NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
4-5-6-7
apsuva
2
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SURİYELİ ÇERKES TEMSİLCİLERİ GÖRÜŞMELER YAPMAK ÜZERE VATANLARINDALAR

Anavatana dönüş talebinde bulunan Suriyeli Çerkesleri temsil eden bir grup, dönüş konusunu ülke yönetimi ile görüşmek üzere Adıgey'e geldi. Suriyeli Çerkeslerin Adıgey ziyaretleri hükümete yakın kaynaklarca doğrulandı. Elde edilen bilgiler göre, önceki gün gelen iki temsilciye dün bir kişi daha katıldı. Bu üç kişinin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes yönetimlerine başvuruda bulunmuş olanlar arasında yer aldıkları kaydediliyor.
26-01-2012 - kez okundu

 

Suriye'deki Çerkeslerin Kafkas topraklarına getirilme talebi Kabardey Balkar tarafından da desteklenirken bazı Çerkes temsilcileri görüşme için Rusya'ya geldi

 Suriye Çerkeslerinin Rusya'da ikamet etme isteği Kabardey Balkar yöneticileri tarafından da desteklendi. 112 Suriye vatandaşı bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını talep etmişti.

 2011 yılının sonlarında Suriye Çerkesleri Devlet Başkanı Medvedev'e mektup göndererek ülkede ikamet edebilmeleri için gerekli şartların sağlanmasını talep etti. Suriye'ye Çerkeslerin taşınması 17-18. Yüzyıllarda başlamış, 1860-1880 yılları arasında ise bu süreç daha da hızlanmıştı.

 

Kısa bir süre önce Nalçik'te düzenlenen Uluslararası Çerkes Teşkilatı'nın toplantısında Suriye Çerkeslerine gerekli desteğin sağlanmasına dair karar alındı. Kararı destekleyen Kabardey Balkar Başkanı Arsen Kanokov Çerkes diaspora temsilcileri ile bir araya geldiğini ve onların Rusya'da ikamet etme taleplerinin gündeme taşındığını belirtti.

 Çerkes diasporası ile ilişkilerin yeniden düzenlenmesine dair teklifler SSCB sonrasında Kabardey Balkar, Karaçay Çerkesya ve Adigey yöneticileri tarafından gündeme taşındı. Ancak onların Çerkeslerin bölgeye getirilmesine dair planları gerçekleşemedi. Sadece 1999 yılında Kosova Çerkeslerinin bir kısmı bölgeye getirilebildi.

 Uzmanların görüşüne göre Çerkes diasporası ile bölge yöneticileri arasında Rusya yetkilileri ilişkiler konusunda sorun yaşanıyor. Uluslararası diaspora temsilcilerinin Rusya karşıtlığı ile bilinmesi dolayısıyla Kremlin yanlısı bölge yetkilileri onları desteklemiyor. Suriye Çerkeslerinin bölgeye taşınmasına dair atılan adımların atılması Kremlin yanlısı yöneticilerin uluslararası arenada da söz sahibi olma isteği olarak yorumlandı.,

 SURİYELİ ÇERKES TEMSİLCİLER ADIGEY'DE

 Anavatana dönüş talebinde bulunan Suriyeli Çerkesleri temsil eden bir grup, dönüş konusunu ülke yönetimi ile görüşmek üzere Adıgey'e geldi.

 Suriyeli Çerkeslerin Adıgey ziyaretleri hükümete yakın kaynaklarca doğrulandı. Elde edilen bilgiler göre, önceki gün gelen iki temsilciye dün bir kişi daha katıldı. Bu üç kişinin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çekres yönetimlerine başvuruda bulunmuş olanlar arasında yer aldıkları kaydediliyor.

 Geri dönüş ile ilgili temaslarda bulunan Suriyeli Çerkeslerin, aralarında Kosova'dan 13 yıl önce dönen Adıgelerin yerleştirildiği Mafehable köyünün de bulunduğu Adıge köylerini ziyaret ettikleri de kaydedildi.

 Suriye'den gelen Çerkeslerin Kabardey-Balkar'a da bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladıkları, ziyaretçilerin Suriye'de karşılaşması muhtemel güçlükler nedeniyle detaylı bilgi verilemediği bildiriliyor.

 Kaynak: Dünya Bülteni - İbrahim Ali

Etiketler:
suriye çerkes kaberdey balkar kanukov göç diaspora rusya

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51