NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
apsuva
3
4SIMD.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DİKİL FAİLİN KARŞISINA! YÜKSELT DİRENİŞ BAYRAĞINI!

Çerkes aktivist gruplar, Çerkesya’ya ve Çerkeslere yapılan zulmü duyurmak için harekete geçti. Tüm Kuzey Kafkasya halklarından katılımcılar 20 Mayıs Pazar günü saat 13.00'de Taksim'den Rus Konsolosluğu'na bir protesto yürüyüşügerçekleştirecek.
18-05-2012 - kez okundu

DİKİL FAİLİN KARŞISINA! YÜKSELT DİRENİŞ BAYRAĞINI!


Çerkes aktivist gruplar, Çerkesya’ya ve Çerkeslere yapılan zulmü duyurmak için harekete geçti. Tüm Kuzey Kafkasya halklarından katılımcılar 20 Mayıs Pazar günü saat 13.00'de Taksim'den Rus Konsolosluğu'na bir protesto yürüyüşügerçekleştirecek.

Çerkes aktivist örgüt ve gruplarının Çerkesya’ya ve Çerkeslere ne olduğunu Dünya’ya anlatmak için yaptıkları ortak çağrıdır:

21 Mayıs 1864, Çerkesya’da uygulanan soykırımın sembol tarihidir.

21 Mayıs, modern Avrupa tarihinin ilk soykırımı, Çerkes Soykırımı’nın dünyaya hatırlatıldığı gündür. Bağımsızlık ve özgürlük yolunda acı çekenleri, mücadele edenleri ve Çarlık Rusyası elinde katledilen bir buçuk milyon insanımızı tekrar hatırladığımız ve kimliğimiz adına adalet arayışımızı tüm dünyaya ilan ettiğimiz, “biz varız” diye haykırdığımız gündür.

Her biri farklı rejim ve tarih dayatmaları altında ve gelecekleri kaygı verici durumda olan Çerkes diasporası tercihini mücadele etmekten, var olmaktan yana yapmıştır. Bugüne dek çıkar grupları ve küresel aktörlerle adeta bir cendereye sokulan toplumumuz yeni çağla birlikte küllerinden yeniden doğduğu bir mücadele sürecini başlatmıştır.

Bizim tam da bittiğimiz gün olarak tarihe geçirilen 21 Mayıs, artık direnişimizin ve dirilişimizin günüdür.

Yaşadığımız aralıksız soykırımın, Kafkasya’da süregelen insan hakları ihlallerinin, faili meçhullerin ve bitmek bilmeyen şiddet döngüsünün ardında Rusya’nın bütün bir Kafkasya’yı hedef alan kolonyal politikaları yatmaktadır. Bu politikalar doğrultusunda, anavatanımızı işgal eden, halkımıza soykırım uygulayarak vatanından eden Rusya, işlediği cürümün 150. yılında Soçi’ye sahte bir tarih ve imaj giydirme çabası içinde. Soykırımın en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Soçi, 150 yıl sonra bugün geçmişinde yaşanan katliamlar ve yerli halkı yok sayılarak, “Geleceğe açılan kapı” mottosuyla dünyaya tanıtılmaya çalışılıyor.

5 milyonun üzerinde Çerkes bugün sürgünde yaşıyor. Dünyanın dört bir yanında, Rusya temsilcilikleri önünde protestolar gerçekleştiriyoruz. Çerkesya’nın başkenti Soçi’de düzenlenmek istenen 2014 Kış Olimpiyatlarına yönelik itirazımızı dünyaya duyuracak ve yalanlar üzerine kurulmuş bu politikanın karşısına dikileceğiz.

Bugün, direniş kültürünün hegemonyaya verdiği en net cevabı birlikte haykırmak üzere; insanlık onurunu savunan herkesi, tüm Dünya Çerkeslerini, Kafkasyalıları ve dostlarımızı gerçekleştireceğimiz eylemlere katılmaya davet ediyor ve sesleniyoruz:

ÖZGÜR BİR ÇERKESYA İÇİN! ÖZGÜR BİR KAFKASYA İÇİN!
DİKİL FAİLİN KARŞISINA!
YÜKSELT DİRENİŞ BAYRAĞINI!
YÜKSELT ÇERKESYA BAYRAĞI’NI!

BERLİN KUZEY KAFKASYA KÜLTÜR DERNEĞİ – BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ – ÇERKES-ADIĞE ULUSAL DERNEĞİ (C-ANA ISRAIL) – ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ – ÇERKES KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ – DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ – ESKİŞEHİR KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOM. (EsKafGencKom) – HAMBURG ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ – İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇ (İKKD GENÇ) – JİNEPS GAZETESİ – KAFKAS EVİ – KAFKASYA FORUMU – KAFKAS VAKFI – KUZEY KAFKASYA İÇİN ADALET GRUBU (JFNC) – SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ – RADIO ADIGA (ÇERKES SESİ) – ULUSLARARASI ÇERKES KONSEYİ

 

20 Mayıs, Pazar, saat: 13:00
Buluşma noktası: Taksim meydanı Tramvay Durağı.
Basın açıklaması: Rusya Konsolosluğu önü

Organizasyon Komitesi:
Koordinatör: Tuguj Özgür Aktekin: (05363528501)
Temsilciler: Ankara: Dilek Soykuvvet (05064728085), Bilgen Polatkan (05054884958), Tokat: Koban Hüseyin Aybuluk (05079299275), Çorum: Ülkü Solak (05336181011), Kayseri: Erkan Batır (05327356751), Bursa: Serenay Uğur (05549417137), Antalya: Oya Şimşek (05327120488), İzmir: Özlem Özel (05555645101), Murat Öztaş (05055251816), Eskişehir: Jankat Yelbaşı (05545357174), Düzce: Muhammed Salmak (05326177189)

Kaynak:http://kafkasevi.com

Etiketler:
BERLİN KUZEY KAFKASYA KÜLTÜR DERNEĞİ BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ ÇERKES ADIĞE ULUSAL DERNEĞİ C-ANA ISRAIL ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ ÇERKES KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ ESKİŞEHİR KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOM EsKafGencKom HAMBURG ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇ İKKD GENÇ JİNEPS GAZETESi KAFKAS EVİ KAFKASYA FORUMU KAFKAS VAKFI KUZEY KAFKASYA JFNC SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ RADIO ADIGA ÇERKES SESİ ULUSLARARASI ÇERKES KONSEYİ

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır