NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
35305319 - Adige Heku 01.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
HACI BAYRAM İÇİN BASIN TOPLANTISI

Mahkeme kararıyla sınır dışı edildiği Kabardey-Balkar'a geri dönen, Hacı Bayram Bolat'ın hava alanından içeriye sokulmadan Türkiye'ye geri gönderilmesi Nalçik'te bir basın toplantısı ile protesto edildi. Toplantıda Hacı Bayram Bolat'ın avukatı İshak Kuçukov ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti insan hakları derneği başkanı Valera Hatujuko birer konuşma yaptılar. İshak Kucukov yaptığı açıklamada "Bu olayda sorumluluğu olan en üst noktadan en alt birime kadar herkesle yargı karşısında hesaplaşacağız. Özellikle şu dört isim hakkında savcılığa hemen suç duyurusunda bulundum. Bunlar, Nalçik hava alanı kontrol noktası şefi binbaşı Sergey Davidof, yardımcısı yüzbaşı Aleksey Nesvit, Kabardey-Balkar FSB görevlisi binbaşı Eldar Gayev, Nalçik askeri baş savcı yardımcısı Yarbay Koustantin Belçonko. Bu ismini zikrettiğim şahıslar Kabardey-Balkar Cumhuriyetini, aynı zamanda Rusya Federasyonunu uluslar arası hukuk nezdinde zor duruma düşürdükleri için bunun bedelini ödeyeceklerdir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde devam eden davanın yanı sıra, şu anda adını zikrettiğim şahıslar ve ileride başka şahıslar hakkında da maddi ve manevi tazminat davaları açacağız" dedi.
28-08-2004 - kez okundu

İshak Kuçukov " Müvekkilim Hacı Bayram Bolat Rus Federasyonu mahkemelerinde haklılığını ispat ederek ikamet tezkeresi almış, haksız yere sınır dışı edildiğini belgelemiş, mahkeme kararıyla Kabardey-Balkar'a davet edilmiştir. Davete icabet ederek Nalçik'e gelen Hacı Bayram Bolat, hiçbir gerekçe gösterilmeden sınır dışı edilmiştir. Ben kendisinin avukatı olarak bütün girişimlerime rağmen kendisiyle yüz yüze görüşme imkanı bulamadım. Benim bildiğim sadece ağır hücre cezası olan mahkumların avukatları ile görüşmeleri engellenir. Nalçik havaalanında hücreli bir hapishane olduğunu da bu sayede öğrenmiş olduk.

Müvekkilim Hacı Bayram Bolat 43 saat hücrede tutularak hürriyeti tahdit edilmiştir. Bunu bir tutanakla belgeleyerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de gönderdik. Ayrıca yasal müracaatımızı Rus Federasyonu baş savcısı Üstünov'a da yaptık. Kısaca yasal olarak hak aranacak bütün mercilere şikayetimizi ilettik" dedi.

Basın Toplantısında İshak Kucukov "Aslında ben Hacı Bayram Bolat'ı bir noktada anlaşmak için çağırmıştım. Kabardey-Balkar'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde suçlu ilan edilmesi inanın beni çok üzecek. Biz İnsan Hakları Mahkemesinin vereceği kararı beklemeden uzlaşmak istiyorduk. Ancak burada kendisini ilah gibi gören, kanunun üstünde insanlar var.Bu insanlar er geç hukukun üstünlüğü ile tanışacaklardır. Çok uzak olmayan bir tarihte kafaları sert kayaya çarpacaktır. Artık bundan sonra uzlaşma kapılarını kapattık. Şimdi söz Strasburgta."

Basın toplantısında söz alan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti insan hakları derneği başkanı Valera Hatujuko "Biz burada çok trajik komik bir olay yaşadık. Ülkemin hem askeri, hemde sivil baş savcılarının talimatı, hava alanında görev yapan bir FSB binbaşısı tarafından bir paçavra kağıt kadar bile değer görmüyor.

Savcıların talimatı çiğnenen ve ayaklar altına alınan bir ülkede ne yapılabilir. İnanın çok hırslanıyorum, çok öfkeleniyorum ama mantık hırsı yenmeli diyorum. Değerli hukuk adamı İshak Kucukov'un mücadelesini bütün kalbimle destekliyorum. Biz de Rusya Federasyonu insan Hakları örgütleri olarak bu mücadelede üzerimize düşeni yapacağız. Bazıları istemese de bir gün Kabardey-Balkar orman kanunlarından kurtulup, hukukun üstünlüğü ile tanışacaktır."dedi.

Hacı Bayram Bolat'ın sınırdışı edilmesi, Kafkasya ile ilgili yayın yapan internet siteleri ve günlük gazetelerde de baş haber olarak yer aldı.

Kavkaz Times, Kavkaz web, Regnum Ru, Regions Ru, Gazeta Yuga, Adygeanat press Ru gibi siteler ve gazeteler Hacı Bayram Bolat'ın sınırdışı edilmesi ile ilgili geniş yazılar ve yorumlara yer verdiler.

Çek Cumhuriyetinden yayın yapan Radyo Liberty, Hacı Bayram Bolat olayını Adıgece yayınında üç akşam Flaş haber olarak dinleyicilerine duyurdu.

Moskova'dan yayın yapan Radyo Svaboda Rusça yayınında Flaş haber olarak Hacı Bayram Bolat olayını ele aldı. Ünlü Rus insan hakları örgütü başkanı Lev Panamarov radyo yayınında konuşarak olayı kınadılar.

Rusya insan hakları örgütü bir bildiri yayınlayarak Rus istihbarat servisi FSB'yi kınadı.

Etiketler:
hacı bayram için basın toplantısı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51