. 12 yıl önce Kosova’da olanlar bu kez Suriye’de soydaşlarımızın başına geliyor. Kosova da yaşanların sayısı azdı. Fakat Suriye’de yaşayan Adığe’lerin sayısının Anavatanda yaşayanlardan az olmadığını biliyorum.”
Adığey Cumhuriyeti Başkanı bu konudaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Onların dönmesi için Cumhuriyetimizin olanakları mevcut. Fakat sürekli burada yaşamaları için Federal bütçeden katkı verilmesi gerekiyor.”
Milletvekilleri oy birliği ile talebi onayladılar. Bu talepler Rusya Federasyonu Başkanına, Devlet Dumasına da gönderilecek.
Çurmıt Muhittin:“Bu büyük bir iş. Devletle ilişkiler kapsamına giriyor. Bu istekleri Rusya Federasyonu Başkanı Medvedev’e, ve Duma Başkanına gönderiyoruz. Suriye’den gelmek isteyen soydaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi için bize yardımcı olmalarını istiyoruz.
Ayrıca Batı Kafkasya’daki kardeş cumhuriyetlere Kabartay-Balkar ve Karaçay-Çerkes’e yazı göndererek bu sorunu paylaşıyoruz. Siz de oturmayın, bizim yanımızda durun, bizi destekleyin ve bu sorunu beraber çözelim diyoruz.”

Adığey Televizyonu

Etiketler:
suruyeli çerkesler Adıge Adıgey Adıge xase suriye

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır