NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
13
3
1
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKES ÇALIŞTAYINDA ANADİL TALEBİ

ZAMAN _ Türkiye'de ilk defa yeni anayasadan beklentilerini dile getirmek için çalıştay düzenleyen Çerkezler, devletten anadilde eğitim ve televizyon kanalı istedi.
28-02-2012 - kez okundu

 
Türkiye'de ilk defa yeni anayasadan beklentilerini dile getirmek için çalıştay düzenleyen Çerkezler, devletten anadilde eğitim ve televizyon kanalı istedi.

Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen çalıştaya öncülük eden Çerkez Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Kenan Kaplan, açış konuşmasında nüfusu 4 milyona yaklaşan Çerkezlerin anadilini giderek kaybetmekte olduğunu belirtti. Kaplan, "Nitelikli Çerkezce konuşanların sayısı çok azalmış durumda. Bu yüzden devletten pozitif ayrım beklenmekte, ilköğretimde Çerkezce dil eğitimi derslerinin konulmasını talep ediyoruz." diye konuştu. Çerkezlerin köy adlarının da iade edilmesini isteyen Kenan Kaplan, Çerkezlerin demokratik açılım vaadiyle hükümet tarafından gerçekleştirilen girişimleri desteklediğini ancak Çerkezlerin taleplerine ilişkin en ufak bir adım atılmamasının kendilerini üzdüğünü belirtti.

Çalıştaydan çıkacak sonucu demokratik açılıma vereceği katkı sebebiyle çok değerli bulduğunu belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül ise bir Çerkez gelini olduğunu belirterek, sonuca destekte bulunacağını söyledi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de gasp edilmiş halkların haklarını savunmak için Çerkezlerin yanında olduğunu ifade etti.

ENSAR KORKMAZ KOCAELİ

Zaman gazetesi

Etiketler:
Zaman Gazetesi Kocaeli Gazetesi Xase Çerkes Çalıştayı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır