NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
4WORED3.MP3
12
35305319 - Adige Heku 01.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA ÖZGÜRLÜK GÜNÜ AKBALIK'TA KUTLANDI

Abhazya Zaferi’nin 19’uncu yıldönümü olan “Zafer ve Özgürlük Günü” kutlamaları, Akyazı İlçesi’nin Akbalık Mahallesi’nde gerçekleşti.
12-10-2012 - kez okundu

Abhazya Zaferi’nin 19’uncu yıldönümü olan “Zafer ve Özgürlük Günü” kutlamaları, Akyazı İlçesi’nin Akbalık Mahallesi’nde gerçekleşti. Renkli görüntülere sahne olan ve coşkuyla kutlanan Abhazya Zafer Bayramı’na, Abazalar, Adığeler, Ubıhlar, tüm Kardeş Kafkas Halkları katıldı.

 

Abhazya’nın 30 Eylül 1993’te Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşmasının 19. yıl dönümünü nedeniyle her yıl “Zafer ve Özgürlük Günü” olarak kutlanan ve bu yıl 19’uncusu gerçekleşen Abhazya Zafer Bayramı (Ayaayra); Akyazı İlçesi’nin Akbalık Mahallesi’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Avrupa ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Abazalar, Adığeler, Ubıhlar, tüm Kardeş Kafkas Halkları ve tüm Abhazya sevdalılarının biraraya geldiği programa; Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Eski Maliye Bakanı ve Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Kılıç ve çok sayıda davetli katıldı.

Nefes Kesen At yarışları

Kafkas Dernekleri Federasyonu Abhazya Çalışma Grubu ve Sakarya, Kocaeli, Düzce, Hendek Kafkas Kültür Dernekleri’nin işbirliğiyle gerçekleşen program; At Yarışlarıyla başladı. 5 Kategoride gerçekleşene nefes kesen yarışlarda; İngiliz Atları Sürat Kategorisinde; Gazanfer Yavuz’un atı “Prodotör” birinci olurken, Mehmet Yeşiloğlu’nun atı “Almodovar” ikinci ve Hüsamettin Kopal’ın “Dila” isimli atı 3. oldu. Arap Atları A Kategorisinde; Cemil Taner’in “Büyülü Göl” isimli atı birinci, Hasan Yıldız’ın atı “Çoşkuner” ikinci ve Ali Hikmet Özizci’nin “Tüzünsoy” isimli atı üçüncülüğü elde etti.  Arap Atları B kategorisinde de; Fatih Pir’in atı "Dörtnala" birinci, Ali Arabacı’nın “Boğaçhan” adlı atı ikinci, Enis Badışoğlu’nun “Tango” isimli atı da üçüncü oldu. Yerel Köylü Atları kategorisinde ise; Cengiz Yaman’ın atı “Selçukhan7” birinci, Celal Araç’ın atı “Urfa Güzeli” ikinci, Erdal Araç’ın “Tabanca” adlı atı üçüncü olmayı başardı.

Ayhabı’lardan muhteşem gösteri

Gerçekleşen At Yarışlarının ardından; sahneye davet edilen Sakarya’da yaşayan Abhaz büyükleri (Ayhabı’lar); programın açılışını gerçekleştirdi. Tahtalara vurarak, söyledikleri Abazaca şarkı ve ritimlerle tempo tutan Abhaz büyükleri, genç Abaza kızlarıyla birlikte Mızıka eşliğinde yöresel Abaza oyunları oynayarak, örf, adet ve geleneklerin devam ettiğinin mesajını verdi. Ardından rengarenk kostümler içerisinde sahneye çıkan programın ev sahibi Sakarya Kafkas Kültür Derneği’nin “Kafkas Halk Oyunları Ekibi” gösterileriyle izleyenlerin adeta büyüledi. Ardından; Kocaeli ve Abhazya’dan gelen Kafkas Halk Oyunları ekibi de gösterilerini sunarak, Folkethnica Abhazya’dan ses sanatçıları şarkılarını seslendirdi. 

Gülcan Altan; Abazaca şarkılarıyla coşturdu

Gecenin finalinde ise ünlü Ses Sanatçısı Gülcan Altan sahneye çıktı. Başta Türkçe olmak üzere; İspanyolca, Portekizce, İngilizce, Baskça, Rusça, İsveççe, Arapça, Süryanice, Ladino, Ermenice, Kürtçe, Gürcüce, Rumca, Lazca, Adığece, Abhazca gibi birçok dilde şarkılar söyleyen ünlü Ses Sanatçısı Gülcan Altan; izleyenleri kendine hayran bıraktı.

 

Kaynak:http://www.medyadetay.com/abhazya-ozgurluk-gunu-akbalik%E2%80%99ta-kutlandi-12522.html#.UG04Q66cRHh

Etiketler:
AGRBA RECEP YILMAZ SEZAİ BABAKUŞ AKYAZI AKBALIK GÜLCAN ALTAN FEVZİ KILIÇ VACİT KADIOĞLU MUHARREM SARAN SAMİ KORKUT

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır