NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
9
11
13
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Kafkasya

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
İSTANBUL ÇERKES DERNEĞİ SÜRGÜNÜ ANMA PROĞRAMI.

İstanbul Çerkes Derneği, binlerce insanın hayatını kaybettiği, binlerce insanında Ruslar tarafından yurdunu terke zorlandığı, “Büyük Çerkes Sürgününün” 148. yıl dönümünde bir anma programı düzenledi.
24-05-2012 - kez okundu

Taksim ve Beşiktaş'taki büyük anma etkinliklerinin devamı olarak,  Merkezi Güngören Merter’de bulunan İstanbul Çerkes Derneği tarafından; binlerce insanın hayatını kaybettiği, binlerce insanında Ruslar tarafından yurdunu terke zorlandığı, “Büyük Çerkes Sürgününün” 148. yıl dönümünde Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde bir anma programı düzenlendi.

http://www.youtube.com/watch?v=FXR-ipzGcQ0&feature=colike

 

 

Büyük Çerkes Sürgün'ü sırasında hayatlarını kaybeden atalarını dualar ve çeşitli konuşmalarla anan Çerkesler, ettikleri sürgün andıyla bu soykırımı unutturmamaya kararlı olduklarını bir kez daha gösterdiler. Programa İstanbul ve çevresinde yaşayan Çerkesler katıldı. Kanal 14'ten Deniz Kara'nın sunduğu program; saygı duruşu ve Çerkesce dua ile açıldı, Çerkesce sürgün ağıtlar ve şiirlerin okunmasıyla ile devam etti.

 

SÜRGÜN HİKAYELERİ ANLATILDI

Konuşmaların yapıldığı programda oyuncu ve sanatçı İshak Akbay okuduğu 'Yıstanblago' adlı ağıt duygusal anlar yaşattı. Suriyeli Çerkes sanatçı Tambi Cimuk'ta Akbay’a akordeonla eşlik etti. 21 Mayıs büyük Çerkes soykırımına o dönem tanıklık eden insanların anlattıklarından alıntılarında okunduğu programda büyük trajedi bir kez daha gözler önüne serildi. Çerkes halkları hakkında ciddi çalışmaları olan hukukçu yazar Hulusi Üstün, dolunay adlı hikayesini davetlilerle paylaştı. Programın devamında İstanbul Çerkes Derneği yönetim kurulu etkinlikler sorumlusu Murat Yalçın önderliğinde sahneye çıkan Çerkes gençleri sürgün andını okudu ve bu ant ile Çerkeslerin sürgünü unutmayacakları vurgulandı. Anma programının son bölümünde ise ressam Faruk Kutlu’nun fırçasından anlatılan ve sürgün hikayelerinden oluşan resim sergisi gezildi.

 

YAŞANANLARI UNUTMADILAR

Anma programına katılan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, her Çerkes'in diline sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi. Atalarının büyük acılar yaşadığını belirten Avcı, 21 Mayıs'larda onları rahmetle andıklarını söyledi. Büyük Çerkes sürgününün üzerinden 148 yıl geçmiş olmasına rağmen yaşananları unutmadıklarını dile getiren Avcı, "Bu acıyla sadece yaşamak değil içimize gömüp geleceğe ümitle bakmak zorunda olduğumuzu idrak ediyoruz. Her şeye rağmen var olduğumuzun mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Etiketler:
İçd Sürgün Çerkes Derneği Merter Güngören Çerkesce Dua Çerkesce Mevlid İshak AKBAY Deniz KARA

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır