NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
35305319 - Adige Nise 15.MP3
13
4WORED1.MP3
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KUŞHA DOĞAN'DAN ÇERKES KAMUOYUNA DUYURU

Düşünceleri özgürce ifade edebilmek insanlığın temel hak ve özgürlüklerindendir. Eleştirmek ve eleştirilere tahammül etmek bir erdemdir.
27-03-2012 - kez okundu

Düşünceleri özgürce ifade edebilmek insanlığın temel hak ve özgürlüklerindendir.
Eleştirmek ve eleştirilere tahammül etmek bir erdemdir. 
Farklı düşüncelerin var olması ve bu düşüncelerin demokratik ve özgür platformlarda özgürce mücadelesi demokrasinin vazgeçilmez parçasıdır. 
Bütün fikirlerin, hiç kimseye hiçbir kurum ve kuruluşa saygısızlık etmeden, küfretmeden, rencide etmeden ifade edilmesi ise insan olmanın bir gerekliliğidir.
Medeni olmanın da sınırları vardır. Önemli bir xabze kriteri olarak insanlarımız arasında var olan hoşgörü, saygı ve sevgi ile her zaman övündüğümüz kendi toplumumuzdan ve toplum adına söz söyleme iddiası ile ortaya çıkan kişiler tarafından bu sınırların zorlanması, hatta aşılması ise üzücüdür. Olay toplumun kurumlarına, bu kurumlarda fedakarca emek sarf eden insanlara hakaret noktasına ulaştığı zaman da ‘dur bakalım’ demek de herkesin hakkıdır.
ÇHİ kurucularından Sn. Kenan Kaplan’ın, Özgür Çerkes isimli Web sitesinden kendi toplumunun kurumlarına, derneklerine, bu kurumlarda yüz yıldan fazla zamandan beri var olma mücadelesine katkıda bulunan insanlarımıza hakaretler yağdırması, küfür etmesi , onları aşağılamak maksadıyla günümüzde insanlık suçu sayılan ifadeler kullanarak saldırması bu insanın iç dünyası ile barışık olmadığını göstermekte ve psikolojik durumunu ile ilgili önemli ipuçları vermektedir.
Bu çağdışı ve günümüzde kullanılması insanlık suçu olan ifadeleri Sn. Kaplan yazısında ısrarla tekrar ederek kullanıyor. Xabze’mize göre feodal dönemlerde dahi aklı başında hiçbir insan bu ifadeleri kullanmaz ve kullanması da oldukça ayıp sayılırdı. Günümüzde de bu böyledir. İster istemez insanın aklına ‘ Yarası olan gocunur’ deyişi geliyor.
CHİ kurucuları çıktıkları bir TV programında da ‘CHİ mitinglerine katılan Çerkesler’in onurlanacağını, katılmayanların ise onursuz kalacaklarını ‘ söylemişlerdi. Bu narsist bakış açısı da bu insanların kendilerini nerede gördüklerinin bir göstergesidir. Çerkesler’e onur dağıtma işini bu insanlara kim ihale etti!? Kendilerinde böyle bir yetkiyi nasıl görürler? Bu da irdelenmesi gereken bir durumdur. Şimdi de asalet dağıtmaya başladılar. 
Yine de bu yazıya olumlu tarafından bakmak gerekir diye düşünüyorum. ÇHİ kurucusu Kenan Kaplan’ın bu yazısı, uzaktan bakıldığında hoş bir davul sesi gibi duran ÇHİ nin söylemlerinin ne kadar boş davullardan geldiğini halkımıza göstermesi açısından olumludur. Bu yazı sayesinde halkımız özellikle de gençlerimiz onları biraz daha yakından tanıyacaklar ve değerlendirmelerini ona göre yapacaklardır.
Yalnız bu yazıda bazı eksik taraflar var. Sn Kenan Kaplan’ın bugün arsızca küfrettiği, hakaret ettiği kurumlarımız, askeri rejimler tarafından kapatılıp darmadağın edildiği, yöneticilerinin işkenceden geçirildiği, hapsedildiği yıllarda kendisi neredeydi. Bu güne kadar hangi siyasal kadrolardan süzülüp gelmiş ve aniden ortaya çıkıp Çerkes halkı adına inisiyatifi ele almaya çalışmaktadır. Yazısına bu konuda da açıklayıcı bilgiler eklese idi toplumun kendisini daha yakından tanıması açısından daha iyi olurdu.
İstanbul Kafkas kültür Derneğinde yapılan bir toplantıda ‘ortaya çıkmak için bazı önemli yerlerden sinyal aldığını, söylemişti. Kendisinden bu sinyal aldığı yerleri açıklaması istendiğinde ise ‘ zamanı gelince kimlerden sinyal aldığını açıklayacağını’ söylemişti. Şimdi nerelerden sinyal aldığını açıklasın kamuoyuna. Sanırım temsil ettiğini iddia ettiği insanların da bunu bilmeye hakkı vardır. Yoksa onların bir önemi yok mu!? 
Sn. Kaplan,
Kimse sizin finans kaynaklarınızı merak etmiyor, çünkü biliniyor. 
Çerkes halkının her türlü hak ve özgürlük talepleri sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar uzun zamanlardan beri yaygara yapmadan, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda her zaman dile getirilmektedir ve getirilmeye devam edilecektir. Belki siz bu işlerde yeni olduğunuz için bilmemektesiniz. Temsil etme iddiasıyla ortaya çıktığınız toplumunun geçmişine dair biraz ders çalışmanızı tavsiye ederim. Bilgilenirsiniz ve her şeyin CHİ ile başlamadığını anlarsınız, ayaklarınız biraz yere değer.
Kurumlarımız ne zaman isteseler istedikleri medyada yer alıyorlar ve alacaklar. Bunun için sizin tabirinizle ’ wune’ut ruhlu olmayan , kahraman !? ‘ medyacıların yardımına ihtiyaçları yoktur.
Aşağılamaya çalıştığınız ve saldırarak hayat bulmaya çalıştığınız Dernek ve kurumlarımızın kapısında yıllarca emek vermiş olan binlerce insan o kurumlarda ‘wune’ut ‘ olmaktan gurur duymaktadır. Ya siz kimlerin kapısını aşındırıyor kimlerden sinyaller alıyorsunuz? Bunları da açıklayın da biz de bilelim. Tepeden inme liderliğe soyunmadan önce bu kurumlarda bir süre neferlik yapmanızı size de öneririm.
Sn. Kaplan yazınızda ‘Bundan sonra Çerkes halkının tek muhatabı ÇHİ dir’ diyorsunuz. İyi de, büyük laflar söyleyerek büyük işler yapılmıyor. Kayseri de yapmayı planladığınız mitingi milat olarak koyuyorsunuz. Kayseri de 70.000 civarında Çerkes yaşıyor ve bunların büyük bir kısmı da kent merkezinde yaşıyor. Haydi bakalım kaç Çerkes’i meydana taşıyabileceksiniz?
Sn. Kaplan bu toplum sizin gibi ucuz kahramanları çok gördü ve sizin oyunlarınıza ve provokasyonunuza gelmeyecektir. Çerkesler sizin tahmininizden çok daha yüksek önsezili ve özellikle sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar zeki insanlardır. 23/03/2012

KUŞHA DOĞAN

Etiketler:
kuşha doğan duyuru özgür çerkes çhi kenan kaplan kayseri miting uzunyayla

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır