NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
apsuva
2
4-5-6-7
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya
SÜRGÜNE TANIKLIK EDEN ÇERKES KAMASI

Fuat Bilici, dedelerinden miras kalan Çerkes kamasına gözü gibi bakıyor. Kama üzerindeki yazının ise sırrı hala çözülemedi.
17-04-2012 - 5 kez okundu

Fuat Bilici, dedelerinden miras kalan Çerkes kamasına gözü gibi bakıyor. Kama üzerindeki yazının ise sırrı hala çözülemedi.

1864 Çerkes Sürgünüöncesinde, Cujoko sülalesininThamade’lerinin  anavatanımız Kafkasya’da yaşamını sürdürdüğü zamanda kullandığı, sürgün ile beraberlerinde getirdiklerikama, hala sürgüne isyan edercesine sapasağlam duruyor. Fuat Bilici, kendisinde bulunan kamayı yıllardır sakladığını, kendisinden öncede aile büyüklerinin bu görevi üstlediğini belirtiyor.

Uzunluğutoplam 56,8 cm, yüz uzunluğu 45,5 cm, kabza uzunluğu 11,3 cm. Kama yüzünün genişliği, 3,7 cm olarak ölçülürken, kabzanın elle tutulan kısım uzunluğu7 cm, kalınlığı ise 2 cm. Kamanın yapıldığı metalin çok kaliteli bir çelikten yapıldığını söyleyen Fuat Bilici, keskinliği konusunda “kamanın yüzü şaşılacak derecede çok keskin, aradan yüzyılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen kamanın yüzü çok iyi bilenebiliyor ve keskinliğini uzun süre koruyor. Sürgünün 148. yılını anacağımız 21 mayıs ta belki de kamanın yüzü en keskin günlerinden birini yaşayacak, yaşamını yitiren milyonlarca Çerkes’in anısına” diyor ve sürgünü bu sözlerle anıyor. 

Kama Üzerindeki Yazı Sırrını Hala Koruyor.

Sürgüne Tanıklık eden Çerkes Kamasının üzerindeki gizemli yazının isesırrı hala çözülemedi. Kama üzerindeki yazı yıllardır duruyor. Üzerine kimin, ne zaman yazdığını ve ne anlama geldiğini yazının yıpranmış olması nedeniyle bilemiyoruz, yazıyı çözen olmadı. Belki de sürgünden önce yazıldığını da düşünebiliriz diyor,Fuat Bilici.

Geçtiğimiz günlerde ahşap el sanatlarında ustalığı ile bilinen Saim Yıldız’ın ahşaptan yaptığı aslına uygun kın ile bir bütünlük kazanan kama, yine el sanatlarında usta olanBiga’da açtığı Gül Obje işyeriyle sanatını başkalarıyla da paylaşan Gülhan Ateş’in de ahşap kının üzerine Çerkes motifleri hakşetmesiyle hak ettiği güzelliği aldı.

 

Sürgüne tanıklık eden Çerkes kamasını 150 yıldan fazla bir süre saklayan, bizlere bu güzelliği ulaşmasını sağlayan başta Fuat BİLİCİ olmak üzere tüm Cujoko sülalesine teşekkür ediyoruz. Bunun gibi elimizde çok az kalan değerlerin çok iyi saklanmasını ve korunması gerektiğini tekrar Asagidemirci.net olarak hatırlatıyoruz.

Ayrıntılı fotoğraf ve haberin orjinali için tıklayın..

Etiketler:
çerkes kama aşağıdemirci biga kafkasya sürgün

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır