NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
1
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKESLERDEN ANADİLDE EĞİTİM MİTİNGİ

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, "Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Çerkesce eğitim veren okullar, yayın yapan gazeteler vardı. Şimdi de Çerkesce eğitim, 7 gün 24 saat Çerkes dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanalları istiyoruz.
30-04-2012 - kez okundu

Çerkeslerden anadilde eğitim mitingi

Çerkes Hakları İniyasitifi tarafından Kayseri’de düzenlenen mitingte anadilde eğitim istendi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, "Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Çerkesce eğitim veren okullar, yayın yapan gazeteler vardı. Şimdi de Çerkesce eğitim, 7 gün 24 saat Çerkes dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanalları istiyoruz.Bu, tam demokratik Türkiye için gereklidir" dedi.

Fuar yolu Zümrüt Parkı'nda toplanan Çerkes Hakları İniyasitifi grubu üyesi 250 kişi, Kafkas halk oyunu gösterisinden sonra Kayseri Dünya Ticaret Merkezi önünde oluşturulan miting alanına, ellerinde pankartlarla yürüdü.

 

Yürüyüş boyunca, 'Anadilde eğitim istiyoruz', 'Anadilim onurum, savaşırım korurum', 'Asimilasyona hayır', 'Anadilde televizyon istiyoruz’ sloganları atıldı.

Miting alanına üst aramaları yapılarak alınan gruba seslenen Çerkes Hakları İniyasitifi Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, Türkiye'de yaşayan tüm farklı renklerin temsilcileri ve kurumlarıyla birlikte Çerkeslerin de yok sayıldığını iddia etti.

80 yıl sonra artık sorunlarını konuşur hale geldiklerinin altını çizen Kenan Kaplan, "Bugün artık ayağımızdaki asimilasyon prangasını söküp atmak, dilimiz ve kültürümüzün geleceğinin güvence altına alındığını görmek istiyoruz" diye konuştu.

Ankara ve İstanbul'da yapılan mitinglerden sonra Kayseri'de yaşayan Çerkeser için geldiklerini anlatan Kenan Kaplan, şöyle konuştu:"Sadece şu iki mesajımızın net anlaşılmasını istiyoruz; Birincisi, devlet imkanlarıyla ana okuldan başlamak üzere tüm örgün eğitim kurumlarında Çerkes dillerinin öğretim ve eğitim imkanının sağlanması, ikincisi de yine devlet imkanlarıyla 7 gün 24 saat Çerkez dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının faaliyete geçirilmesi. Bu iki maddenin özeti, Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkeslerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır. Bunun için hükümetimizden, muhalefet partilerinden yeni oluşturacakları sivil yeni bir anayasa çalışmalarında dikkate almalarını istiyoruz."

Kabartay Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği Başkanı Hatajuko Valeri de "Suriye'de, Ürdün'de, Türkiye'de bulunan Çerkesler dillerini korumak için ellerinden geleni yapmalıdır. Daha küçük milletler dil ve kültürlerini korurken, biz neden asimilasyona uğruyoruz" ifadelerini kullandı. Mitingde, Kafkasya’dan gelen sanatçılar şarkılar söyledi.

Kaynak:http://www.focushaber.com

Etiketler:
Çerkes insiyatifi Çerkes hakları kayseri mitingi Çerkesce Eğitim Kayseri Fuar alanı Çerkes dillerinde yayın Zümrüt park Kayseri Dünya ticaret merkezi Hatujuko Valeri

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51