NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4-5-6-7
11
2
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Diaspora
BURSA ÇERKES DERNEĞİ SOÇİ KIŞ OLİMPİYATLARINA TEPKİ GÖSTERDİ.

Bursalı Çerkesler, Rusya’da düzenlenecek olan Kış Olimpiyat Oyunları’nın 1864’de Çerkes soykırımının yapıldığı bölge olan Soçi’de yapılmasının olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu söyledi.
20-02-2014 - 5 kez okundu

Bursa Çerkes Derneği Soçi Kış Olimpiyatlarına Tepki Gösterdi

Bursa Çerkes Kültür Derneği, Soçi Kış Olimpiyatları’na tepki gösterdi. Bursalı Çerkesler, Rusya’da düzenlenecek olan Kış Olimpiyat Oyunları’nın 1864’de Çerkes soykırımının yapıldığı bölge olan Soçi’de yapılmasının olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

 

 

 

 

KAFKAS DERNEKLERİNDEN RUSYA'YA OLİMPİYAT TEPKİSİ

 

 

 

Bursa Çerkez Kültür Derneği, Soçi Kış Olimpiyatları’na tepki gösterdi. Bursalı Çerkezler, Rusya’da düzenlenecek olan Kış Olimpiyat Oyunları’nın 1864’de Çerkez soykırımının yapıldığı bölge olan Soçi’de yapılmasının olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

MUSTAFA GEÇ

BURSA (İHA) - Bursa Çerkez Kültür Derneği, Soçi Kış Olimpiyatları’na tepki gösterdi. Bursalı Çerkezler, Rusya’da düzenlenecek olan Kış Olimpiyat Oyunları’nın 1864’de Çerkez soykırımının yapıldığı bölge olan Soçi’de yapılmasının olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

Kent Meydanı’nda bir araya gelen Çerkezler adına konuşan Bursa Çerkez Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyesi Deval Güvercinli, "Soçi Olimpiyatları, Kızıl Çayır olarak bilinen yerde düzenleniyor. Bu mevki, Çarlık ordusunun, 21 Mayıs 1864 tarihinde, Çerkezleri yurtlarından sökmek için yürütülen adaletsiz savaşı kazandığı yerdir. Yaşananlar insanlık tarihinin gördüğü en acımasız sürgün ve soykırımlardan biridir. Bugün ne acıdır ki, bu bölgede ironik bir biçimde, simgesi dostluk ve kardeşlik olan olimpiyatlar yapılacaktır. Çerkezlerin yaşadığı trajedi kabul edilmeden Soçi Kış Olimpiyatları’nın yapılması, yaşanan acıları yeniden canlandıracaktır” diye konuştu.

Sözleri sık sık, “Susma haykır, soykırıma hayır" sloganlarıyla bölünen Deval Güvercinli, “Halkımızın yaşadığı soykırım ve sürgünün Rusya Federasyonu ve dünya tarafından tanınmasını arzu ediyoruz. Rusya’nın tarihi ile yüzleşerek özür dilemesini bekliyoruz. Aynı zamanda başından sonuna kadar tüm olimpiyat sürecinde Çerkezlerin bu toprakların kadim halkı olduğunu öne çıkartan Çerkez kimliğinin tanınmasını sağlayacak bir programın uygulanmasını istiyoruz. Geçmişi unutmadan bütün insanlık için onurlu bir gelecek istiyoruz. Benzer acıların bir daha asla yaşanmamasını diliyoruz” dedi.
 
Kaynak:http://yerel.iha.com.tr/kafkas-derneklerinden-rusya-ya-olimpiyat-tepkisi-bursa-20140207AW001897

Etiketler:
Bursa Çerkes Derneği Soçi soçi Olimpiyatları 1864 Çerkes

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır