NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
8
11
10
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DAVUTOĞLU MEVKİDAŞI MAYA PANJİKİDZE İLE GÖRÜŞTÜ.

Abhazya konusunda da hep bu ilkeli tutumu sürdürdük. Türkiye'de hem Gürcü hem Abhaz kökenli çok güçlü diasporalar var.
29-03-2013 - kez okundu

Tiflis ziyaretinin ilk gününde Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze ile bir araya gelen Davutoğlu, basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Türkiye'nin en başından itibaren Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne en büyük özeni gösteren ülkelerin başında yer aldığını söyleyen Davutoğlu, 'Her zaman biz Gürcistan toprak bütünlüğünü ve Gürcistan içindeki bütün halkların kardeşçe, yan yana barış içinde yaşamalarını savunduk. Bu çerçevede Abhazya konusunda da hep bu ilkeli tutumu sürdürdük. Türkiye'de hem Gürcü hem Abhaz kökenli çok güçlü diasporalar var. Dolayısıyla biz bu meselelerin, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde karşılıklı anlayış içinde görüşmelerle çözülmesini hep savunduk. Bugün de bu konuları ele aldık. Gürcistan, Kafkasya'nın en önemli ülkelerinden biri olarak ve Kafkasya'daki etnik çeşitliliği yansıtan bir ülke olarak bu çerçevede inşallah önümüzdeki dönemde daha olumlu adımlar atılacağını hep beraber göreceğimizi ümit ediyorum' dedi.

Türkiye'deki Gürcü kiliseleri ve Gürcistan'daki Osmanlı döneminden kalan Türk kültürel mirası anlayışında da karşılıklı anlayış içinde birlikte çalışıldığını ifade eden Bakan Davutoğlu, 'Bu konuda bir protokol çalışmamız vardı ama onun yanında biz Türkiye'deki camileri, kiliseleri bütün havraları bizim kendi kültür mirasımız olarak görürüz ve her zaman onların restorasyonuna büyük katkılar yapmışızdır, yaparız. Bu anlamda da bunları biz Türkiye ile Gürcistan arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Ayrıca Gürcistan'daki Türk eserleri konusunda da aynı hassasiyeti Gürcistan hükümetinin gösterdiğini görmekten de memnunuz. Sayın İvanişvili'nin son ziyaretinde de ele aldık. Yarın da Batum'da tekrar bu konuları konuşacağız. Batum'daki Müslüman halkın ihtiyacını karşılayacak caminin yapılması da, Gürcistan'ın aslında dini çoğulculuğunun bir gereği ve Gürcistan'da bu konuda gerçekten takdire şayan bir yaklaşım içinde. Bunlar Türkiye ile Gürcistan arasında dostluk köprüleridir. Her türlü restorasyon çalışmasını da birlikte gerçekleştirmeye gayret göstereceğiz' şeklinde konuştu.

Ortak basın toplantısında konuşan Panjikidze ise Ahıska Türkleri'nin kendi yurtlarına geri döndürülmeleri konusunda açıklamalarda bulundu. 5 binin üzerinde başvuru aldıklarını anlatan Panjikidze, bunlardan 800'ünün üzerinde etraflıca çalışıldığını belirtti. Panjikidze, 'Dönecekleri yerleri görebilmeleri için birkaç defa ziyaretler düzenlendi. Avrupa Konseyi'ne bir söz verdik ve bu sözü tutacağız. Gelecek hafta itibariyle bu yönde aşama kaydedilmesini planlıyoruz. Gürcistan Adalet Bakanlığı da Ahıska Türkleri'nin geri getirilmesi için yasalarda değişiklik yapılması çalışmalarına başlayacak' dedi.

KAYNAK:http://yenisafak.com.

Etiketler:
Davutoğlu Maya Panjikidze ABHAZYA GÜRCİSTAN

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır