NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva
8
2
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇHİ İSTİŞARE KURULU'NUN II. TOPLANTISI YAPILDI.

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) İstişare Kurulu'nun ikinci toplantısı geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirildi. Kadıköy Belediyesi Brifing Salonu'nda yapılan toplantıya 35 kişi katıldı.
13-02-2012 - kez okundu

ÇHİ İSTİŞARE KURULU'NUN II. TOPLANTISI YAPILDI.

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) İstişare Kurulu'nun ikinci toplantısı geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirildi. Kadıköy Belediyesi Brifing Salonu'nda yapılan toplantıya 35 kişi katıldı.
“Anayurttan Anadoluya” isimli Çerkeslerin sürülüşünden itibaren diasporada yaşadıkları ile ÇHİ sürecini anlatan 25 dakikalık siyasi belgesel filmin gösteriminden sonra ÇHİ sözcüsü Kenan Kaplan bir konuşma yaptı.


Kaplan, geçtiğimiz bir ayın gelişmelerini özetleyip değerlendirmesini yaptıktan sonra Şubat ayı sonunda gerçekleştirilecek Çerkes Çalıştayı ve Nisan ayında Kayseri'de yapılacak miting hakkında bilgi verdi.


Daha sonra kürsüye gelen ÇHİ İstişare Kurulu üyesi ve Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti (ÇER-KAD) Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı kısaca güncel olaylara temas ettikten sonra ÇER-KAD'ın dernekleşme süreci hakkında bilgi verdi. Şurdum, daha sonra ÇER-KAD'ın ev sahibi olduğu, (sonradan 120 hanımın katıldığını öğrendiğimiz) toplantıya yetişmek üzere diğer dernek yönetim kurulu üyeleriyle birlikte salondan ayrıldı.

Bilahare ÇHİ sözcülerinden Murat Özden söz aldı. Özden konuşmasında, Çerkeslerin varlığını devam ettirebilmesi için doğal haklarını fonksiyonel bir şekilde kullanması gerektiğini söyledi. İsrail'de yaşayan 5000 civarındaki Adige'nin, hakları tanındığı için nasıl kendilerini koruyup kültürlerini geliştirdiğini anlatan Özden, Türkiye Çerkeslerinin de benzer hakları kazanabilmesi için “öğrenilmiş çaresizlik” adı verilen statükoya teslim olmuş ruh halinden kurtulması gerektiğini söyledi. Anadili eğitiminin önemine, üretmenin gerekliliğine temas eden Özden, Çerkeslerin yeni yeni aktivitelerle artık ülke gündemine girip, denklemde hak ettiği ağırlığı kazanması gerektiğini söyledi.


Katılımcılardan Mustafa Saadet ise Çerkes Çalıştayı'yla ilgili görüşlerini belirtip tavsiyelerde bulunduktan sonra, dilin kullanımı ve yaygınlaşmasını sağlayacak çalışmalara ehemmiyet verilmesini istedi.


Üyelerden Faruk Aslandok'un Çerkes camiasının diğer yapılarıyla diyalog çalışmalarının yılmadan sürdürülmesini istediği konuşmasının ardından söz alan Mustafa Kut, parasal kaynakların geliştirilmesi ile ilgili önerilerde bulundu. Kut ayrıca, istişare kurulu toplantılarına diğer kurum temsilcilerinin de katılımının sağlanmasının yararlı olacağını da sözlerine ekledi.


Katılımcılardan Mehmet Ali Esen Adigece yaptığı konuşmasında, Çerkes dilinin tüm toplantılarımıza, hatta ay içinde yapılacak Çerkes Çalıştayı'na da hakim olması gerektiğini söyledi. Mehmet Ali Esen Adigelerin konuşmalarını Adigece, Abazaların Abazaca yapıp, sonra Türkçesini söylemelerinin uygun olacağını belirtererek, "Ben anlamasam da Abazaca bir konuşmayı ilgiyle dinlerim."dedi. Esen bu konuya gösterilecek hassasiyetle ancak dilimizi koruyabileceğimizi belirtti. 

Kaynak:http://www.kafkasevi.com/index.php/news/detail/5330

Etiketler:
Çhi Çerkes Hakları Kadıköy Belediyesi Kenan Kaplan Günsel Şurdum Avcı Çerkes KadınlarıTeavün Cemiyeti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51