NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ANK.ABHZ.KÜL.DER.LİDERİNİ ANDI.

4.Mart 2012 Tarihinde Vladislav ARDZINBA ‘nın ölüm yıl dönümü nedeniyle Derneğimiz de anma töreni için bir araya gelindi açılış konuşması Dernek Başkanımız Cahit KALE tarafından yapıldı.
08-03-2012 - kez okundu

4.Mart 2012 Tarihinde Vladislav ARDZINBA ‘nın ölüm yıl dönümü nedeniyle Derneğimiz de anma töreni için bir araya gelindi açılış konuşması Dernek Başkanımız Cahit KALE tarafından yapıldı.Günün manasına anlamına uygun olarak Derneği temsilen M.Ayhan CİBA daha sonra sırayla ayhabılar kurulu başkanı Osman AKYOL ve Av.Sefer BERZEG ‘de birer konuşma yaptılar.Sefer BERZEG konuşmasında Vladislav ARDZINBA’nın (27.ocak 1993) tarihinde ki konuşmaya vurgu yaparak Kafkasyada ki kardeş halkların bir arada dayanışma içersinde olmalarının gerekliliğine işaret etti.Vladislav ARDZINBA ‘NIN tarihi konuşması şöyle :
Değerli soydaşlarım ! Anavatanımızın geçmiş iyi ve kötü döneminden bahsetmeyi gereksiz buluyorum .Bu konuda bilgi sahibi olmayanımız yoktur. Düşünmemiz gereken şey,bugünümüz ve geleceğimizin nasıl olacağıdır. Bugün halkımızın ,olmak yada olmamak sınırında bulunduğunu açıkça söylemeliyiz. Beş ay önce düşman ağır silahlar ve savaş uçakları desteğinde ana vatanımıza Saldırdı. Onun amacı Devletimizi ve halkımızı ortadan kaldırmaktı Bu gayeyle silahsız insanları ,kadınları çocukları öldürüyor,her şeyi yağmalıyor,Paha biçilmez tarihi ve kültürel değerlerimizi yakıp yok ediyor.Düşman amacını düşündüğü gibi kısa sürede gerçekleştiremedi.Abhazyada yaşayan Abhazlar’ın silahlı direnişine Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimiz Türkiye ,Suriye ,Ürdün’de yaşayan Abhazlar ,Kabartaylar ,Adıgeler,Vubıhlar aynı şekilde Ruslar Ermeniler,Tatarlar’ın temsilcileri,doğrudan yana olanlar destek verdiler.Görüldüğü gibi savaşın boyutları genişledi.Altı aya yaklaşan bu savaşta düşmanın silah ve insan kaybı çok.Bizim ,zaferden başka yolumuz yoktur.Anavatanımızı özgür hale Getirmeliyiz. İşte böylesi bir ortamda ,Dünyada yaşayan tüm Çerkesler’e ,anavatnamıza ellerinden gelen yardımı yapma çağrısında bulunuyorum.Her şeyden önce ülkemizi düşmandan temizledikten sonra topraklarımıza yerleşecek ve burada kalacak insanlarımıza ihtiyaç duymaktayız. Artık ,Anavatanımızın kaderini ve geleceğini kendi ellerimize almamızın zamanı gelmiştir.Yarınki günlerimizin nedenli güçlerle dolu olduğunu çok iyi biliyorsunuz.Ancak Abhazya daki nüfusumuz böyle az olduğu sürece ve nerede olursa olsunlar tüm Çerkesler bu konuya gereken ilgiyi göstermedikleri müddetçe topraklarımızı ele geçirmek isteyenlerin ,bugün olduğu gibi gelecekte de var olacaklarını bilmenizi istiyorum.Hatırlatmaya gerek yok .Aynı durum Kafkasya’nın tümü için geçerlidir.Nerede olursak olalım Anavatanımız bizi bir araya getirmelidir. Bunu gerçekleştirmek zor olsa bile tüm gücümüzü ve bilgimizi bu noktada yoğunlaştırmalıyız. Apsualar,Anavatana dönmenizden başka çare olmadığını düşünün.Bugün kan gözyaşı ve zorluklar içersindeki anavatanımızın sizsiz ve bizsiz geleceğinden bahsetmek mümkün değildir Hepimiz içtenlikle gücümüzü birleştirdiğimizde ,geleceğimizin güzel olacağına inanıyorum. Değerli soydaşlarım! Uzak görüşlülüğünüzü gösterin.Gelecek nesillerimizi ,geleceğimizi düşünün. Vatanlarından uzak kalanların ulusal bilinç sahibi olmalarının zor olacağını düşünün .Gençlerimiz zor olduğu halde ,yiğitlikle ilk adımları attılar.Elde silah savaşıyorlar.Kim bizim kadar zorlukların üstesinden gelebildiki ! Bunun da üstesinden geleceğiz.Ulusumuzu ,dilimizi ve atalarımızın binlerce yılın içerisinden bize ulaştırdığı ulusal kültürümüzü yaşatalım.Bunun anayurdumuz dışında hiçbir yerde gerçekleşemeyeceğini bilmelisiniz.Yüce tanrı’nın bu uğraşımızda bizlere güç ,cesaret ,sabır vermesini Ve yardımını esirgememesini diliyorum.

· ANKARA ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ


Vladislav ARDZINB
Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Etiketler:
Ankara abhaz Derneği Vladislav Ardzınba Cahit Kale Ardzınba

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır