NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
4WORED1.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
11
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
TAKSİMDE SURİYE’DEKİ ÇERKESLER İÇİN BULUŞTULAR

İstanbul’da bir araya gelen Çerkesler de bu hafta sonu, soğuk bir pazar günü olmasına rağmen, Suriyeli soydaşlarının can güvenliğinin sağlanması ve emniyetle anayurtlarına döndürülmeleri için tepkilerini dile getirdiler.
30-01-2012 - kez okundu

Yaklaşık bir yıldır iç çatışmaların sürdüğü Suriye'de, yaşayan halklardan biri de Çerkesler.

Sayılarının 150 binin üzerinde olduğu tahmin edilen Suriyeli Çerkesler, iki ateş arasında kaldılar.

En son Hama ve Humus'dan gelen top atışları, saldırı, açlık ve ölüm haberleri, ülkede yaşayan ve savaşta taraf olmak istemeyen Çerkesler'i zor durumda bırakmıştı.

Günümüzde 50’den fazla ülkeye dağılmış ve anayurtlarında da azınlık kalmış Çerkesler, uzun süredir, Suriye'de ki soydaşlarının içine girdikleri zor durum sebebiyle farklı ülkelerde tepki vermeye başladılar.

İstanbul’da bir araya gelen Çerkesler de bu hafta sonu, soğuk bir pazar günü olmasına rağmen, Suriyeli soydaşlarının can güvenliğinin sağlanması ve emniyetle anayurtlarına döndürülmeleri için tepkilerini dile getirdiler.

Çerkesya Platformu’nun çağrısıyla saat 15:00’da İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi önünde toplanan yaklaşık 200 Çerkes, ellerinde Türkçe, Arapça, İngilizce, Çerkesçe ve Rusça döviz ve pankartlar ve sloganlar eşliğinde Rusya Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçtiler.

Sık sık sloganlar atan coşkulu kalabalık, ellerinde yeşil Çerkesya bayrakları, ilginç dövizleri ve coşku dolu sloganlarıyla renkli görüntüler verdiler. Konsolosluk önünde güvenlik güçlerince oluşturulan koruma duvarı dikkat çeken diğer bir detay oldu.

Atılan sloganlardan bazıları; “Suriye Çerkesleri Yalnız Değidir!”,"Çerkesler nerede, Çerkesler orada!", "Çerkesya! Çerkesler'in vatanı!", "Yaşasın Çerkesya, yaşasın birlik!", Yaşasın Çerkesya! Yaşasın Çerkes ulusu!".

Konsolosluk önünde Çerkesya Platformu adına, Kube Nurhan Fidan tarafından okunan basın bildirisinin okunmasının ardından kalabalık sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Basın Bildiri:

BU SAVAŞ, BİZİM SAVAŞIMIZ DEĞİL!

Yaklaşık bir senedir Suriye’de nelerin yaşandığını ve daha nelerin yaşanabileceğini artık hepiniz biliyorsunuz. Savaşın ve büyük acıların eli kulağında.

Suriye halklarının “daha çok demokrasi, daha çok özgürlük” talepleri ile başlayan direnişi, bugün artık kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir kaosa dönüşmüş durumda.

Bir yanda Suriye’ye dışarıdan müdahale eden güçler; diğer yanda buna direnen bir Esad! Sokaklarda eli silahlı “militanlar”, halka acımasızca kurşun sıkan bir iktidar! Şimdiden “kurtarılmış bölgeler”den, başkentin varoşlarına kadar ulaşmış çatışmalardan ve binlerce ölüden bahsediliyor.

Ve savaşın böyle yayılması, Suriye’de yaşayan Çerkesleri de yavaş yavaş içine çekip, taraf olmaya itiyor. Hem Esad, hem de “muhalifleri” Çerkesleri kendi saflarında savaşmaya zorluyor, yoksa “cezalandırmakla” tehdit ediyorlar.

Yani Suriye, artık neredeyse “bir korku imparatorluğu”na dönüşmüş durumda. İnsanlar telefonda açık açık konuşmaktan, kendilerine yardım etmek isteyenlerle görüşmekten dahi korkuyorlar. Çerkes kimliklerini saklıyor, geride bırakacakları ailelerinin başlarına bir şey gelir korkusuyla seyahata çıkamıyorlar.

Ancak, bu savaş bizim savaşımız değildir! Çünkü ne Esad, ne de muhalifleri Çerkeslere daha güzel bir gelecek, varlıklarını devam ettirebilecekleri demokratik bir düzen veya haklar ve özgürlükler vaad etmiyorlar.

Bu nedenle, dünyanın dört bir tarafına dağılmış olan biz Çerkesler, soydaşlarımızın yaşamlarından kaygı duyuyor, onların artık kaosun hükmettiği Suriye’den kurtarılarak anavatanımıza getirilmelerini istiyoruz. Çünkü Çerkeslerin kendilerini güvende hissedecekleri, gelecek korkusu olmadan yaşayabilecekleri tek yer anavatanımızdır, Çerkesyadır.

Bu konuda tüm dünya Çerkesleri arasında ortak bir irade ortaya çıkmış, Cumhuriyetlerimiz de Suriye’de yaşayan soydaşlarımızı kurtarmaya, anavatanımıza getirmeye hazır olduklarını ilan etmiş durumdalar.

Rusya Federasyonu, savaş ve kaos Suriye’de adım atmayı imkansız kılacak kadar yayılıncaya kadar beklememeli, Suriye’de yaşayan Çerkesleri Çerkesya’ya tahliye etmeli; ama bu yardımını da ileride “Çerkes Sorunu”nu süistmal etmek için kullanmamalıdır.

Bizler, “ÇERKESYA PLATFORMU” olarak, Rusya’ya, uluslararası kuruluşlara ve tüm dünyaya Çerkeslere yardım elini uzatmaya, bütün Çerkesleri de Suriye’de yaşayan soydaşlarımızla yardımlaşmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Bugün “Çerkes Ulusu” olma, bugün “Çerkes Ulusu” için çalışma günüdür.

YAŞASIN ÇERKES ULUSU!

YAŞASIN ÇERKESYA!

http://www.cherkessia.net

Etiketler:
suriye çerkes taksim gösteri yürüyüş tızıfed cherkessia çerkesya adige

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır