NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
35WERE~1.MP3
1
10
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKESLER, SOYDAŞLARI İÇİN RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE YÜRÜDÜ.

ANKARA (CİHAN)- Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), iç savaş nedeniyle zor durumda olan Suriye'deki Çerkeslerin vatanlarına dönmesinin önündeki engellerin kaldırılması için Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde eylem gerçekleştirdi.
05-01-2013 - kez okundu

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen dernek üyeleri, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı. Her yaştan katılımın gerçekleştiği eylemde grup üyeleri, ‘Dönüş hakkı kotalanamaz', ‘Suriye Çerkesleri yalnız değildir', ‘Çerkes sürgünü sona erecek' dövizleri taşıdı.

Suriye'deki iç savaştan en çok sivil vatandaşların etkilendiğini belirten KAFFED Başkanı Vacit Kadıoğlu, sivillerin taraf olmadıkları kirli bir savaşta kurban verildiğini kaydetti. Çerkeslerin her türlü savaşa karşı olduğunu dile getiren Kadıoğlu, Suriye'de taraf olmadığı bir iç savaşta yaşam mücadelesi veren 100 bin civarındaki Çerkes için anavatana geri dönüş talebinde bulundu.

Kadıoğlu şöyle devam etti: "1864 Çerkes soykırımı ve sürgünü ile Çerkesleri anavatanlarından kopararak dünyanın dört bir tarafına savuran Çarlık Rusyası'nın mirasçısı ve devamı olan Rusya Federasyonu, tarihi ve insani sorumluluklarından daha fazla kaçmamalı. İki ateş arasında kalmış Suriye Çerkeslerinin vatanlarına dönmesinin önündeki her türlü engel derhal kaldırılmalı, kendi imkanları ile anavatanlarına dönemeyen Çerkeslerin acil ve sağlıklı tahliyesi için özel önlemler alınmalıdır."

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen eylem, olaysız bir şekilde son buldu. Elçilik önünde bir süre daha slogan atan grup üyeleri daha sonra dağıldı.

CİHAN

Etiketler:
Çerkesler Kaffed Ankara Büyükelçiliği Suriyedeki Çerkesler Kafkas Dernekleri Federasyonu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır