NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
4WORED3.MP3
11
2
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ANAVATAN BİR BÜTÜN OLARAK SEFERBER

Anavatan, sivil ve devlet kuruluşları bir bütün olarak, ekonomik ve sayısal yetersizliğine rağmen, dün Kosova’da yaşayan Çerkes-Adığeleri vatana taşıdığı gibi bugünde Suriye’de yaşayanları vatana taşıma duyarlılığı ve çabası içerisinde.
13-02-2012 - kez okundu

Anavatan, sivil ve devlet kuruluşları bir bütün olarak, ekonomik ve sayısal yetersizliğine rağmen, dün Kosova’da yaşayan Çerkes-Adığeleri vatana taşıdığı gibi bugünde Suriye’de yaşayanları vatana taşıma duyarlılığı ve çabası içerisinde.

Suriye’de karışıklıklar başlar başlamaz, vatanda da endişeler başladı.

Suriye’deki soydaşlarından ilk talep gelir gelmez; Sivil toplum örgütleri, Xaseler, Parlamentolar, Cumhuriyetlerin Başkanları, Hükümetler harekete geçti.

Bu kapsamda Adıgey Cumhuriyeti Adığe Xase-Çerkes Parlamentosu olağanüstü genel kurul toplantısı yaptı. Adığe Xase-Çerkes Parlementosu, ''Olağanüstü Toplantısına'' Cumhuriyetin Adığe yerleşim birimlerinden seçilen 457 delege ile 400’e yakın davetlinin yanı sıra Adıgey Cumhuriyeti Başbakanı KHUMPIL MURAT, ilgili bakanlar, milletvekilleri, Adıgey’de yaşayan diğer halkların (Grek, Tatar, Ermeni vs) temsilcileri, DÇB Başkanı AJAKHO KANŞAVBİY ve DÇB yöneticileri, KBC Diasporayla İlişkiler Komitesi Başkanı, Rusya Federasyonu’ndaki Çerkes-Adığe sivil toplum kuruluşlarının tamamına yakının yönetici ve temsilcileri katıldılar.

Toplantının tek gündem maddesi; Suriye’de yaşayan Çerkes-Adığelerin vatana getirilmesiydi. Delegeler, Yöneticiler, Davetliler görüş ve önerilerini sundular.

Sonuçta, genel kurulca oybirliğiyle;  

1- Suriye’de yaşayan Çerkeslerin vatana getirilmesinin zorunluluğunu ve aciliyetini dile getiren bir deklarasyon yayınlandı.  

2- Adıgey Cumhuriyeti Adığe Xase-Çerkes Parlamentosu Sovyeti’nin; üç cumhuriyetimizin başkanları, hükümetleri, parlamentoları ile Rusya Federasyonu başkanı, başbakanı, parlamento, senato başkanları nezdinde konunun, genel kurul adına sürekli takipçisi olmaya yetkilendirildi.  

3- Adıgey Cumhuriyeti Adığe Xase-Çerkes Parlamentosu’nda, gelişmeleri halka duyuracak bir enformasyon merkezi oluşturulmasına karar verildi.

KAFFED ADIGEY ÇALIŞMA GRUBU (AÇG)

– 13-02-2012 -

Etiketler:
Anavatan Çerkes Adıgeler Suriye Kaffed Açg Çerkes Parlamentosu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır