NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4-5-6-7
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35WERE~1.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA SESSİZCE ÇALIŞIYOR.

SURİYE'DEN MARŞAN, GEÇBA VE ARYUTAA SÜLALELERİNDEN 27 ABHAZ VATANDAŞI ABHAZYA’YA GERİ DÖNDÜ.
06-05-2012 - kez okundu

Abhazya Sessizce Çalışıyor

SURİYE'DEN MARŞAN, GEÇBA VE ARYUTAA SÜLALELERİNDEN 27 ABHAZ VATANDAŞI ABHAZYA’YA GERİ DÖNDÜ

05/05/2012. Suriye'de yaşayan Abhaz Vatandaşlarından 12'si çocuk olan 27 Kişi 4 Mayıs Cuma günü Abhazya'ya geldi. Apsnypress Haber Ajansı’nın Abhaza Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Ortadoğu Bölüm Başkanı İnar Gitsba’dan aldığı bilgiye göre, bu yılın başında Suriye Arap Cumhuriyeti’ne en az iki devlet komisyonu tarafından yapılan gezi sırasında bu konular sonuçlandırıldı. İlk ziyaret sırasında Abhazya Dışişleri Bakanlığı ve Geriye Dönüş Komitesi Temsilcileri ile Suriye’deki var olan durum izlendi ve ikinci gezi sırasında da geriye dönmek isteyenlerin isim listelemesi yapıldı.
İnar Gitsba “Ancak herkes hemen dönmek için hazır durumda değildi. Bundan dolayı dır ki, bizler geriye dönüş sürecini üç bölüme ayırdık. Bugün 27 kişilik 12 aile geriye dönmeyi başardı” dedi.
Abhazya’ya geri dönen aileler arasında Marşan, Geçba ve Aryutaa sülalelerinden insanlar bulunuyor. Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Devlet geriye Dönüş Komitesi Temsilcileri, Suriye’den Abhazya’ya dönüş yapan aileleri Sochi Havaalanında karşıladı. Suhum “Aytar Oteli önünde de Halk, öğrenciler ve Abhazya’da yaşayan akrabaları hazır bulundular.
Suhum’da düzenlenen karşılama töreninde Abhazya Devleti Geriye Dönüş Komitesi Başkanı Zurab Adleyba konuşmasında “Sizler anavatanınıza döndünüz. Burası sizin topraklarınızdır” dedi. Ayrıca karşılama törenine Abhazya Yaşlılar Konseyi Başkanı Konstantin Ozgan’da katıldı.
Devlet Komite Başkanı Zurab Adleyba, gazetecilere yaptığı açıklamada, yakın bir zaman içerisnde bir başka grubunda Abhazya’ya geleceğini belirtti ve bu yıl içerisinde Suriye’den yaklaşık olarak 100 kişinin Abhazya’ya geri dönmesinin planlandığını söyledi.
Zurab Adleyba “Anavatana geri dönen vatandaşlarımız adaptasyon süreci içerisinde dört ay boyunca ‘Aytar’ otelinde yaşayacaklar. Pazartesi günü onlar Abhaz dilini öğrenme çalışmalarına başlayacaklar, tatil günlerinde Abhazya’yı tanıma geziler düzenlenecek ve Abhazya’da yaşayan kardeşleri ile tanışacaklar” dedi.
Sosyal Yardımlaşma Merkezi Eş Müdürü Arda İnal – ipa gazetecilere “Bugün, bizler için çok mutlu bir gün, bizler Suriye’nin bugün içerisinde yaşadığı endişe verici durumu iyi biliyoruz. Ancak bizler, halkımız arasında iki yüzyıldır kesilen ilişkilerimizin birleşmesine yol açan her adımı kabul ediyoruz. Bizler Diasporada bulunan her bir vatandaşımıza gereksinim duymaktayız. Ve bundan dolayı onların geriye dönüşü bizler için büyük bir bayram” dedi.
Arda İnal – ipa “Bir insan dönmek için fazla düşünmemesi gerekir, bilmesi gerekir ki devletin gelişimine katkılarının sağlanması ve onların topluma uyumu için Abhazya Devletinin her türlü koşulu bulunmaktadır” dedi.
Daur Zantariya Merkezi Müdürü Tsiza Gunba “Kim ana vatanına dönüyorsa onların kaderleri Abhazya’da yaşayanların ellerinde bulunmaktadır. Bizler savaş sırasında bir çok insan kaybettik, şimdi onlarca insanın geriye dönmelerinden gurur ve mutluluk duyuyoruz, onların topluma hızlı bir biçimde uyum sağlamaları için tanrı bizlere bunu yapma gücü versin” dedi.
Kaynak: www.apsnypress.info              
 

Etiketler:
Abhazya Suriyedeki Abhazlar MARŞAN GEÇBA ARYUTAA Abhazya

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır