NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
apsuva
35305319 - Adige Nise 15.MP3
11
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Basından
TRT'NİN ABHAZYA AYIBI

1994 yılında, Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey Cumhuriyeti’nden bir akrabamızın kızı bu şenliğe gelmiş ve Ankara’da misafir edilmişti. Mehdi ÇETİNBAŞ
05-04-2013 - 5 kez okundu

TRT'NİN ABHAZYA AYIBI

Mehdi ÇETİNBAŞ - 04.04.2013

TRT, her yıl  geleneksel hale getirdiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve  Çocuk Bayramına, dünyanın her yerinden çocukları davet eder, çocuklar da bu şenlikte, on gün boyunca kaynaşırlar ve gönüllerince eğlenip vakit geçirirler.

     1994 yılında, Rusya Federasyonu’na bağlı Adıgey Cumhuriyeti’nden bir akrabamızın kızı bu şenliğe gelmiş ve Ankara’da misafir edilmişti.

O zamanlar 13 yaşında bir kız olan yeğenim, şimdi Adıgey’de evli ve iki çocuk sahibi. Hala kendisini Ankara’da misafir eden ailenin kızı ile irtibatını sürdürüyor. Gerçekten de bu tür organizasyonlarda çok güzel dostluklar kuruluyor ve bu dostluklar da kalıcı oluyor.

     TRT çocuk şenlikleri bu yıl 39 yaşında.  Bu şenliklere Abhazya Cumhuriyeti çocukları da davet edilmiş. Bu gün Türkiye’de yaklaşık olarak, beş yüz bini aşkın  Abhaz vardır. Bunlara ilaveten, Abhazlarla akraba  olarak, dört milyondan fazla Kuzey Kafkasyalı bu ülkede yaşamaktadır.

      Malum Abhazya, 1992-1993 yıllarında Sovyetlerin dağılmasından sonra üzerinde hak iddia eden Gürcistan ile kanlı bir savaş yaparak bağımsızlığını ilan etmiştir.

     Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, nasıl adadaki Rumların saldırısına karşı koyup bağımsızlığını ilan etmişse, Abhazya da aynı tarzda bağımsızlık savaşı vermiştir. İşin diğer bir tarafı, Abhazya tarihin hiçbir döneminde Gürcistan’ın olmamıştır.

     Abhazya, Sovyetler Birliği döneminde, kendisi de bir Gürcü olan Stalin tarafından 1921 yılında Gürcistan’a bağlı bir özerk cumhuriyet haline getirilmiştir. 1991 yılında Sovyetler dağılınca, Abhazya otomatik olarak Gürcistan’ın dışında kalmıştır. Buna rağmen Abhazya, kendisine saldıran Gürcistan kuvvetlerini yenilgiye uğratarak 30 eylül 1993 günü zaferini ilan etmiştir.

     Abhazya bu gün Rusya Federasyonu başta olmak üzere, dünyada altı ülke tarafından tanınmaktadır. Yani görüleceği üzere, statüsü KKTC’den bile daha ileridir.

     TRT Abhazya çocuklarını davet ederken, geçmişte yaşanan durum kendilerine etraflıca anlatılmış, davete bu çerçevede icabet etme kararı alınmıştır. Bütün hazırlıklar bitirilip Abhazya çocuklarının Türkiye’ye gelmesine on gün kala, durduk yerde bir kriz yaratılmıştır.

     TRT’nin internet sitesinden ülkelerin tanıtımı yapılırken, Abhazya için "Gürcistan Abhazya Özerk Cumhuriyeti" ibaresi kullanılmıştır. Böyle bir tanıtım altında Abhazya’nın bu şenliğe katılmayacağını diplomasinin d’sinden anlayan herkes bilir.

     Abhazya bu şenliğe katılmak için TRT’den talepte bulunsa ve yalvar yakar bu işi kotarsa olayı bir parça anlayışla karşılarım. Burada büyük bir nezaketsizlik yapılmıştır. Eğer bu olay, hükümeti zor durumda bırakmak kastıyla yapılmışsa, sorumlulardan bunun hesabı mutlaka sorulmalıdır.

     Bu konuya kısa sürede bir çözüm bulunmazsa, Türkiye Kuzey Kafkasya toplumu bu işin peşini bırakmayacaktır. Teknolojinin alabildiğine ilerlediği günümüzde, sanal ortamda örgütlenen guruplar bunun siyasi faturasını da sorumluların önüne koyabilirler.

     1994 yılında TRT çocuk şenliğine katılan Adıgey Özerk Cumhuriyeti, çok ilginçtir ki, kendi bayrağı ile birlikte, önüne Rusya Federasyonu unvanı konulmadan Adıgey Cumhuriyeti olarak tanıtılmıştı. Hatırladığım kadarıyla  diplomatik kriz de yaşanmamıştı.

     Burada Gürcistan’ın tavrını da anlamakta zorluk çekiyorum. Lağvedilen Sovyet anayasasının davasını güderek, Abhazya’yı kağıt üzerinde kendi sınırları içinde göstererek ne elde edebilecektir. Bunun yerine Abhazya ile kalıcı bir barış imzalayarak, ekonomisini çok kısa bir sürede düze çıkarabilir.

     Abhazya’nın bağımsızlığının ilanının üzerinden yirmi yıl geçti. Bundan sonra Abhazya’nın, Gürcistan’ın bir parçası olarak geri dönüşünü bekleyenlerin hayal ötesi bir beklenti içinde olduklarını söyleyebiliriz.

     İşin siyasi ve diplomatik tarafını bir yana bırakırsak, bir çocuk şenliğinin bu şekilde politikaya alet edilmesi çok çirkin olmuştur. TRT bu işi mutlaka bir şekilde çözmelidir.

     Aynı şekilde bu konuyu çok yakından bilen değerli dostum Dış İşleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, konuya mutlaka el atmalıdır. Konjoktür gereği, Türkiye’nin Abhazya’yı resmen tanıması gibi bir beklenti içinde de değiliz.

     Abhaz çocuk ekibi ,bu şartlarda şenliklere katılmayacaktır.  Basit bir konuda beş milyonluk bir kitlenin küstürülmesi ve duygularıyla oynanmasının mutlaka sandıkta bir yansımasının olacağı bilinmelidir.

     Türkiye’nin büyümesi ve daha ileri gidebilmesi için el birliği yapmamız gereken bu günlerde, bir delinin kuyuya attığı taşı çıkarma görevini üstlenmesi gerekenler, vakit geçirmeden işe koyulmalıdırlar.

     Türkiye’de yaşayan Abhazlar’ın üst kuruluşu olan “Abhaz Dernekleri Federasyonu" bir bildiri yayınlayarak durumu kınamışlardır. Bu bildiriye Türkiye’de bulunan, yüz civarında derneğin üye olduğu diğer Kafkas Federasyonları ve Vakıfları da kayıtsız şartsız destek vermişlerdir.

     İlgililerin en kısa zamanda bu konuya el atmaları dileğiyle; Abhaz Dernekleri Federasyonunun bildirisini aşağıda bilgilerinize sunuyorum.    

                      "TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE;

     Kurumunuzca bu yıl düzenlenecek 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenlkleri'ne, Abhazya Cumhuriyeti'nin de katılımcı ülke olması için bizlere çağrı yapıldığında "Gürcistan'ın siyasi nedenlerle tepki göstereceğini en başından itibaren belirtmiştik.

     Bizlere, bu konuda sorun yaşanmayacağına dair güvence verilmesi üzerine bizler de Abhazya Cumhuriyeti'ne çağrıyı ilettik. Katılım için gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra, kamuoyumuza Abhazya Cumhuriyeti'nin de katılımcı ülke olacağını duyurduk. Yaptığımız bu duyuru T.C vatandaşı olan Kuzey Kafkas kökenli kardeş halklar arasında büyük bir sevinç ve coşkuya neden olmuştur.

     Ancak 02-04-2013 tarihi'nde kurumunuz resmi sitesinde Abhazya Cumhuriyeti'ni Gürcistan'ın siyasi baskıları nedeni ile "Gürcistan Abhazya Özerk Cumhuriyeti" olarak yayınlaması sebebi ile insanlarımızın bu coşku ve sevinci infiale dönüşmüştür.

     Reel-politik olarak,Türkiye Cumhuriyeti'nin, Abhazya Cumhuriyeti'ni tanımaması, bugünkü siyasi konjonktürde anlaşılır bir tutumdur. Ancak bu durum, uluslararası bir çocuk şenliğinde bile siyasi çıkar sağlamak amacı ile çocukları siyasete alet eden Gürcistan'ın baskıları ile, milyonlarca Kuzey Kafkas kökenli T.C vatandaşı olan insanların rencide olmasına neden olmamalı idi.

     Kaldı ki, milliyeti, inancı, ten rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun çocuklar, "evrensel varlıklardır." Bu varlıklar üzerinden siyaset yapma aczi içindeki Gürcistan'ın bu baskılarına hangi gailelerle olursa olsun, bölgesel bir güç olma iddiasındaki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin direnç göstermemesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Kurumunuza ait 23 Nisan etkinliği sayfasındaki ifade Abhazya Cumhuriyeti olarak değiştirilmedikten sonra Abhazya Cumhuriyeti bu etkinliğe katılmayacaktır!”

Feridun Aksoy Akhusba

Genel Başkan
Abhaz Dernekleri Federasyonu

KAYNAKhttp://www.yazete.com

Etiketler:
TRT TRTNİN ABHAZYA AYIBI MEHDİ ÇETİNBAŞ TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır