NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
4WORED3.MP3
4WORED1.MP3
3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DEMOKRATİK AÇILIM SÜRECİNDE ÇERKEZLER ÇALIŞTAYI

AK Parti Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, "Her türlü kültürün yaşamaya devam ettiği, geleneklerin ve göreneklerin yaşatıldığı bir Türkiye gerçekten hepimizin arzu ettiği bir Türkiye'dir" dedi.
25-02-2012 - kez okundu

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, "Her türlü kültürün yaşamaya devam ettiği, geleneklerin ve göreneklerin yaşatıldığı bir Türkiye gerçekten hepimizin arzu ettiği bir Türkiye'dir" dedi. 
 
Çerkez Hakları İnisiyatifi'nce organize edilen "Demokratik Açılım Sürecinde Çerkezler Çalıştayı" Kocaeli'ninKartepe ilçesindeki Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli'nde yapıldı. 
 
AK Parti Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, çalıştayda, diasporalarla ilgili yapılacak sunumların ve alınacak çıktıların Türkiye'nin demokratik gelişiminde önemli katkı sağlayacağını söyledi. 
 
Çalıştaydan çıkan bilgilerin Türkiye'nin dönüşüm hareketine katkı sağlayacağı için, her türlü kültürel çalışmanın desteklenmesi gerektiğini belirten Gönül, "Her türlü kültürün yaşamaya devam ettiği, geleneklerin ve göreneklerin yaşatıldığı bir Türkiye gerçekten hepimizin arzu ettiği bir Türkiye'dir. Bunların kaybolmadan yaşatılabilmesi, yeni nesillere aktarılması konusu gerçekten hepimizin, her etnik kökenin önemsediği bir husustur" diye konuştu. 
 
Kültürlerin yaşatılması konusunda kimsenin bir çekincesi ve endişesi olmaması gerektiğini vurgulayan Gönül, şunları kaydetti: 
 
"Her kesimi, her bölgesiyle kalkınma hareketini başlatmış olan bir Türkiye'de kimin ne potansiyeli varsa ortaya koyacağı, kadını, erkeği, yaşlısı, genci, engellisi, engelsizi, tüm kesimleriyle bu kalkınma hareketine tüm hızıyla devam edeceği bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirme noktasında hem demokratik gelişmeyi hem kalkınma olarak gelişmeyi sağlamak gerçekten Türkiye için çok önemli ve kıymetlidir. Burada hepimizin üzerine düşen görev parlamentodaki tüm grupların, siyasilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve akademisyenlerin kimin ortaya koyacağı ne varsa bunların bir havuza gelerek harmanlanacağı, buradan bir katma değere dönüşerek Türkiye'nin yolunda demokratikleşme açılımına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Onun için bu çalışmaları çok kıymetli görüyoruz." 
 
-BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder- 
 
Bdp İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise umut dolu bir konuşma yapmak istediğini fakat içinde bulunulan şartların gerçekçi olmayı gerektirdiğini söyledi. 
 
Kendisinin Kürt olmadığını, Kürt coğrafyasında doğduğunu ifade eden Önder, 
 
"Kürtlerle bir yoldaşlık ilişkisi içerisinde, onların vekili olarak parlamentodayım. Bu, sadece Kürtlerle sınırlı değil. Bakış açım 'gasp edilmiş bütün hakların yanı başında, onlarla yan yana, omuz omuza durma' olarak özetlenebilir" diye konuştu. 
 
Çerkez haklarının da birinci elden takipçisi ve savunucusu olacağını belirten Önder, Kürtler ve Çerkezlerin birbirine benzeyen yönlerinin bulunduğunu ifade etti. 
 
Çalıştayın ilk gününde, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, gazeteciler, yazarlar ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, "Diaspora kavramı ve Çerkezler", "Asimilasyon politikaları ve Çerkezler" konuları üzerinde görüş bildirdi. 
 
Çalıştay yarın sona erecek. 
 
- KOCAELİ

Etiketler:
çerkes çalıştay izmit çerkez açılım anayasa azize sibel gönül akparti milletvekili Demokratik Açılım Sürecinde Çerkezler Çalıştayı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır