NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
3
11
9
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından
BU KÖYDE MAGANDAYA KIZ YOK!

Sakarya'da 8 yıl önce 2 çocuk annesi Nurgül Kaymaz'ın, Kayalar Memduhiye köyündeki bir düğünde maganda kurşunu ile ölmesinin ardından alınan kararlar silahları susturdu.
12-02-2012 - 5 kez okundu

 

Olaydan sonra köydeki düğün ve sünnet törenlerinde silah atılması yasaklandı. Alınan kararlar köy defterine yazıldı ve tüm köye ilan edildi. Yasağa uymayanlara kız verilmiyor, cenazesine gidilmiyor.

Düğün magandalarının silahlarından çıkan kurşunlar, her yıl onlarca insanın hayatını kaybetmesine, sakat kalmasına sebep oluyor. Alkolün de etkisiyle eline silahını alan magandalar, düğünde gelin veya damadı bile vuruyor. Doğu'da Kalaşnikof'la ateş açıp, katliam yapan magandalar da yok değil.

Sakarya'nın Kayalar Memduhiye köyünde bundan 8 yıl önce benzer bir olay yaşandı. Nurgül Kaymaz, bir düğünde maganda kurşunuyla can verdi. Geride iki çocuk bıraktı. Ancak bu olay ders oldu ve köy meclisi toplanarak önemli kararlar aldı. Düğünlerde ve toplu merasimlerde silah atılması yasaklandı. Karar, köy defterine yazıldı, bütün köye ilan edildi. Buna göre, yasağa uymayanların cenazesine gidilmiyor. Düğün ve sünnetlerine iştirak edilmiyor. O aileden kız alınmıyor, kız verilmiyor. O tarihten bu yana köydeki düğünlerde bir tek silah atılmadı. Kayalar Memduhiye köyünün kararı diğer köylere de örnek oldu. Sakarya, Düzce, Eskişehir, Bilecik ve Kocaeli'ndeki 100'ü aşkın Kafkas köyü benzer kararlar aldı.

Memduhiye Köyü Muhtarı Selami Ece, üzücü olayla başlayan magandalara yönelik sosyal kısıtlamaların cemiyetlerde silah atılmasını durdurduğunu anlatıyor. Ece, "Toplumdan dışlanma korkusu gerçekten etkili oldu. Düğünlerde silah atmaya meyilli insanlar, aile içinden de büyük tepki göreceklerini bildikleri için cesaret edip düğünlerde silah atamıyorlar. Toplumdan böylesine dışlanmak göze alınabilecek bir şey değil." dedi.

Alınan kararı sürekli gündemde tuttuklarını, bir vesile ile bir araya geldiklerinde mutlaka bu konuyu açtıklarını vurgulayan Ece, ayrıca düğünlerden önce de düğün sahipleri ve konukların silah atmamaları konusunda uyarıda bulunduklarını dile getiriyor. Ece, "Şimdi düğünlerimiz huzur içerisinde yapılıyor. Şimdi artık düğünlere gelenlerin, bırakın silah atmayı, bellerinde silah görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

DURAN SAVAŞ SAKARYA CİHAN

Etiketler:
kayalar memduhiye sakarya abhaz abaza çerkes kafkas silah maganda kurşun ölüm

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır