NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
11
8
35WERE~1.MP3
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya
RUSYA'DA 3.ÇOCUĞA AYDA 240$ DOLAR YARDIM YAPILACAK

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 142 milyon olan ülke nüfusunun 2050'de 107 milyona düşmemesi için bir dizi önlem alınmasını istedi. 4 Mart 2012'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin favori adayı olan Putin, üçüncü çocuk için ayda 7 bin ruble (240 dolar) sosyal destek sözü verdi.
13-02-2012 - 5 kez okundu

 

Putin'in seçim vaatlerinin yer aldığı makalelerinin beşincisi Komsomolskaya Pravda gazetesinde "Adalet İnşa Etmek" başlığı ile yayınlandı. Çocuklar için kreş ve anaokulu açılmasının ülkenin sosyal politikaları açısından önceliği olacağını ifade eden Rusya Başbakanı, "Özellikle bölgelerde yaşayan aileler üçüncü çocuklar için önemli mali destek alacak. Bu da yaklaşık aylık 7 bin rubleye denk geliyor" dedi. Üç ve fazlası çocuğun artık ailede fakirlik gerekçesi olarak algılanmaması gerektiğini ifade eden Rusya Başbakanı, bütçe elverdiği ölçüde farklı destek programlarının da devreye girebileceğini kaydetti.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kreşlerin önemli bir kısmı kapanırken, bir kısmı da özel sektöre satıldı. Son yıllarda nüfus artışında bir kısım iyileşmeler olsa da özellikle kreş ve anaokulu yetersizliği nedeni ile sorunlar yaşanıyor.

Ekonomik inovasyon programları çerçevesinde 10 milyon "aristokrat işçi" olarak tanımladığı yeni kalifiye istihdam sağlama sözü veren Rusya Başbakanı, üniversite öğrencilerine de aylık 5 bin ruble (170 dolar) burs sözü verdi.

2030'DA HERKESİN EVİ OLACAK

Sovyet döneminde kişi başına düşen konut alanı miktarını yüzde 40 artırarak 22 metrekareye çıkardıklarını ifade eden Putin, bunun yeterli olmadığını bürokratik işlemlerin azaltılması, rüşvet ve yolsuzluklara neden olan inşaat sektöründeki tekel yapıları da kaldırarak maliyetlerde yüzde 20-30 düşüş sağlanabileceğini ifade etti. Alınacak tüm önlemlerle birlikte 2020'ye kadar vatandaşların yüzde 60'ının konut sorununu çözme vaadinde bulunan Rusya Başbakanı'na göre 2030'a kadar konut sorunu tamamı ile çözülmüş olacak.

50 MİLYONLUK YAŞAM KARARI

Sosyal alanda yapılan çalışmalar nedeni ile son yıllarda önemli mesafeler alındığını ancak şimdi yeni bir şeyler söyleme zamanı geldiğine değinen Putin, üniversitelerden mezun olan öğrencilerin kendi alanlarında iş bulamaması, gelir dağılımında adaletsizliğin sürdüğünü ve her sekiz Rusya vatandaşından birinin açlık sınırının altında yaşadığını söyledi.

Putin'e göre tüm bu öneriler sağlıklı bir şekilde uygulanabilirse ülkenin nüfusu mevcut 143 milyondan 2050'ye kadar 154 milyona çıkar. Aksi durumda 107 milyona düşme ihtimali var. Rusya başbakanına göre harekete geçip geçmemenin bedeli 50 milyon yaşama denk geliyor.

Rusya başbakanına göre nüfus sorununun çözümü için özellikle kalifiye olanlardan her yıl 300 bin kişinin kalıcı olarak Rusya'ya göç etmeleri sağlanması gerekiyor.

Rusya başbakanı televizyonların vatandaşların klasik müzik, tiyatro, sanat, edebiyat ve tarihe ilgi duyması için program yapmalarını istedi.

16 Ocak'ta İzvestia gazetesinde ilk makalesini kaleme alan Putin, ülkenin karşılaştığı temel sorunları değerlendirmişti. 23 Ocak'ta Nezavisimiya Gazeta'da modern etnik sorunları ele alan Putin, 30 Ocak'ta Vedomosti'de yayınlanan makalesinde ekonomik konulara yoğunlaşmış, iş dünyasına vaatlerde bulunmuştu. Rusya Başbakanı dördüncü makalesinde de rüşvet ve internet demokrasisi kavramlarını işlemişti.

 

(CİHAN)

Etiketler:
putin rusya çocuk çocuk yardımı nufus azalma

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır