NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
10
4-5-6-7
apsuva
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFFED ÇHİ'YE SAHİP ÇIKTI.

Kocaeli Gazetesi Yazarı M. Tanzer Ünal'ın "Türkiye'de yeni bir ihanet grubu" başlıklı yazısına cevaben KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu'nun kaleme almış olduğu yazı ekteki gibidir.
13-03-2012 - kez okundu

Kocaeli Gazetesi Yazarı M. Tanzer Ünal'ın "Türkiye'de yeni bir ihanet grubu" başlıklı yazısına cevaben KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu'nun kaleme almış olduğu yazı ekteki gibidir.

Sayın: M. Tanzer ÜNAL, Türkiye’de yeni bir ihanet grubu başlıklı yazınızı Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak dikkatle okuduk ve değerlendirdik. Yazınız ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmamızın yanlış algıları ve yanlış tanımlamaları düzeltmek açısından gerekli olduğunu düşünüyoruz..

KAFFED olarak bizler toplumsal çalışmaların örgütlü olarak taban desteği ile yapılmasından yanayız. Ancak kişilerin veya gurupların farklı fikirleri beyan etmelerini çok sesli demokrasinin gereği olduğuna samimiyetle inanıyoruz. Türkiye’deki Çerkes toplumunun en büyük örgütlü kuruluşu KAFFED olarak bu genel yaklaşımımızı vurguladıktan sonra demokratik açılım, yeni anayasa süreci ile ilgili görüşlerimizi kısaca paylaşmak istiyoruz.

Sayın Ünal, Türkiye ‘de yaşayan Çerkesler hiçbir zaman Ülkenin bütünlüğü Bayrağı konularında bir tereddüt yaşamamış Cumhuriyetin kurulması aşamasında olduğu gibi Bugünde Türkiye Cumhuriyetinin savunucusu olmuşlardır. Bu ülkenin vatandaşları olarak biz kendimizi Türkiye’den ayrıştırmıyoruz fakat Çerkes kimliğimizi de inkar etmiyoruz. Bu kimliğimizle var olduğumuz gibi, bundan sonra da güzel örf adet ve dilimizle var olmak istiyoruz. Bu isteğimizin en doğal “insanlık haklarından” ve “anayasal vatandaşlık haklarımızdan” olduğunu düşünüyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmaların “Hainlik” ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur, “AKP zamanında Hainlikler arttı” ifadenizi Çerkesler için kullanmanızı kabul etmemiz imkansızdır.

Türkiye de yaşayan biz Çerkesler, hiçbir art niyet taşımadan, tamamen insan hakkı olan Ana dilimizin devlet eliyle öğretilmesini, unutturulmamasını; binlerce yıllık kimliğimiz olan soy isimlerimizin, köy adlarımızı geri verilmesini; Çerkesce TV yayını istediğimizi, Çerkes halkının talepleri olarak Yeni Anayasa Çalışmalarımız içerisinde TBMM Anayasa komisyonuna sunmuş bulunuyoruz. Bu gibi çalışmalar ve bu çalışmalarda alınan kararlar T:C Devletine karşı bir hareket değil tamamen insani taleplerdir. Türkiye’de iç barışın her topluluk için verilecek insani haklar çerçevesinde oluşacağına samimiyetle inanıyoruz. Yıllarca bu doğal hakları asimilasyoncu politikalarla engellenen Çerkeslerin, bu haklarını talep etmelerini bir bölücülük bir ayrışma ve Hainlik olarak kabul etmeniz doğru bir yaklaşım değildir. Yazınızda ismini saygıyla zikrettiğiniz arkadaşlarımız da KAFFED’in üyesi olan Kocaeli Derneğimizin çok saygın eski ve yeni başkanları olarak görüşlerimizi size daha detaylı anlatabilirler diye düşünüyoruz.

Sayın Ünal, görüşlerini beğenelim veya beğenmeyelim, demokratik ifade hakkını kullanan Çerkes Hakları İnisiyatifi için kullandığınız “ihanet grubu” sözcüğünü çok ağır buluyoruz, haddini fazlaca aşan bir ifade olduğunu düşünüyoruz.

Çerkes toplumu yıllarca kurtuluş savaşında sevabı günahlarından çok fazla olan Ethem Bey’in etnik kimliğinin üzerine yapıştırılan “Hain Çerkes” Ethem ifadesinin sıkıntısını yaşamıştır. Geçmiş dönemlerde, “Çerkeslik” kimliği “Hainlik” sıfatı ile anılarak toplumsal baskı yaratılmıştır. Bu baskıları yaşamış bir nesil olarak benzer duyguları gelecek nesillerimizin yaşamasını hiç istemiyoruz. “Hain”, “ihanet” gibi ağır sözcüklerin, bizim literatürümüzde yeri yoktur. Ne amaçla kullanılırsa kullanılsın, hangi kişiler için kullanılırsa kullanılsın, belirli bir etnisiteyi veya gurubun adlarıyla birlikte kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz.” 

Sayın Ünal, duygu ve düşüncelerimizi anlatabildiğimizi umuyor, yazınızda ki başlığı ve yazınız içerisinde Çerkes halkı ile ilgili bulunan yanlışları düzeltme yoluna gideceğinizi düşünüyoruz.

Saygılarımla,

Vacit KADIOĞLU
Genel Başkan

kafkasfederasyonu

Etiketler:
Kaffed Kocaeli Gazetesi Kaffed genel başkan Vacit Kadıoğlu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51